Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oσοί εγκατέστησαν την τελευταία έκδοση του compiz fusion μπορούν να εγκαταστήσουν και μέσω synaptic το πακέτο stackswitch. Μετά την εγκατάσταση του ανοίγουμε το πρόγραμμα ρυθμίσεων του compiz απενεργοποιούμε αρχικά το ring switcher pluggin και μετά ενεργοποιούμε το stackswitch και εδώ τα αποτελέσματα :D

 

 

Υπάρχει κάποιος που ΔΕ χρησιμοποιεί το compiz; =\

 

οταν λες την τελευταια τι εννοεις???

αυτην που εχει στο synaptic ή καποια αλλη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Yπάρχουν οδηγίες εδώ για να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του compiz fusion προσθέτοντας την στα repositories του ubuntu.Δες εδώ

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2251156&postcount=672

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοί εγκατέστησαν την τελευταία έκδοση του compiz fusion μπορούν να εγκαταστήσουν και μέσω synaptic το πακέτο stackswitch. Μετά την εγκατάσταση του ανοίγουμε το πρόγραμμα ρυθμίσεων του compiz απενεργοποιούμε αρχικά το ring switcher pluggin και μετά ενεργοποιούμε το stackswitch και εδώ τα αποτελέσματα :D

 

shotwi9.th.png

 

Εχω τη τελευταία έκδοση compiz και εγκατέστησα και αυτό που λες αλλά δεν βρίσκω πουθενά το ring switcher pluggin.

 

Μπορείς να το πεις λίγο ποιο αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς τώρα είμαι και θα είμαι δλδ εκτός Αθηνών. Στο pc που βρίσκομαι τώρα τρέχει kubuntu 7.04 με μια ati 1950 δλδ το compiz είναι τελείως ουτοπία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τι είδα αναίβηκαν στο synaptic οι τελευταίοι nvidia driver 173.14.12. H αναβάθμιση θα γινει αυτόματα σε όσους έχουν βάλει τους driver μέσω synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τι είδα αναίβηκαν στο synaptic οι τελευταίοι nvidia driver 173.14.12. H αναβάθμιση θα γινει αυτόματα σε όσους έχουν βάλει τους driver μέσω synaptic.

 

Επιτέλους. Και στην περίπτωση που έχουμε envyNG τι κάνουμε; Απλά uninstall το envy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις envyng και έχεις εγκαταστήσει τους driver από εκεί θα σου γίνει αυτόματα το update μέσω synaptic. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και τα hardy proposed repositories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις envyng και έχεις εγκαταστήσει τους driver από εκεί θα σου γίνει αυτόματα το update μέσω synaptic. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και τα hardy proposed repositories

 

έσβησα το envyng (μετά από πολλά βάσανα) και ενεργοποίησα τα proposed repositories. Έκανε update αλλά πουθενά οι 173. Το nvidia-settings λέει ότι έχω τους 169. Κρίμα την ώρα που έφαγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα σου εξήγησα πριν :P

Καταρχήν θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τα hardy-proposed repositories δλδ να ανοίξεις τον synaptic και να πας στο μενού του Ρυθμίσεις>repositories και στο παράθυρο που θα ανοίξει θα πας στην τριτη καρτέλα που λέει update. Εκεί στο πεδίο ubuntu ενημερώσεις θα ενεργοποιήσεις και το hardy-proposed. Κάνε ένα reload τον synaptic και εγκατέστησε το envyng-gtk. Ανοιξε μετά το πρόγραμμα και κάνε εγκατάσταση των nvidia driver. Μετά την εγκατάσταση κάνε ένα restart το σύστημα. Από εδώ και πέρα όποτε αναιβένουν νέοι driver στο synaptic θα γίνετε αυτόματα η εγκατάσταση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορείτε να δείτε τους καλύτερους Bittorrent client που υπάρχουν για ubuntu αλλά και για linux γενικότερα

 

http://www.ubuntugeek.com/list-of-bittorrent-clients-available-in-ubuntu.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανακάνω σήμερα μια προσπάθεια με linux και ubuntu.

 

Έχω βελτιωθεί αρκετά (όπως και η διανομή και πολλά πράγματα γίνονται εύκολα πια) αλλά έχω ένα πρόβλημα που απλός υποπτεύομαι τι μπορεί να φταίει:

 

Έχω 4 δίσκους στο σύστημα μου. 1 με vista, 1 με ubuntu και 2 σε raid για τα αρχεία μου. Στο bios και στα vista δεν έχω πρόβλημα με το raid. Στο ubuntu όμως μου εμφανίζει 2 δίσκους αρχείων αντί για έναν (που θα έπρεπε να δείχνει αφού είναι raid).

 

Αυτό γίνεται λόγο drivers του raid (που παρεμπιπτόντως είναι ενσωματωμένο στην μητρική μου Asus P5N-E SLI);

 

edit: Φλασιά!!! Μήπως συμβαίνει επειδή οι δίσκοι είναι σε ntfs και πρέπει να γίνουν mount;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν hardware driver για linux η για την αρκίβεια υπάρχουν αλλά είναι διαθέσιμοι σε πολύ ακριβές τιμές και για server. Δλδ η μόνη λύση είναι να φτιάξεις software raid μέσω linux και να ξεχάσεις ότι υπάρχει περίπτωση να δεί το linux το ntfs software raid. Μια καλή λύση είναι να φτιάξεις ένα partition ανταλαγής αρχείων μεταξή των win και του linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις, το raid που έχουν οι μητρικές δεν είναι πραγματικό hardware , αλλά ουσιαστικά software raid με μια μικρή επιτάχυνση από το ολοκληρωμένο πάνω στο mobo. Ουσιαστικά λοιπόν μιλάμε για win-only-raid, εφόσον ο κατασκευαστής δίνει drivers για win.

 

Αντίθετα μία κάρτα με πραγματικό hardware RAID θα έπαιζε κανονικά και στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...