Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον για format με βλέπω... Ούτε το reboot διορθώθηκε, ούτε το θέμα με τα repositories. Και στα 7.10 θυμάμαι δεν αναγνώριζε το NTFS ότι κι αν έκανα. To αναγνώρισε αμέσως μετά από format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

GeorgeMan ξανακάνε εγκατάσταση. Κάτι έχεις κάνει λάθος κατά την εγκατάσταση 10000%. Μην επεμβαίνεις πουθενά και άσε την διανομή να τα κάνει αυτόματα. Το μόνο που να κάνεις έιναι να διαγράψεις το partition που είναι τωρα το ubuntu να το κολήσεις σε αυτό των windows και μετά να ορίσεις ξανά τον χώρο που θέλεις να πάρει η διανομή μετακινόντας την μπάρα

 

Δεν πειραξα τιποτα, το μονο που πειραξα ηταν να ορισω εγω το Parition Που θα τα εγκαθιστουσε, γιατι στο αυτοματι μου ειχε να κανει το 250ρη δισκο 33GB Vista και τα υπολοιπα Ubuntu.

Ενω εγω το εκανα να εχει μολις 15GB Ubuntu.

 

Επισης με ρωτησε εαν θελω να εισαγει αρχεια απο τους λογαριασμους μου στα Vista και πατησα οχι.

 

Δε με ρωτησε εαν θελω να προστεθει ο GRUB ως ο default boοt loader , ουτε εψαξε για άλλα λειτουργικα οπως το Feisty Fawn (που παρολο που εψαχνε και εβρισκε αλλα λειτουργικα, δεν μπορουσε να ξεκινησει linux το συστημα με τιποτα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η διαδικασία εγκατάστασης είναι αρκετά εύκολη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας δημιουργεί τοσα προβλήματα. Υπάρχουν και άπειροι οδηγοί στο net που μιλάνε για την ίδια την εγκατάταση. Θεωρώ ότι το ubuntu έχει πιο εύκολο installer και από τα windows ακόμα και το text του.

Oσο για τον pusher ειλικρινά και εκεί δεν ξέρω τι πάει στραβά. Δοκίμασε να πάιξεις με τις ρυθμίσεις από εκει που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι οντως πιο ευκολο, αλλα οταν μπερδευονται οι boot loaders και γινεται ενα μπαχαλο ειναι καπως...

 

Δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να ανοιγω τo Linux για τη καθημερινη χρηση και τα Windows για κανα game κτλ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η διαδικασία εγκατάστασης είναι αρκετά εύκολη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας δημιουργεί τοσα προβλήματα. Υπάρχουν και άπειροι οδηγοί στο net που μιλάνε για την ίδια την εγκατάταση. Θεωρώ ότι το ubuntu έχει πιο εύκολο installer και από τα windows ακόμα και το text του.

Oσο για τον pusher ειλικρινά και εκεί δεν ξέρω τι πάει στραβά. Δοκίμασε να πάιξεις με τις ρυθμίσεις από εκει που σου είπα.

 

Δεν πειράζει. Ξανακάνω format. Δεν παίρνει πάνω από 30' και όπως είπες είναι πολύ απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οντως πιο ευκολο, αλλα οταν μπερδευονται οι boot loaders και γινεται ενα μπαχαλο ειναι καπως...

 

Δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να ανοιγω τo Linux για τη καθημερινη χρηση και τα Windows για κανα game κτλ????

 

Eγώ αυτό κάνω εδώ και 2 χρόνια. Η αρχή είναι λίγο δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε μου νομίζω βρήκα το partition που είναι αποθηκευμένα τα παράθυρα αλλά όταν πατήσω την επιλογή να ξεκινήσουν μου βγάζει πάνω το μνμ "Starting..." και δεν κάνει τπτ.πρέπει να κάνω ίσως map το partition? κάπου είδα ότι η τελική μορφή της command list πρέπει να είναι κάπως έτσι:

 

rootnoverify (hd1,0)

makeactive

map (hd0) (hd1)

map (hd1) (hd0)

chainloader +1

 

 

Στην τελική με βλέπω να βάζω σαν πρώτο δίσκο τον 320άρη με τα παράθυρα και αν θέλω linux να πατάω κατά την εκκίνηση F8 και να επιλέγω τον 120άρι. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος πρέπει να κάνεις map και η διαδικασία reocovery δεν έιναι τόσο δύσκολή όσο φένετε. Διάβασε εδώ αυτόν τον πολύ καλό οδηγό για το grub

 

http://www.dedoimedo.com/computers/grub.html

 

Windows is installed on a non-first hard disk (Swapping)

 

GRUB cannot directly boot Microsoft operating systems. And sometimes, even chainloading may not work, especially if Windows is not installed on the first hard disk. Once again, you should remember that you should always install Windows first, on the first hard disk, on the first partition (the rule of three first). Nevertheless, even if you have Windows installed on a separate disk, you can solve the problem by swapping.

 

You need to perform a virtual swap between hard disks. Like this:

 

map (hd0) (hd1)

map (hd1) (hd0)

 

After you add these two lines, you should be able to boot into Windows (or DOS, for that matter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα προβληματάκι μόνο, όταν ανοίγω ένα νέο παράθυρο/εφαρμογή δεν μου την βγάζει ontop αλλά κάτω από ο,τι είχα επιλεγμένο. Φαντάζομαι πως κάτι θα έκανα απο τα desktop effects, καμιά ιδέα στα γρήγορα για να μην ενεργοποιώ/απενεργοποιώ πάλι τα πάντα;

 

Απλά να αναφέρω πως το πρόβλημα λύθηκε από τις ρυθμίσεις του Compiz, General Options --> Focus & Raise Behaviour --> Focus Prevention Level --> Off.

 

Οσο για messenger, δοκιμάζω και το emesene τώρα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ αυτού και του Mercury.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ένα προβληματάκι που έχει αρχίσει να μου την δίνει, έχω ένα κλασσικό 7 button mouse (4+3 της scrollbar) και ενώ στον firefox τα back/forward δουλεύουν κανονικά, στον file browser δεν δουλεύουν.

 

Από την στιγμή που δουλεύουν στον Firefox σημαίνει οτι έχει αναγνωριστεί το ποντίκι, παρόλα αυτά έκανα κάποιες αλλαγές στο xorg.config ( Option "Buttons" "7" και κάτι αλλα που διάβασα για παλαιότερες διανομές ) αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες άρχισε και το ubuntu open week. Ενδιαφέρων συζητήσεις και σχετικά μεγάλη η συμμετοχή. Για σήμερα το πρόγραμμα έχει

 

Packaging 101 - Session 1 - Daniel Holbach

Packaging 101 - Session 2 - Daniel Holbach

Ubuntu Mobile Edition - An introduction and Q+A - Adilson Oliveira

Merging Packages 101 - Nicolas Valcárcel

Using Launchpad PPAs - Celso Providelo

Intro to the Ubuntu Server Team - Mathias Gug

Ubuntu Security Team - Intro and Q+A - Kees Cook

 

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuOpenWeek/

 

Aνέβηκαν σήμερα και δύο φοβερά gmd theme για το ubuntu στο gnome.look.Δείτε εδώ

 

http://www.gnome-look.org/content/show.php/rise+of+the+heron?content=79878

http://www.gnome-look.org/content/show.php/rise+of+the+heron?content=79876

 

79876-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να μου φορτώνει κατευθείαν το ubuntu, χωρίς δηλαδή να περιμένω 1-2 δευτερόλεπτα για την επιλογή που μου δίνει να μπω στο μενού του GRUB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...