Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβαίνοντας από 7.10 σε 8.04 το πρόβλημα με την αναπαραγωγή ταινιών σε κατάσταση σχεδόν slow motion επανήλθε. Το περίεργο είναι ότι είχε λυθεί στην 7.10 με automatix ενώ τώρα στην 8.04 το automatix δεν παίζει και μάλιστα οι developers του ανακοίνωσαν ότι δε συνεχίζουν την ανάπτυξη του πακέτου.

Είναι εγκατεστημένοι κανονικά οι ati drivers. To fglrxinfo -display:0 βγάζει:

display: :0.0 screen: 0

OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.

OpenGL renderer string: Radeon X1650 Series

OpenGL version string: 2.1.7412 Release

 

Όλα κανονικά δουλεύουν, ο κύβος κτλ. Μόνο τα βίντεο σέεεεερνονται. Κανένας ειδικός;

 

μηπως σου λοιπουν codecs; ειχα το ιδιο προβλημα στο 7.10 τη δευτερη φορα που το εκανα install..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
έχω φάει τρελή ήττα.. η Asus P5W έχει 2.000 χαζορυθμίσεις. Λοιπόν πάνω στο μηχάνημα έχω 2dvdrw σε sata, 1 320gb hdd sata, 1 ide 120gb hdd, 1 sata 500gb hdd στον jmicron controller. θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu στον ide... καλά μέχρι εδώ? λοιπόν boot από το cd του 8.04 δεν γίνεται.. δοκίμασα με το 7.10 και αναβάθμιση σε 8.04. όλα λειτούργησαν άψογα! το πρόβλημα? αν από τον grub επιλέξω τα παράθυρα μου λέει error 21: selected disk does not exist. αυτό μου το βγάζει αν έχω σαν 1ο δίσκο τον 120άρι. αν επιλέξω σαν 1ο δίσκο τον 320άρι μπαίνει κανονικά στα παράθυρα αλλά δεν εμφανίζεται ο grub (λογικό αφού είναι αποθηκευμένος στον 12άρι). με την 7.10 δεν είχα πρόβλημα.

 

χωρις να ειμαι ειδικος,σου προτεινω στον grub στην αρχη να πατησεις 'e' και να αλλαζει τον δισκο στον οποιο 'κοιταει'....λογικα θα προσπαθει να δεις σε καποιον δισκο που δεν εχει πανω το ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι ειδικος,σου προτεινω στον grub στην αρχη να πατησεις 'e' και να αλλαζει τον δισκο στον οποιο 'κοιταει'....λογικα θα προσπαθει να δεις σε καποιον δισκο που δεν εχει πανω το ubuntu...

Σε ευχαριστώ φίλε μου μετά από ψάξιμο και εγώ εκεί κατέληξα.. κρίμα γμτ αν δεν παίξει και την είχα συμπαθήσει τη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε τους driver της κάρτας γραφικών μέσω των εργαλείων που υπάρχουν στην διανομή να κατεβάσετε μέσω synaptic το envyng και να κάνετε εγκατάσταση από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια quick question και από εμένα. Πρώτη φορά που βαζω Linux και μέχρι στιγμής το έχω λατρεψει. Η αλήθεια είναι οτι ενθουσιάστηκα με ολα τα desktop effects και ενεργοποίησα αρκετά απο αυτά. Ενα προβληματάκι μόνο, όταν ανοίγω ένα νέο παράθυρο/εφαρμογή δεν μου την βγάζει ontop αλλά κάτω από ο,τι είχα επιλεγμένο. Φαντάζομαι πως κάτι θα έκανα απο τα desktop effects, καμιά ιδέα στα γρήγορα για να μην ενεργοποιώ/απενεργοποιώ πάλι τα πάντα;

 

PS: Και κάτι ακόμα, ποιόν instant messenger χρησιμοποίτε; Με ενδιαφέρει να είναι αρκετά παραμετροποιήσημος (κάτι σαν το Adium του OSX για παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοηθεια λιγο. απο λινουξ δε ξερω τιποτα αλλα θελω να δοκιμασω τη καινουργια live εκδοση. στο παρελθον δουλευαν κανονικα (προηγουμενες εκδοσεις) αλλα τωρα με το που bootαρω απο cd παταω Ελλ. και παταω την επιλογη για να τρεξει χωρις εγκατασταση. μονο που δε με βγαζει στο γραφικο περιβαλλον αλλα σε μια κονσολα εντολων! τι κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα την επιλογή για εγκατάσταση σε γραφικό περιβάλλων. Για ρύθμιση στο compiz-fusion δες εδώ

 

http://vistakiller.blogspot.com/

 

και για messanger ο καλύτερος είναι ο ams,pidgin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως σου λοιπουν codecs; ειχα το ιδιο προβλημα στο 7.10 τη δευτερη φορα που το εκανα install..

 

Τελικά κατέληξα στη σίγουρη μέθοδο της επανεγκατάστασης. Ευτυχώς σετάρω το ubuntu σε ξεχωριστό δίσκο.

Λοιπόν, με καθαρή εγκατάσταση και όχι upgrade στο 7.10 όπως είχα κάνει στην προηγούμενη εγκατάσταση, εξελίχθηκαν τα πράγματα ομαλότερα. Έβαλα ubuntu-restricted-extras, gst plugin ugly, εγκατέστησα totem xine και τον επέλεξα ως default player. Οι ταινίες παίζουν κανονικά με τα dvd menus κτλ, κάτι που δεν γίνεται - τουλάχιστον εγώ δεν το κατάφερα - με totem gstreamer.

Αφού τέλειωσαν τα σχετικά με ταινίες, πήρα μια βαθιά ανάσα και εγκατέστησα compiz (αυτό με τον κύβο) δίνοντας sudo apt-get install compizconfig-settings-manager και... ΟΛΑ καλά!!!

Δεν επηρεάζουν πια τα 3d effects του compiz το playback των ταινιών...

Επιτέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chekc2fire, αυτό το blog συμβουλευτικά για όλες τις ρυθμίσεις μου. Απλά κάτι θα πείραξα και είπα μπας και είχε συμβεί και σε κανέναν άλλον και δεν χρειαστεί να ψάξω όλες τις ρυθμίσεις μου.

 

Ο Pigdin μου φάνηκε πολύ φτωχός, έβαλα μόλις τον Mercury που και τον βρίσκω αρκετά καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...