Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε κανένα αντίστοιχο προγραμμα του media info? Ήταν πολύ χρήσιμο την εποχή των windows. Για όσους δεν ξέρουν, μέσω του προγράμματος αυτού παίρνεις πληροφορίες για το κάθε αρχείο (avi, mpeg, wmv, mkv, mp3, mp4, κλπ κλπ) και στις εμφανίζει έτσι:

>General #0
Complete name                    : C:\downloads\Spy.Hard.1996.iNTERNAL.DVDRip.XviD-iLLUSiON.avi
Format                           : AVI
Format/Info                      : Audio Video Interleave
File size                        : 700 MiB
Duration                         : 1h 17mn
Overal bit rate                  : 1261 Kbps
Writing application              : VirtualDubMod 1.5.1.1a (build 1215/release)
Writing library                  : VirtualDubMod build 1215/release

Video #0
Format                           : MPEG-4 Visual
Format profile                   : Simple@L3
Format settings, BVOP            : No
Format settings, QPel            : No
Format settings, GMC             : No warppoints
Format settings, Matrix          : Default
Codec ID                         : XVID
Codec ID/Hint                    : XviD
Duration                         : 1h 17mn
Bit rate                         : 1117 Kbps
Width                            : 592 pixels
Height                           : 320 pixels
Display aspect ratio             : 1.850
Frame rate                       : 25.000 fps
Resolution                       : 8 bits
Colorimetry                      : 4:2:0
Scan type                        : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)               : 0.236
Stream size                      : 620 MiB
Writing library                  : XviD 0.0.09 (UTC 2003-03-25)

Audio #0
Format                           : MPEG Audio
Format version                   : Version 1
Format profile                   : Layer 3
Codec ID                         : 55
Codec ID/Hint                    : MP3
Duration                         : 1h 17mn
Bit rate mode                    : Variable
Bit rate                         : 131 Kbps
Nominal bit rate                 : 128 Kbps
Channel(s)                       : 2 channels
Sampling rate                    : 48.0 KHz
Resolution                       : 16 bits
Stream size                      : 72.6 MiB
Writing library                  : LAME3.92 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για όσους ενδιαφέρονται να φτιάξουν τα δικά του k-ubuntu cd,dvd μόλις έγιναν διαθέσιμα τα μεταφρασμένα στα Ελληνικά εξώφυλλα απο την Ubuntu-gr team. Για όσους ενδιαφέρονται μπορείτε να τα καταβέσετε από εδώ

 

http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=14&t=475&p=3764#p3764

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι έχετε εγκαταστήσει του nvidia driver μεσω του envyng και έχετε ενεργοποιήσει τα hardy-proposed repositories θα πάρουν σήμερα τις αναβαθμίσεις σε nvidia στους 173.14.09 και στους ati σε 8.6. Μετά την εγκατάσταση τους κάντε ένα restart και όχι restart τον xserver. Και εδώ η ανακοίνωση

 

It took me some time to update the FGLRX and the NVIDIA driver in Ubuntu since Iʼm working on the drivers for Intrepid and on my new projects for Ubuntu. Furthermore driver 173.14.09 breaks the compatibility with realtime kernels and I didnʼt want to upload something which would cause problems to a lot of users. For this reason I have written a patch (thanks to mizvekov from the NvNews forums for the tips) which will fix this problem while keeping the compatibility with non-realtime kernels.

 

Both the NVIDIA and the FGLRX contain a lot of fixes and I need your help to test the packages so that we can get them into hardy-updates (i.e. the stable repositories) soon.

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=211

 

και εδώ μπορείτε να γράψετε για όποιον αντιμετωπίσει προβλήματα

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-restricted-modules-envy-2.6.24/+bug/246301

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω θέμα με τα themes. Όλα αλλάζουν κανονικά από system ---> preferences ---> appearance, εκτός από τα icon themes. Όταν αλλάζω icon theme και επιλέγω ένα από αυτά που είχε η διανομή, αλλάζουν κανονικά (π.χ. mist, human κτλ) . Όταν επιλέγω κάποιο icon theme που έχω κατεβάσει (π.x. snow apple, glass κτλ) , τότε αλλάζουν μόνο τα μισά icons (δεν αλλάζουν για παράδειγμα τα icons των folders κτλ). Το πρόβλημα το βρήκα και στα Ubuntu forums και έχει να κάνει με την αλλαγή στα paths του νέου gnome, αλλά μια λύση δεν κατάφερα να εντοπίσω για να αλλάξω icon theme.

 

Έχετε βρει καμιά λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα με την δουλειά που έχουν κάνει δλδ με ποιά icon έχουν αλλάξει οι σχεδιαστές του theme. Θα πρέπει να βρεις κάπιο τελείως ολοκληρωμένο theme για να εγκατατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βρίσκεται το αρχείο που βλέπω αυτό που εμφανίζεται στον grub? Έχω 2 διαφορετικές διανομές σε 2 partitions και θέλω να αλλάξω τη σειρά που εμφανίζονται για να μπαίνει αυτόματα σε αυτή που θέλω χωρίς να επιλέγω από τον grub. Γίνεται αν κάνω edit αυτό το αρχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει τύχει κανένας σας να καταφέρει να γράψει ελληνικά πολυτονικά στο OO με κάποιον "λογικό" τρόπο??

 

 

Την 8.04 Hardy έκδοση έχω και από ότι διάβασα στην επόμενη έκδοση 8.10 το φθινόπωρο θα έρχονται τα πολυτονικά "στο πακέτο";;;

 

Δεν ξέρω, κατά την εγκατάσταση της έκδοσης μπορείς να βάλεις τώρα και πολυτονικό πληκτρολόγιο; (μάλλον όχι υποθέτω). Γιατί θα χρειάζεται και αυτό λογικά, ακόμη και αν το ΟΟ έχει την κατάλληλη γραμματοσειρά (π.χ. palatino)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Πάω να κάνω εγκατάσταση το ubuntu 8.04 Και πριν ξεκινήσει η διαδικασία βγάζει errors. Ata 4.0.0: cannot revalidate κτλ. με αποτέλεσμα να κρεμάει εκεί.. Έχω 1 sata hdd western digital ,1 dvd rw sata και 1 dvdrw ide. Δοκίμασα να αλλάξω το sata mode απο ide σε raid, μπήκε κανονικά στην εγκατάσταση αλλά πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να μπω στα windows. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει τύχει κανένας σας να καταφέρει να γράψει ελληνικά πολυτονικά στο OO με κάποιον "λογικό" τρόπο??

 

 

Την 8.04 Hardy έκδοση έχω και από ότι διάβασα στην επόμενη έκδοση 8.10 το φθινόπωρο θα έρχονται τα πολυτονικά "στο πακέτο";;;

 

Δεν ξέρω, κατά την εγκατάσταση της έκδοσης μπορείς να βάλεις τώρα και πολυτονικό πληκτρολόγιο; (μάλλον όχι υποθέτω). Γιατί θα χρειάζεται και αυτό λογικά, ακόμη και αν το ΟΟ έχει την κατάλληλη γραμματοσειρά (π.χ. palatino)

 

Πήγαινε στο σύστημα>προτιμήσεις>πληκτρολόγιο και άλλαξε το σε ελληνικά πολυτονικά. Νομίζω ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση.

 

καλησπέρα παιδιά. Πάω να κάνω εγκατάσταση το ubuntu 8.04 Και πριν ξεκινήσει η διαδικασία βγάζει errors. Ata 4.0.0: cannot revalidate κτλ. με αποτέλεσμα να κρεμάει εκεί.. Έχω 1 sata hdd western digital ,1 dvd rw sata και 1 dvdrw ide. Δοκίμασα να αλλάξω το sata mode απο ide σε raid, μπήκε κανονικά στην εγκατάσταση αλλά πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να μπω στα windows. Τι μπορεί να φταίει?

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις το alternate iso και να κάνεις εγκατάσταση με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει τύχει κανένας σας να καταφέρει να γράψει ελληνικά πολυτονικά στο OO με κάποιον "λογικό" τρόπο??

 

 

Την 8.04 Hardy έκδοση έχω και από ότι διάβασα στην επόμενη έκδοση 8.10 το φθινόπωρο θα έρχονται τα πολυτονικά "στο πακέτο";;;

 

Δεν ξέρω, κατά την εγκατάσταση της έκδοσης μπορείς να βάλεις τώρα και πολυτονικό πληκτρολόγιο; (μάλλον όχι υποθέτω). Γιατί θα χρειάζεται και αυτό λογικά, ακόμη και αν το ΟΟ έχει την κατάλληλη γραμματοσειρά (π.χ. palatino)

 

Δες εδώ http://simos.info/blog/archives/639

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα καταστήματα best buy στην Αμερική άρχισαν να πουλάνε μια retail έκδοση του ubuntu. Δείτε εδώ

 

http://princessleia.com/journal/?p=1262

 

το παράξενο είναι ότι η έκδοση αυτή δεν είναι official της canonical αλλά μάλλον μια έκδοση φτιαγμένη από το best buy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...