Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ωχ! Πολύ μεγάλη διαδικασία. Με βλέπω να βάζω ubuntu στο eee box που θα πάρω και μόλις βρω nas σε τιμή της προκοπής να βάλω και στον desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ανασκόπηση των συμαντικότερων ειδήσεων για το ubuntu την βδομάδα που μας πέρασε μπορείτε να δείτε εδώ

 

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter/Issue103

 

Οι συμαντικότερες ειδήσεις ήταν η βράβευση του ubuntu σαν καλύτερη desktop λύση στο Linux World Expo. Και εδώ μια φώτο από το περίπτερο της canonical στην έκθεση

 

1877.jpg

 

Εχει ανοίξει το το ubuntu bug jam που τοπικές ομάδες τεστάρουν τα bug που έχουν αναφερθεί στο ubuntu. Μια pic από μια τέτοια ομάδα εν ώρα δράσης :)

 

GBJ-Toulouse-1.jpg

 

Αυτήν την βδομάδα είχαμε και πλήθος από νέων update και bug fixes ενώ σε δύο μέρες περιμένουμε την alpha 4 έκδοση του ibex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εγκαθιστούμε Kubuntu σε δεύτερο slave σκληρό ο Grub πού εγκαθίσταται;

 

Αν δεν ορισεις εσυ που θα παει, τοτε παει κανονικα στον mbr του σκληρου που ειναι πρωτος στην boot sequence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ορισεις εσυ που θα παει, τοτε παει κανονικα στον mbr του σκληρου που ειναι πρωτος στην boot sequence.

 

Έτσι λες; Κι όμως... Είχα XP στον master και στον slave πέρασα Kubuntu Hardy. Όταν έβγαλα τον slave κατά την εκκίνηση μου έλεγε δε βρέθηκε ο Grub. Error τάδε...

 

Οπότε μάλλον εγκαθίσταται στον δίσκο που θα εγκατασταθούν τα Kubuntu ακόμη κι αν αυτός είναι slave. Πώς ρυθμίζω όμως κατά την εγκατάσταση πού θα πάει ο Grub; Δε θυμάμαι τέτοια επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το οριζεις στην κανονικη εγκατασταση (αυτη απο το live cd). Δεν ξερω αν το οριζεις απο την εγκατασταση του alternative cd. Οπως και να χει, μπορεις να το κανεις με τη "γνωστη" διαδικασια επανεγκαταστασης του grub απο ενα live cd.

 

Εγω ειχα xp στον master και ubuntu στον slave, εβγαλα τον master γιατι χαλασε (1ο στο boot sequence) και δεν μπορουσα να μπω στο ubuntu γιατι δεν υπηρχε καν boot loader! Αναγκαστηκα τον ξαναεβαλα στον σκηρο του ubuntu (αφου τον εκανα master).

 

Επισης, ειναι αλλο πραγμα να μην εχεις καν grub (οπως επαθα εγω) και αλλο ειναι να εχει καποιο grub error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λες; Κι όμως... Είχα XP στον master και στον slave πέρασα Kubuntu Hardy. Όταν έβγαλα τον slave κατά την εκκίνηση μου έλεγε δε βρέθηκε ο Grub. Error τάδε...

 

Οπότε μάλλον εγκαθίσταται στον δίσκο που θα εγκατασταθούν τα Kubuntu ακόμη κι αν αυτός είναι slave. Πώς ρυθμίζω όμως κατά την εγκατάσταση πού θα πάει ο Grub; Δε θυμάμαι τέτοια επιλογή...

 

Ναι. Τα αρχεία του grub εγκαθίστανται μαζί με το Ubuntu (φάκελος /boot/grub).

 

Όμως, αναγκαστικά θα πρέπει να γραφεί και ένα μικρό κομμάτι εκκίνησης (512 bytes, πάλι του grub) για το διάβασμα των αρχείων, αυτό που είπε ο jim_p ότι μπαίνει στον MBR του πρώτου δίσκου. Έχει επιλογή και στο livecd, αν θες του λες να το βάλει στον MBR του δεύτερου δίσκου ή σε κάποιο partition boot sector.

 

Επομένως τώρα που βγάζεις τον slave, μπουτάρει ο MBR του πρώτου δίσκου (τα 512 bytes του grub), και αφού δεν βρίσκει τα αρχεία (/boot/grub) σου βγάζει grub not found και είναι άχρηστο το σύστημά σου.

 

Ακόμα όμως κι αν τον έβαζες στον δεύτερο δίσκο θα είχες πρόβλημα: δεν θα ξεκινούσε καν ο grub, θα ξεκινούσε κατευθείαν ο boot manager των windows, οπότε δεν θα μπορούσες να μπεις στο Linux (εκτός αν έλεγες στο BIOS να μπουτάρει από τον δεύτερο δίσκο).

 

 

Αν θες να έχεις το ubuntu σε δεύτερο δίσκο και να μπορείς να τον βαζοβγάζεις χωρίς τα παραπάνω προβλήματα, είτε εγκαθιστάς και τα αρχεία του grub στο C:\, είτε πας σε grub4dos, ο οποίος εγκαθίσταται σαν απλά αρχειάκια (όχι στον MBR) και μπορεί να κληθεί από τον boot manager των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Αν θες να έχεις το ubuntu σε δεύτερο δίσκο και να μπορείς να τον βαζοβγάζεις χωρίς τα παραπάνω προβλήματα, είτε εγκαθιστάς και τα αρχεία του grub στο C:\, είτε πας σε grub4dos, ο οποίος εγκαθίσταται σαν απλά αρχειάκια (όχι στον MBR) και μπορεί να κληθεί από τον boot manager των windows.

 

Αυτό ακριβώς θέλω. Να έχω τα Kubuntu Hardy Heron στον slave και να μπορώ να βγάζω τον slave όποτε θέλω χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα εκκίνησης στα Vista.

 

Πώς εγκαθιστώ τον Grub όμως στον master; τόσες φορές που έχω περάσεις Hardy δε θυμάμαι να έχω δει αυτή τη ρύθμιση.

 

Το grub4dos πώς λειτουργεί; εγκαθιστώ πρώτα τα Kubuntu με τις default ρυθμίσεις στο slave και μετά ασχολούμαι με αυτό ή χρησιμοποιείται με άλλον τρόπο;

 

Τέλος έχω ακούσει ότι η εγκατάσταση του Grub στο MBR του σκληρού με τα Windows ενέχει κινδύνους. Ισχύει; Μήπως να προτιμήσω ολική εγκατάσταση των Kubuntu στον slave και εκκίνηση μέσω boot priority από το bios; (Για να πω την αλήθεια δε μου κάνει μεγάλω κόπο να αλλάζω το boot priority. Κι αν δεν κάνω λάθος γίνεται και χωρίς να μπει κανείς στο BIOS, πιέζοντας F κάτι κατά την εκκίνηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα. Τις προάλλες αποφάσισα να βάλω τα ουμπούντου σε δικό τους part στο σκληρό μονα τους. Όμως τώρα όταν ανοίγω το pc μου bootari κατευθείαν τα ουμπούντου. Εγώ θέλω να έχω την επιλογή να επιλέγω με πιο λογισμικό θέλω να μπω(xp η ubuntu).

Μπορώ να κάνω κάτι η πρέπει να ξαναβάλω τα ubuntu και να επιλέξω καμια επιλογή που παρέβλεψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή 2 μέρες τώρα παιδευόμουν κι εγώ να δω γιατί ξεκινάνε μόνα τους τα Windows, και μάλλον βρήκα λύση. Υπάρχει πρόβλημα αν ο δίσκος των windows είναι sata και του ubuntu ide. Για κάποιον περίεργο λόγο ο grub βλέπει ως πρώτο τον ide και κάθεται εκεί, ενώ στο boot sequence είναι καθαρά πρώτος ο sata, άρα ξεκινάνε μόνα τους τα windows. Η λύση απλή, βάζει πρώτο να ξεκινά τον ide δίσκο και μετά ρυθμίζει κατάλληλα το grub για να σου βγάζει επιλογή για τα windows :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ίδιο δίσκο υπάρχουν και τα xp η τα έσβησες?

 

Όχι ο σκληρός ήταν χωρισμένος σε 2 part το 1 είχε τα windows και το άλλο το είχα αφήσει κενό. Τώρα έβαλα τα ουμπούντου στο άλλο και όταν μπαίνω με ουμπούντου μπορώ και βλέπω τον άλλο μισό δίσκο και βλέπω τον φάκελο τον windows και ότι είχα εκεί μέσα:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θέλω. Να έχω τα Kubuntu Hardy Heron στον slave και να μπορώ να βγάζω τον slave όποτε θέλω χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα εκκίνησης στα Vista.

 

Πώς εγκαθιστώ τον Grub όμως στον master; τόσες φορές που έχω περάσεις Hardy δε θυμάμαι να έχω δει αυτή τη ρύθμιση.

 

Το grub4dos πώς λειτουργεί; εγκαθιστώ πρώτα τα Kubuntu με τις default ρυθμίσεις στο slave και μετά ασχολούμαι με αυτό ή χρησιμοποιείται με άλλον τρόπο;

 

Τέλος έχω ακούσει ότι η εγκατάσταση του Grub στο MBR του σκληρού με τα Windows ενέχει κινδύνους. Ισχύει; Μήπως να προτιμήσω ολική εγκατάσταση των Kubuntu στον slave και εκκίνηση μέσω boot priority από το bios; (Για να πω την αλήθεια δε μου κάνει μεγάλω κόπο να αλλάζω το boot priority. Κι αν δεν κάνω λάθος γίνεται και χωρίς να μπει κανείς στο BIOS, πιέζοντας F κάτι κατά την εκκίνηση).

 

Ξέρει κανείς; Πρέπει να τα περάσω και σχετικά άμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...