Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει με επιτυχία το ubuntu σε pc που έχει vista (dual boot)?

είχα δοκιμάσει παλιότερα και μου έβγαλε πρόβλημα με το Grub με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπώ ούτε στα vista ούτε στο ubuntu.

Θέλω να το ξαναβάλω, μην την πάθω πάλι...

 

κάτι άλλο, αν δεν φτιάξω swap partition τι μπορεί να συμβεί?

 

To 8.04 μπαίνει απροβλημάτιστα.

 

Αν δεν φτιάξεις swap, θα σέρνεται αν οι απαιτήσεις των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς ξεπεράσουν το μέγεθος της μνήμης RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να τρέξουν παραπάνω εφαρμογές από όσες χωράνε στην ram με συνέπεια να κάνει kill τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στις δύο περιπτώσεις είναι καθαρά λάθος δικό σου. Για τα win θα πρέπει να μπεις σε safe mode και να κάνεις απεγκατάσταση των παλιών driver μετά επανεκκίνηση και μετά να βάλεις τους τελευταίους ati driver. Μαλλον δεν το έκανες αλλά πήγες να μπεις χύμα :P

Για το kubuntu θα πρέπει να μπεις σε recovery mode να κάνεις fix τον xserver από τις επιλογές που υπάρχουν εκεί και όταν μπεις να περάσεις τους driver.

 

Προσπάθησα να εκκινήσω με την 3850 από το live CD των Kubuntu και όσες φορές κι αν δοκίμασα κολλάει στην οθόνη που εμφανίζεται η κυλιόμενη μπάρα κατά την φόρτωση, με τη μπάρα να ακινητοποιείται. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα των Kubuntu με τη συγκεκριμένη κάρτα;

 

Αν όχι πρέπει μάλλον να υποθέσω ότι κάποιο confliction γίνεται με την 3850 και κάποιο hardware, γιατί ούτε σε Windows μπαίνω (με τους drivers όχι μόνο απεγκατεστημένους, αλλά καθαρισμένους κατόπιν και με τα κατάλληλα εργαλεία), ούτε σε safe mode, ούτε και στην εγκατάσταση των Kubuntu. Και η κάρτα είναι μια χαρά. Δοκιμάστηκε σε άλλο PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες το live cd σε safe vga mode? Μιλάμε πάντα για 8.04 ?

 

Αν δεν μπαίνει ούτε Win, κάτι παίζει με το pc σου. bios update, bios defaults και τσέκαρε και την τροφοδοσία της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε όπως σου λέει ο gdp77 σε safe vga mode και δοκίμασε και στην εγκατάσταση που έχεις να αλλάξεις το xorg.conf και να το βάλεις σε vesa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες το live cd σε safe vga mode? Μιλάμε πάντα για 8.04 ?

 

Αν δεν μπαίνει ούτε Win, κάτι παίζει με το pc σου. bios update, bios defaults και τσέκαρε και την τροφοδοσία της κάρτας.

 

Bios έχω το τελευταίο. Το τροφοδοτικό καλύπτει την τροφοδοσία. Τη δοκίμασα με μικρότερο και λειτούργησε. Και στο δικό μου τις έδωσα ρεύμα από κάθε rail με αντάπτορες από molex σε 6pinο και με το 6pinο του τροφοδοτικού.

 

Θα δοκιμάσω και σε safe VGA να δω τι θα γίνει. Και ναι μιλάμε για το 8.04 και συγκεκριμένα για το DVD.

 

Δοκίμασε όπως σου λέει ο gdp77 σε safe vga mode και δοκίμασε και στην εγκατάσταση που έχεις να αλλάξεις το xorg.conf και να το βάλεις σε vesa.

 

Το xorg.conf είναι αρχείο; Το ανοίγω με editor; Και αν είναι αρχείο σε ποιο σημείο βάζω το vesa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπαίνω σε safe VGA mode από το live CD;

 

Επίσης να πω ότι εκκίνησα σε safe mode, επέλεξα Reconfigure xserver από το menu, έβγαλε ένα μήνυμα το οποίο δεν το συγκράτησα, μετά επέλεξα την πρώτη επιλογή και με έβγαλε στο login screen. Και μετά λευκή οθόνη! (Για αλλαγή μάλλον, γιατί μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο μαύρες!) Μάλιστα στη λευκή οθόνη λειτουργεί και το εφέ της αλλαγής των desktops! Βέβαια την επόμενη φορά που πάω να εκκινήσω κανονικά κολλάει. Για να φτάσω στην login screen πρέπει να πάω υποχρεωτικά από safe mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xorg.conf είναι αρχείο; Το ανοίγω με editor; Και αν είναι αρχείο σε ποιο σημείο βάζω το vesa;

 

Δώσε σε terminal

>gedit /etc/X11/xorg.conf

και άλλαξε το εξής:

>Section "Device"
Identifier	"Configured Video Device"
Driver		"[b]nvidia[/b]"
Option		"NoLogo"	"True"

όπου nvidia ή ati γενικότερα, βάζεις vesa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε terminal

>gedit /etc/X11/xorg.conf

και άλλαξε το εξής:

>Section "Device"
   Identifier    "Configured Video Device"
   Driver        "[b]nvidia[/b]"
   Option        "NoLogo"    "True"

όπου nvidia ή ati γενικότερα, βάζεις vesa.

 

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει κανείς υπ' όψιν του κάποιον εύχρηστο και αποτελεσματικό τρόπο για απόκρυψη της IP κατά το σερφάρισμα (και όχι μόνο) από το Ubuntu;:rolleyes: Αναφέρομαι σε κάτι ανάλογο ή παραπλήσιο του Vidalia bundle που λειτουργεί μέσα από τον firefox στα windows με πολύ εύχρηστο τρόπο.

 

Γιατί αυτό το FoxyProxy plugin του FF έχω την εντύπωση ότι είναι μπερδεψοδουλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά δεν ξάχνεις στα πρόσθετα μήπως βρεις τίποτα? Λίγο έψαξα και βρήκα αυτό εδώ

 

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3606

 

Δεν κάνει για τον 3. Βέβαια ψάχνοντας μπορεί να βρει κάποιο που να κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pusher τι έγινε έκανες τπτ? Πάντως για να μπαινει σε safe mode είσαι σε καλό σημείο. Φαντάζομαι με vesa θα μπεις κανονικά.

 

Όχι δεν έκανα τίποτα. Θα δοκιμάσω να αλλάξω το xorg με αυτή την κάρτα όπως μου είπε ο markelos και θα περάσω μετά την καινούρια κάρτα. Σε safe mode μπαίνει, αλλά δε μπορώ να πω ότι εκκινεί καλά. Η λευκή οθόνη δε μου λέει και πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...