Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον τα 20 ευρω ειναι για την συσκευασια. αλλα και παλι αλμυρη η τιμη. εχει λεει και registration code....τι ειναι τουτο?

μπας και εχει και τηλεφωνικη υποστηριξη για καποιο διαστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
μαλλον τα 20 ευρω ειναι για την συσκευασια. αλλα και παλι αλμυρη η τιμη. εχει λεει και registration code....τι ειναι τουτο?

μπας και εχει και τηλεφωνικη υποστηριξη για καποιο διαστημα?

 

Είναι 20$ όχι 20 euro.Δηλαδή ~12 euro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εμένα ο ήχος είναι λίγο "περίεργος" όταν ακούω μουσική..Ας μην πω για το ότι δεν έχω ήχο 5.1 αλλά 2.1, αλλά στα μπάσα έχω έντονη παραμόρφωση και θόρυβο. Κάρτα ήχου έχω μια Realtek ενσωματωμένη στη μητρική. Για βοηθήστε αν μπορείτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Πάω να κάνω εγκατάσταση το ubuntu 8.04 Και πριν ξεκινήσει η διαδικασία βγάζει errors. Ata 4.0.0: cannot revalidate κτλ. με αποτέλεσμα να κρεμάει εκεί.. Έχω 1 sata hdd western digital ,1 dvd rw sata και 1 dvdrw ide. Δοκίμασα να αλλάξω το sata mode απο ide σε raid, μπήκε κανονικά στην εγκατάσταση αλλά πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να μπω στα windows. Τι μπορεί να φταίει?

 

Κατάφερα να κάνω εγκατάσταση!! Πάτησα f6 στα more options και έβαλα τις εντολές: all_generic_ide floppy=off irqpoll

 

Τώρα όλα οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το deluge ως torrent client και ενώ στην αρχή η port που το έχω αναθέσει από το router είναι ανοιχτή, μετά από κάποια ώρα την βλέπει κλειστή. Στην αρχή είχα τικαρισμένο μόνο το UPnP, τώρα τίκαρα και το NAT να δω τι θα γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να κάνω εγκατάσταση!! Πάτησα f6 στα more options και έβαλα τις εντολές: all_generic_ide floppy=off irqpoll

 

Τώρα όλα οκ :)

Είχα το ίδιο πρόβλημα με την 8.04 αλλά δοκιμαζοντας την τελευταία 8.04.1 δεν εντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Για την ακρίβεια ρύθμισε τέλεια τον grub μόνο του και έκανε και map τον δίσκο με τα xp (βλέπεις έχω linux σε 120gb ide και ΧΡ σε 320gb sata 2 και η αρχική έκδοση είχε κάποια προβληματάκια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εμένα ο ήχος είναι λίγο "περίεργος" όταν ακούω μουσική..Ας μην πω για το ότι δεν έχω ήχο 5.1 αλλά 2.1, αλλά στα μπάσα έχω έντονη παραμόρφωση και θόρυβο. Κάρτα ήχου έχω μια Realtek ενσωματωμένη στη μητρική. Για βοηθήστε αν μπορείτε..

 

Εχεις 5.1 ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε πρώτα στις ρυθμίσεις του ήχου από το μενού Σύστημα>Προτιμήσεις>Ηχος και άλλαξα τις επιλογές που υπάρχουν εκεί από pulseaudio σε alsa. Κάνε ένα restart τον xserver πατώντας ctrl+alt+backspace και μετά όταν μπεις ξανά στο σύστημα άνοιξε το terminal και δώσε

 

gksudo gedit ~/.asoundrc

 

στο αρχείο που θα ανοίξει κάνε paste αυτά εδώ

 

pcm.!default {

type plug

slave.pcm "surround51"

slave.channels 6

route_policy duplicate

}

 

κάνε save και restart ξανά τον xserver και πες μας αν λειτουργούν τώρα τα 5.1. Αν τα μπάσα σου είναι δυνατά δώσε alsamixer και χαμήλωσε λίγο το front.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε λίγο με τις ρυθμίσεις στο alsamixer μήπως διορθωθεί η κατάσταση.

Σήμερα είδα ότι άλλαξαν την official σελίδα του kubuntu

 

http://kubuntu.org/

 

η σελίδα φένετε αρκετά φτωχή από αυτήν που υπήρχε πριν και πολλές φορές ήταν πεσμένη. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά και στο official site του ubuntu έχουν βγάλει τα banerakia για download των υπόλοιπων διανομών όπως του xubuntu,edubuntu

 

edit:τελικά βιάστικα την ανανεώνουν τώρα μάλλον καθώς μέσα σε ένα τέταρτο την έχουν αλλάξει τελείως και φυσικά προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω πως θα συνδέσω το bluetooth ποντίκι μου σε ubuntu και στους οδηγούς που βρίσκω χρειάζομαι την mac address του ποντικιού. Πως την βρίσκω μέσω ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανέβηκαν στα backport η 10 εκδοση του flash. Από τι λένε αυτή η έκδοση λύνει τα προβλήματα που υπήρχαν με το pulseauduo. Οσοι κάναν το update μπορούν να ξαναγυρίσουν σε pulse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανέβηκαν στα backport η 10 εκδοση του flash. Από τι λένε αυτή η έκδοση λύνει τα προβλήματα που υπήρχαν με το pulseauduo. Οσοι κάναν το update μπορούν να ξαναγυρίσουν σε pulse

 

μπορεις να εξηγησεις στον ασχετο ποια η διαφορα με alsa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...