Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζετε να κάνεις αλλαγή της κάρτας. Μπες σε recovery mode και στην γραμμή εντολών δώσε

 

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

 

και άλλαξε το από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν χρειάζετε να κάνεις αλλαγή της κάρτας. Μπες σε recovery mode και στην γραμμή εντολών δώσε

 

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

 

και άλλαξε το από εκεί.

 

Την παλιά έχω πάνω τώρα, γιατί με την καινούρια δε μπορώ να εκκινήσω από πουθενά. Οπότε αν δεν υπάρχει πρόβλημα εκκινώ κανονικά και το αλλάζω και μετά φοράω τη νέα κάρτα. ΟΚ δεν είναι έτσι όπως το λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από του reconfiguration του Xserver από recovery mode δεν αναγνωρίζεται το ποντίκι από καμία έκδοση του πυρήνα. (Μετά από το τελευταίο update έχω δύο εκδόσεις του πυρήνα στο boot).

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να επαναφέρω τα Kubuntu στην πρότερη κατάσταση...

 

Και επίσης θέλω να μάθω πώς εκκινώ σε safe VGA mode από το live CD. Γιατί δε σκοπεύω να συνεχίσω τα πειράματα με την εγκατάσταση των Kubuntu. Έχω ήδη πρόβλημα με την κάρτα και δεν έχω όρεξη να δημιουργήσω και δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το κάνεις και έτσι φανταζομαι αλλά και να μην γίνει κάνε και ότι σου λέω.

 

Αλλαγή σχεδίου. Δες το τελευταίο μήνυμά μου πάνω από το δικό σου και απάντα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από του reconfiguration του Xserver από recovery mode δεν αναγνωρίζεται το ποντίκι από καμία έκδοση του πυρήνα. (Μετά από το τελευταίο update έχω δύο εκδόσεις του πυρήνα στο boot).

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να επαναφέρω τα Kubuntu στην πρότερη κατάσταση...

 

Και επίσης θέλω να μάθω πώς εκκινώ σε safe VGA mode από το live CD. Γιατί δε σκοπεύω να συνεχίσω τα πειράματα με την εγκατάσταση των Kubuntu. Έχω ήδη πρόβλημα με την κάρτα και δεν έχω όρεξη να δημιουργήσω και δεύτερο...

 

1) Βάλε το Live CD

2) Πριν επιλέξεις "try Ubuntu" με F4 (ή κάποιο άλλο από τις επιλογές, δε θυμάμαι) θα σου δοθεί ένα drop down menu για να επιλέξεις safe mode

3) Μετά επιλέγεις "try ubuntu".

4) Για την επαναφορά στην προτέρα κατάσταση, θεωρώ πως πιο γρήγορο είναι μια επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, η wireless καρτα δικτυου μου παραμενει κοκκινη οταν δουλευω linux. Σαν να ειναι κλειστη δηλαδη. Ωστοσο, ανιχνευει δικτυα και συνδεεται κανονικα. Λειτουργει δηλαδη. Επισης οταν παω να πατησω configuration στα network settings δε με αφηνει. Μου πεταει σφαλμα οτι δεν τη διαβαζει σωστα κλπ.

Τι μπορω να κανω;; Στον ελεγχο υλικου τη βγαζει κανονικα... Πολυ περιεργο :-S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βάλε το Live CD

2) Πριν επιλέξεις "try Ubuntu" με F4 (ή κάποιο άλλο από τις επιλογές, δε θυμάμαι) θα σου δοθεί ένα drop down menu για να επιλέξεις safe mode

3) Μετά επιλέγεις "try ubuntu".

4) Για την επαναφορά στην προτέρα κατάσταση, θεωρώ πως πιο γρήγορο είναι μια επανεγκατάσταση.

 

Σωστά τα είπες. Ακόμη και το F4 σωστά! Αλλά το PC δεν ξεκινάει ούτε έτσι με την 3850. Δε μου μένει να υποθέσω τίποτ' άλλο εκτός από την ασυμβατότητα hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμενει κοκκινη οταν δουλευω linux

πολύ σωστά

αυτό είναι το χρώμα του linux σύμφωνα με την micro$oft!:mrgreen:

 

γράψε πιό πολλά για το θέμα

όλο και κάποιος θα βοηθήσει

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι αλλο να πω. Δουλευω linux και απλα, δε γινεται μπλε το φωτακι οπως οταν ειναι αναμμενη, αλλα παρολα αυτα ανιχνευει δικτυα και συνδεεται. Στα τετοια μου για αυτο. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να κανω configuration στα network settings δεν ανοιγουν οι ρυθμισεις.

Ελεγξα απο τον ελεγκτη υλικου και τη βλεπει κανονικα. Εχουν γινει επισης ολα τα update, δε μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα είπες. Ακόμη και το F4 σωστά! Αλλά το PC δεν ξεκινάει ούτε έτσι με την 3850. Δε μου μένει να υποθέσω τίποτ' άλλο εκτός από την ασυμβατότητα hardware...

 

Κάτι άλλο πρέπει να είναι pusher δεν νομίζω να είναι θέμα ασυμβατότητας γιατί τότε θα είχες άλλα προβλήματα. Για πες μου την οθόνη των windows την βλέπεις κανονικά? και δες να μπεις σε recovery mode από linux και να δεις σε πιο μύνημα κολάει το σύστημα.

Oσο για το ποντίκι φτιάχνετε εύκολα με ένα edit στο xorg.conf αρχείο μην ανησυχείς γιαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που μου λέει ακριβώς όταν πατάω configure στο network settings είναι "the interface does not exist. Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system."

 

Να το ποιο είναι: https://bugs.launchpad.net/gst/+bug/184711

Δε βλέπω ωστόσο καποια λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από ότι φαίνετα το ίδιο θέμα το αντιμετωπίζουν αρκετοί και δεν έχει επέλθει ακόμα λύση....

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-system-tools/+bug/184711

 

sorry για το doubleposting :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου δουλεύει πάντως μην προβληματίζεσε. Αν είναι ενεργοποιήσε μέσω synaptic και τα hardy-proposed repositories μήπως έχουν ανεβάσει κάποιο update που διορθώνει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χτες στο πισι μουεβαλα τα xp(γιατι ειχε τα βιστα πριν)και ηκαταχωριση που υπηρχε στον grub δεδουλευε με τιποτα...εκανα δοκιμες αλλα τιποτα...εβαλα για τον super grub disk και το πειραζα απο εκει...σε καποια στιγμη καταλαθος πατησα να αφαιρεσει τον grub(και το εκανε...)..μετα ξαναμπηκα ξαναπατησα εγκατασταση,τον εβαλε αλλα χωρις καταχωρισεις..ετσι τα καταφερα το ubuntu να ειναι μια χαρα αλλα να μην μπορω να το τρεξω...λιγο πριν τα κανω ολα αυτα ειχα κρατησει ενα αντιγραφο απο το menu.lst...ετσι πηγα με 1 live cd να το αντιγραψω στην αρχικη του θεση,αλλα ματαια καθως σε με αφηνε γιατι δεν ειχα την αδεια...

υπαρχει αλλος τροπος να τον επαναφερω???

 

 

Εdit:το προβλημα λυθηκε με λιγες προσπαθειες απο το live cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...