Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H θα μπορούσες να πάρεις ένα backup τα δικά σου πακέτα με το aptoncd και μετά να τα εγκαταστήσεις στην διανομή που θέλεις.

 

http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=9&t=472

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - μόλις πάω σπίτι θα αρχίσω το κατέβασμα :-D

 

edit: βρήκα και αυτό: http://www.myubuntu.gr/index.php/2008/06/19/ubuntu-repositories-%CF%83%CE%B5-dvd/ που νομίζω πως αναφέρεται ακριβώς σε αυτό που ζητούσα, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι. απλα τα πακετα δεν θα ανενεωνονται αλλα μικρο το κακο αφου δεν υπαρχει συνδεση ιντερνετ.

 

ασχετο: το avatar σου τι ειναι? καπου το εχω δει και θα σκασω, δεν μπορω να το θυμηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
ναι αυτο ειναι. απλα τα πακετα δεν θα ανενεωνονται αλλα μικρο το κακο αφου δεν υπαρχει συνδεση ιντερνετ.

 

ασχετο: το avatar σου τι ειναι? καπου το εχω δει και θα σκασω, δεν μπορω να το θυμηθω.

 

Δεν με νοιάζει τόσο το να είναι απόλυτα ενημερωμένος, όσο το να μπορώ π.χ. να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα που μπορεί να χρειαστώ.

 

για το avatar: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Scream :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες περιπτώσεις βολεύει το apt-cacher.

Το εγκαθιστάς στο φορητό σου και κάνεις κανονικά τα updates σου.

Το apt-cacher κρατάει όλα τα updates στην cache του.

Στη συνέχεια όταν βρεις ευκαιρία συνδέεις το σταθερό με το φορητό και παίρνει ό,τι updates χρειάζεται, κανονικά μέσω synaptic σαν να ήταν συνδεδεμένο στο Internet.

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και για εγκατάσταση προγραμμάτων, δηλαδή αν εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα στο φορητό θα μπορεί να εγκατασταθεί και στον σταθερό.

 

Οι ενημερώσεις στο Linux μου φαίνονται πιο σημαντικές από τα Windows, γιατί διορθώνουν πράγματα, ενώ στα Windows από κάποια φάση και μετά οι περισσότερες είναι ενημερώσεις ασφαλείας (αδιάφορες δηλαδή για PC που δεν έχει Internet).

Αλλά αν πράγματι δεν σε ενδιαφέρουν τότε μπορείς απλά να κατεβάζεις και να μεταφέρεις τα .deb αρχεία, χωρίς apt-cacher. Πιο πολύ παίδεμα θα είναι όμως, ειδικά με τα dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όμως έχω την αίσθηση ότι αυτές οι ενημερώσεις -που πράγματι διορθώνουν πράγματα- τρώνε αρκετό χώρο στο σκληρό -πρόβλημα αν έχεις λίγο χώρο- =\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το /var/cache/apt-cacher είναι 1 Gb και το apt-cacher το έχω εγκαταστήσει πριν 1-2 μήνες...

Δεν με πειράζει βέβαια, ακόμα και 10 Gb να γίνει, γιατί κουβαλάω το φορητό για να ενημερώνω ή να εγκαθιστώ προγράμματα σε PC που έχουν dial up ή καθόλου σύνδεση στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα είναι μόνο 538mb και να σκεφτείς ότι την διανομή την έχω εδώ και ενάμιση χρόνο με τρία upgrade. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να σβήνουμε αυτόν τον φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, οτι προγραμματα και update κατεβαζεις, μενουν στην cache του apt και αυτο ειναι το σωστο.

Αν σου γινει καμια στραβη, πας και βαζεις το παλιο .deb απο την cache και εισαι οκ. Θυμασαι chek2fire αυτο που επαθα με το audacious αρχες Ιουλιου? Αν ειχα κρατημενη cache, θα μπορουσα να βαλω το παλιο. Δεν ειχα ομως.

 

Για να καθαριστει η cache δινεις "apt-get autoclean". Δεν σβηνεις το φακελο για να μην παθει κανενα αμοκ το apt και τρεχεις.

 

Δεν ξερω τι παιζει με apt-cacher, ειναι τελειως διαφορετικη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το apt-cacher είναι για τελείως διαφορετική χρήση... Π.χ. μπορεί εγώ να έχω Ubuntu, να συνδεθεί ένα άλλο pc με Debian μέσω εμένα στα repositories και να κάνει updates, ε, τότε θα μπορώ να κάνω offline updates σε οποιοδήποτε pc debian.

Δηλαδή όσο πιο μεγάλο είναι το /var/cache/apt-cacher, τόσο καλύτερα.

 

Ε, καλά, φυσικά άμα γεμίσει ο δίσκος θα αρχίσω να σβήνω τα περσινά updates... :)

 

Το /var/cache/apt είναι άλλο θέμα, και ανάλογα τι θέλουμε μπορούμε να το έχουμε γεμάτο ή άδειο.

Π.χ. σε απεγκαταστάσεις από synaptic, αν επιλέγουμε "ολοκληρωτική απομάκρυνση", σβήνονται και τελείως τα αρχεία από την cache.

Αν κάποιος χρειάζεται χώρο, μπορεί να κάνει apt-get clean (όχι rm το φάκελο!). Π.χ. εγώ μόλις το έκανα και από 660 Mb τώρα πιάνει 24 Mb. Αν τα χρειαστεί υποτίθεται θα τα ξανακατεβάσει, αλλά αφού τα έχω ήδη στην cache του apt-cacher δεν χρειάζεται καν να τα κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοί εγκατέστησαν την τελευταία έκδοση του compiz fusion μπορούν να εγκαταστήσουν και μέσω synaptic το πακέτο stackswitch. Μετά την εγκατάσταση του ανοίγουμε το πρόγραμμα ρυθμίσεων του compiz απενεργοποιούμε αρχικά το ring switcher pluggin και μετά ενεργοποιούμε το stackswitch και εδώ τα αποτελέσματα :D

 

shotwi9.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...