Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Αυτό συμβαίνει γιατί τα proprietary fonts της M$ δεν υπάρχουν στο Ubuntu. Λύση 1η είναι να πειραματιστείς αλλάζοντας fonts από τα preferences του firefox (εγώ αυτό έχω κάνει και τα συνήθισα). Λύση 2η να περάσεις τα fonts των win στο ubuntu (δεν ξέρω πώς γίνεται, δεν έχω ασχοληθεί, αλλά ένα πέρασμα από τα ubuntu forums θα σου δώσει αμέσως τη λύση).

 

2) Στο δικό μου laptop δουλεύει ο συνδυασμός με το fn που απενεργοποιεί το touchpad. Δοκίμασες με τον αντίστοιχο συνδυασμό στο δικό σου laptop;

 

3) http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4909303&postcount=2

 

4) Δεν έχω ιδέα τι είναι το foobar :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members
1) Αυτό συμβαίνει γιατί τα proprietary fonts της M$ δεν υπάρχουν στο Ubuntu. Λύση 1η είναι να πειραματιστείς αλλάζοντας fonts από τα preferences του firefox (εγώ αυτό έχω κάνει και τα συνήθισα). Λύση 2η να περάσεις τα fonts των win στο ubuntu (δεν ξέρω πώς γίνεται, δεν έχω ασχοληθεί, αλλά ένα πέρασμα από τα ubuntu forums θα σου δώσει αμέσως τη λύση).

 

2) Στο δικό μου laptop δουλεύει ο συνδυασμός με το fn που απενεργοποιεί το touchpad. Δοκίμασες με τον αντίστοιχο συνδυασμό στο δικό σου laptop;

 

3) http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4909303&postcount=2

 

4) Δεν έχω ιδέα τι είναι το foobar :P

 

1. Το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο συνέβαινε... τον πειραματισμό που λες τον έκανα και έχει βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση. Νομίζω πως προς το παρόν θα μείνω έτσι.

2. δεν το δοκίμασα γιατί η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τον συγκεκριμένο συνδυασμό. Στα Vista είχα εγκαταστήσει κάτι drivers που έκαναν τη δουλειά, και δεν είχε χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο.

3. Την ξέρω τη συγκεκριμένη εντολή, είχα ψάξει πριν ρωτήσω :P. Το πρόβλημά μου είναι ότι το πακέτο που κατέβασα δεν είχε deb αρχεία αλλά μόνο rpm. Και ψάχνοντας στο συγκεκριμένο server δεν βρήκα deb εγκατάσταση για να την κατεβάσω...

4. Το foobar είναι ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα για την οργάνωση και την αναπαραγωγή μουσικής. Με λίγο ψάξιμο βρήκα πως ο Amarok πρέπει να είναι κάγι αντίστοιχο. Τον εγκατέστησα και θα τον δοκιμάσω!

 

Ευχαριστώ!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα fonts σε κάποια sites (π.χ.και στο insomnia) δεν εμφανίζονται τόσο καλά όσο στα Windows. Πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις στο Appearance / fonts και η κατάσταση διορθώθηκε σε μεγάλο βαθμό, αλλά όχι στην εντέλεια. Π.χ. οι γραμματοσειρές του insomnia στα Windows μου φαίνονται σίγουρα καλύτερες από ότι στο Ubuntu. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ή απλώς θα πρέπει να το συνηθίσω;

2. Στα Windows είχα μια ρύθμιση με την οποία, όταν πληκτρολογούσα, το touchpad απενεργοποιούνταν (ώστε να μην κουνάω κατά λάθος τον κέρσορα κατά την πληκτρολόγηση). Υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση και στο Ubuntu;

3. Κατέβασα από εδώ: http://ftp.cc.uoc.gr/openoffice.org/stable/ την τελική έκδοση του OpenOffice 3.0. Το αρχείο όμως δεν είναι deb και δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι' αυτό ή κάποιος άλλος τρόπος για να το εγκαταστήσω μέσω synaptics;

4. Μου λείπει ο Foobar, που δεν έχει έκδοση για Linux :cry:. Ποιά είναι η καλύτερη αντίστοιχη λύση που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :-D

 

1. Γράψε: sudo apt-get install msttcorefonts στο terminal για να εγκαταστήσεις τους M$ fonts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
1. Γράψε: sudo apt-get install msttcorefonts στο terminal για να εγκαταστήσεις τους M$ fonts

 

Το έκανα κι αυτό και η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Βέβαια, δεν είναι ακόμη απόλυτα ίδιο το αποτέλεσμα, αλλά είναι σίγουρα ικανοποιητικό και δεν με ενοχλεί. Πάντως, η εγκατάσταση των συγκεκριμένων γραμματοσειρών επιβάλλονται για όσους δεν το έχουν κάνει - βελτιώνουν πάρα πολύ την εμφάνιση των σελίδων.

 

Αλήθεια, στις ρυθμίσεις του Firefox, είναι καλύτερο να έχουμε επιλέξει "Allow pages to choose their own fonts instead of my selections above" ή όχι; Υποθέτω πως είναι καλύτερο να το επιλέξω, αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση...

 

Τέλος, να αναφέρω για μια ακόμη φορά ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη μέχρι τώρα απόδοση του συστήματος - θα ποστάρω κάποια στιγμή και screenshot του desktop μου στο σχετικό topic! :lol:

 

Ελπίζω μόνο να μην προκύψει κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στην επερχόμενη 8.10 - δεν θα το αντέξω να τα ξανασετάρω όλα από την αρχή - αλήθεια, οι αναβαθμίσεις από έκδοση σε έκδοση είναι γενικά επικίνδυνη διαδικασία ή γίνεται χωρίς προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο να μην προκύψει κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στην επερχόμενη 8.10 - δεν θα το αντέξω να τα ξανασετάρω όλα από την αρχή - αλήθεια, οι αναβαθμίσεις από έκδοση σε έκδοση είναι γενικά επικίνδυνη διαδικασία ή γίνεται χωρίς προβλήματα;

 

Μπορείς να έχεις σε ξεχωριστό partition το /home και σε ξεχωριστό το /. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και clean install να κάνεις στο /, όλα σου τα settings διατηρούνται (όπως και τα αρχεία σου στο /home. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Μπορείς να έχεις σε ξεχωριστό partition το /home και σε ξεχωριστό το /. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και clean install να κάνεις στο /, όλα σου τα settings διατηρούνται (όπως και τα αρχεία σου στο /home. :-)

 

OK, όταν έρθει η ώρα θα φροντίσω να μην κάνω τίποτα βιαστικό (τέλη Οκτώβρη πρέπει να κυκλοφορεί από ότι θυμάμαι).

 

Και μιας και έλυσα όλες τις βασικές απορίες μου, πάω τώρα στις λεπτομέρειες :-): εγκατέστησα το Virtual Box και πέρασα εκεί τα Vista Home Basic Greek που είχαν έρθει (αναγκαστικά) μαζί με το λάπτοπ. Όλα καλά, εκτός από το ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω σωστά την ανάλυση της οθόνης - για την ακρίβεια, δεν δέχεται ανάλυση widescreen. Ψάχνοντας στα διάφορα ubuntu forums είδα ότι μάλλον είναι πρόβλημα του Virtual Box, αλλά δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κάποια λύση που να δουλεύει (και να καταλαβαίνω πώς θα την εφαρμόσω). Μήπως ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; :rolleyes: Να σημειώσω πως έχω εγκαταστήσει τα VBox Guest Additions αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.

 

edit: Άκυρο. Μόλις διαπίστωσα ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να "τραβήξεις" το παράθυρο και να το φέρεις στο μήκος της οθόνης. Τα Vista παίρνουν τότε την αντίστοιχη ανάλυση. Εντυπωσιακά εύχρηστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις σε ξεχωριστό partition το /home και σε ξεχωριστό το /. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και clean install να κάνεις στο /, όλα σου τα settings διατηρούνται (όπως και τα αρχεία σου στο /home. :-)

 

Γιατί υπάρχει περίπτωση να χαθούν ρυθμίσεις από ένα update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bognick Νομίζω ότι αυτή είναι η λειτουργία του clean install. Διαγράφει τα πάντα.

 

Ρε παιδιά να πω και εγώ την απορία μου. Έχω compiz-fusion και emerald Window Decorator. Τότε όμως οι συντομεύσεις Alt+f1 kai Alt+f2 γιοκ. Δεν λειτουργούνε. Εάν γυρίσω σε kwin όλα καλά. Μόνο εγώ το έχω αυτό το προβ ;; Ή το αντιμετώπισαν κιάλλοι ;; Και αν ναι τι συστήνει ο γιατρός ; Ασπιρίνη ή Depon ; Παρεπιμπτόντως οι συντομεύσεις είναι ορισμένες και στο Settings Manager του Compiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και μένα.Αυτό συμβάινει (τουλάχιστον σε μένα) επειδή ξεκινούσα κατευθείαν το compiz αντι kwin.Ενώ τώρα που ξεκινά το kwin πρώτα και μετά αντικαθισταται από compiz δουλεύουν όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκίμασα και δούλεψε έτσι, αλλά δεν είναι και πολύ βολικό, αφου γενικά το KDE φορτώνει από μόνο του κατευθείαν το compiz λόγω ότι το χρησιμοποιώ συνέχεια και το έχει καταχωρήσει να το ανοίγει από default ( λόγω ότι θυμάται τι είχα πριν). Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Λοιπόν, επανέρχομαι για να πω ότι βρήκα λύση στο ερώτημα που είχα ποστάρει σε προηγούμενη σελίδα (μιας και όλο και κάποιος μπορεί να το χρειαστεί):

 

2. Στα Windows είχα μια ρύθμιση με την οποία, όταν πληκτρολογούσα, το touchpad απενεργοποιούνταν (ώστε να μην κουνάω κατά λάθος τον κέρσορα κατά την πληκτρολόγηση). Υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση και στο Ubuntu;
Η ρύθμιση που πρέπει να γίνει έχει ως εξής:

 

  1. Ανοίγουμε το /etc/X11/xorg.conf και προσθέτουμε στο “Input Device” του Synaptic Touchpad την εξής γραμμή:
     
    >[font=Arial]Option  “SHMConfig” “on”[/font]

    Προσοχή στο copy-paste - Καλύτερα να το γράψετε με το χέρι. Εγώ την πάτησα και έβαλα λάθος "αυτάκια" και μετά δεν μπορούσα να ξαναμπώ σε γραφικό περιβάλλον - μου πήρε μισή ώρα μέχρι να βρω πώς θα το επαναφέρω :rolleyes:

  2. Πατάμε save και κάνουμε επανεκκίνηση του xserver (καλά τα λέω; ) με ctrl-alt-backspace
  3. Ανοίγουμε το τερματικό και δίνουμε syndaemon -t -d
  4. Τέλος, από το System/Preferences/Session, βάζουμε το syndaemon -t -d ώστε να ξεκινάει μετά από κάθε login και να μη χρειάζεται να το τρέχουμε κάθε φορά χειροκίνητα.

Πιο αναλυτικά, αλλά στα αγγλικά, θα τα βρείτε εδώ: http://ubuntu.wordpress.com/2006/09/20/disable-touchpad-temporarily-when-typing/

 

Να σημειώσω ότι το λάπτοπ μου είναι dell inspiron 1520 - φαντάζομαι βέβαια πως η ρύθμιση θα λειτουργεί παντού. Ουσιαστικά, αυτό που κάνει είναι να απενεργοποιεί για 2 δευτερόλεπτα το tap (click) του touchpad και το scroll όταν αναγνωρίζει δραστηριότητα στο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Να μαι πάλι κι εγώ... λοιπόν, το πρόβλημά μου είναι μικρό αλλά αρκετά ενοχλητικό. Συνήθως, μετά την εκκίνηση του συστήματος, δεν λειτουργεί η πληκτροσυντόμευση που έχω ορίσει στο Gnome-Do (alt-backspace). Με παρόμοιο τρόπο ο AWN, ενώ του έχω δηλώσει να εμφανίζεται όταν μεταφέρω τον κέρσορα στο κάτω μέρος της οθόνης, κατά την εκκίνηση του συστήματος και όταν ανοίξω ένα οποιοδήποτε παράθυρο, μένει πίσω και δεν εμφανίζεται.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, το να κλείσω τελείως τα 2 προγράμματα και να τα ξεκινήσω ξανά λύνει το πρόβλημα.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το λύσω;

 

Α, επίσης να πω πως στο Dell Inspiron 1520, το Ubuntu δεν βλέπει καθόλου το card reader μου. Ψάχνοντας στα διάφορα Ubuntu forums, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν υπάρχει λύση (εκτός κι αν ξέρετε κάτι παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαι πάλι κι εγώ... λοιπόν, το πρόβλημά μου είναι μικρό αλλά αρκετά ενοχλητικό. Συνήθως, μετά την εκκίνηση του συστήματος, δεν λειτουργεί η πληκτροσυντόμευση που έχω ορίσει στο Gnome-Do (alt-backspace). Με παρόμοιο τρόπο ο AWN, ενώ του έχω δηλώσει να εμφανίζεται όταν μεταφέρω τον κέρσορα στο κάτω μέρος της οθόνης, κατά την εκκίνηση του συστήματος και όταν ανοίξω ένα οποιοδήποτε παράθυρο, μένει πίσω και δεν εμφανίζεται.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, το να κλείσω τελείως τα 2 προγράμματα και να τα ξεκινήσω ξανά λύνει το πρόβλημα.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το λύσω;

 

Α, επίσης να πω πως στο Dell Inspiron 1520, το Ubuntu δεν βλέπει καθόλου το card reader μου. Ψάχνοντας στα διάφορα Ubuntu forums, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν υπάρχει λύση (εκτός κι αν ξέρετε κάτι παραπάνω).

 

Δοκίμασε να τα τρέξεις χειροκίνητα μέσα από κονσόλα και όχι κατά την εκκίνηση για να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα, ή αν υπάρχει κάποιο μήνυμα λάθους. Αν λειτουργούν, μια προσωρινή λύση μέχρι να δεις τι φταίει είναι να καθυστερήσεις την εκκίνησή τους με την εντολή sleep.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Δοκίμασε να τα τρέξεις χειροκίνητα μέσα από κονσόλα και όχι κατά την εκκίνηση για να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα, ή αν υπάρχει κάποιο μήνυμα λάθους. Αν λειτουργούν, μια προσωρινή λύση μέχρι να δεις τι φταίει είναι να καθυστερήσεις την εκκίνησή τους με την εντολή sleep.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος, εννοείς να τα τερματίσω τελείως και μετά να τα ανοίξω δίνοντας π.χ. gnome-do στην κονσόλα για να δω αν παίζουν; Λογικά πάντως θα παίζουν, γιατί όταν τα κλείνω και τα ξανανοίγω (από το μενού - όχι από κονσόλα) τότε λειτουργούν σωστά.

 

Αυτό με το sleep ακούγεται ενδιαφέρον και ίσως να βοηθούσε. Πώς το κάνω όμως; Είναι κάτι που πρέπει να δώσω σε κονσόλα ή στο sessions, όπου δηλώνω τα προγράμματα του startup; :rolleyes:

 

Η αλήθεια είναι ότι, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα άξιζε να κάνω μια απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση, αλλά βαριέμαι να ξαναπεράσω τα εικονίδια και τις ρυθμίσεις στον AWN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος, εννοείς να τα τερματίσω τελείως και μετά να τα ανοίξω δίνοντας π.χ. gnome-do στην κονσόλα για να δω αν παίζουν; Λογικά πάντως θα παίζουν, γιατί όταν τα κλείνω και τα ξανανοίγω (από το μενού - όχι από κονσόλα) τότε λειτουργούν σωστά.

 

Αυτό με το sleep ακούγεται ενδιαφέρον και ίσως να βοηθούσε. Πώς το κάνω όμως; Είναι κάτι που πρέπει να δώσω σε κονσόλα ή στο sessions, όπου δηλώνω τα προγράμματα του startup; :rolleyes:

 

Η αλήθεια είναι ότι, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα άξιζε να κάνω μια απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση, αλλά βαριέμαι να ξαναπεράσω τα εικονίδια και τις ρυθμίσεις στον AWN

 

Δοκίμασε να μην ξεκινήσουν αυτόματα αυτά τα 2 προγράμματα στην εκκίνηση και τρέξε από την κονσόλα τις εντολές τους για να δεις αν εμφανίζουν μηνύματα λάθους.

 

Όσο για το sleep, δώσε στην κονσόλα

>sleep 5 && (το πρόγραμμα που θες)

και αυτό θα καθυστερήσει την εκκίνησή του 5 δευτερόλεπτα (για παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...