Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τον τελευταιο καιρο εχω ενα προβλημα με το wifi...δεν ξερω αν ειναι γενικο bug(καθοςος πιο παλια δεν το ειχα)...σε πολλα δικτυα που παω να συνδεθω μου,δεν συνδεεται με τιποτα...τα 'λαμπακια στο εικονιδιακι πανω δεν αναβουν πρασινα οση ωρα και να περιμενω...και ισως να αναψουν αμα δοκιμασω 10-20 φορες...αυτο να ξανατονισω συμβαινει μονο σε μερικα δικτυα(και το προβλημα ειναι οτι τα συγκεκριμενα ειναι και αυτα που θελω να συνδεθω,και ετσι αναγκαζομαι να μπαινω απο το ιντερνετ αλλων)...ειναι γενικο bug αυτο??ή μονο σε εμενα συμβαινει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν μιλάς για hardware raid τότε θα πρέπει το ubuntu να μπορεί να δει τον controler. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δεν ξέρω τι συμβατότητα υπάρχει σε αυτό το θέμα. Πάντως μπορείς να φτιάξεις software raid μέσω ubuntu αλλά τότε δεν θα μπορεί να το δει τα win όπως και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπα σε προηγούμενο ποστ, έχω ήδη παρτισιον με βιστα σε raid και άπλα θέλω από το Ubuntu να έχω κάποιους φακέλους από εκεί οι οποίοι είναι μεγάλοι και δεν θέλω να τους μετακινήσω. Με λίγα λόγια θέλω να βλέπω το raid που έχω ένα παρτισιον με βιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα προβλήματα τα οποία έχουν προκύψει τελευταία στο 8.04.

 

Η πλειοψηφία των προβλημάτων έχει να κάνει κυρίως με τον nautilus.

Έκανα αναβάθμιση από το 7.10 στη νέα έκδοση μέσω της κονσόλας. Τα πράγματα στην αρχή λειτουργούσαν κανονικά ενώ δούλευε και το song preview που στο gutsy δεν λειτουργούσε καθόλου. Ύστερα από ένα μεγάλο πακέτο αναβαθμίσεων που αρκετές από αυτές αφορούσαν το gnome το natilus δεν μπορεί να κάνει thumbnails στα videos (στις φωτογραφίες και στα pdf κρατάει κανονικά). Προσπάθησα να το διορθώσω σβήνοντας τον φάκελο thumbnails απο το home αλλά τπτ. Δοκίμασα πλήρη απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του nautilus από το synaptic αλλά και πάλι τίποτα δεν συνέβη και το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Παράλληλα με το παραπάνω πρόβλημα τον ίδιο περίπου καιρό τα έπαιξε και ο amarok. Όταν τον ανοίγω μου πετάει 1 μήνυμα σχετικό με το kmail και μετά κλείνει. Από ότι είδα είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν αρκετοί αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω λύση. Αυτά που έχω προσπαθήσει μέχρι στιγμής είναι να σβήσω τον φάκελο /.kde/share/apps/amarok / ενώ επιχείρησα και μία εντελώς αποτυχημένη προσπάθεια να εγκαταστήσω από το source τον αμαροκ.

 

Όποια ιδέα η λύση είναι καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τελικά κατάφερα να κάνω το τοτεμ να δουλέψει κάνοντας επανεγκατάσταση κάποια πακέτα από το synptic που έχουν να κάνουν με το xine. Με το που λειτούργησε το τοτεμ δημιουργήθηκαν και τα thumbnail και ενεργοποιήθηκε και το song preview. Ωστόσο ο αμαροκ εξακολουθεί να μην λειτουργεί με τίποτα και ύστερα από άπειρα reinstall.:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Καμμία ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα που δημιουργήθηκε

 

Ubuntu Smokers

 

Μπορείτε να γίνετε μέλος τους εδώ

 

https://edge.launchpad.net/~ubuntu-smokers

 

ubuntusmokers_192x192.jpg

 

Αν και το έχω κόψει για 3 χρόνια έγινα μέλος τους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα που δημιουργήθηκε

 

Ubuntu Smokers

 

Μπορείτε να γίνετε μέλος τους εδώ

 

https://edge.launchpad.net/~ubuntu-smokers

 

ubuntusmokers_192x192.jpg

 

Αν και το έχω κόψει για 3 χρόνια έγινα μέλος τους :D

 

:shock: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα που δημιουργήθηκε

 

Ubuntu Smokers

 

Μπορείτε να γίνετε μέλος τους εδώ

 

https://edge.launchpad.net/~ubuntu-smokers

 

ubuntusmokers_192x192.jpg

 

Αν και το έχω κόψει για 3 χρόνια έγινα μέλος τους :D

 

και γω το χω κόψει αλλα ενα opensource αφιλτρο θα το εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απλές ερωτήσεις από έναν αρχάριο... :-)

 

1) πώς ορίζω static ip έτσι ώστε όταν κατεβάζω torrents, οι trackers να με βλέπουν ως connectable? Είχα τολμήσει μέσω της επιλογής administration --> network --> wired connection όπου όρισα τη στατική ip όπως είχα μάθει στα XP, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, αλλά όποτε τις όριζα δεν είχα internet (port forwarding από το ρούτερ ξέρω να κάνω...)

 

2) Κάθε φορά που μπαίνω στο ubuntu μετά από επανεκκίνηση, δε δουλεύει το πλήκτρο που έχω ορίσει για να αλλάζει η γλώσσα γραφής (EN/GR) και πρέπει να ακολουθώ την ίδια διαδικασία για να δουλέψει από το layout switching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απλές ερωτήσεις από έναν αρχάριο... :-)

 

1) πώς ορίζω static ip έτσι ώστε όταν κατεβάζω torrents, οι trackers να με βλέπουν ως connectable? Είχα τολμήσει μέσω της επιλογής administration --> network --> wired connection όπου όρισα τη στατική ip όπως είχα μάθει στα XP, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, αλλά όποτε τις όριζα δεν είχα internet (port forwarding από το ρούτερ ξέρω να κάνω...)

 

2) Κάθε φορά που μπαίνω στο ubuntu μετά από επανεκκίνηση, δε δουλεύει το πλήκτρο που έχω ορίσει για να αλλάζει η γλώσσα γραφής (EN/GR) και πρέπει να ακολουθώ την ίδια διαδικασία για να δουλέψει από το layout switching.

 

1)Σίγουρα το έχεις ρυθμίσει σωστά; το έχω κάνει όπως έσυ και μου παίζει κανονικά.Ξαναρύθμισε την στατίκη ip και μέτα δώσε σε ένα terminal

sudo /etc/init.d/networking restart.Τους dns τους έχει βάλει;

 

2) etc/X11/xorg.conf άνοιξε αυτό το αρχείο και ανέβασε τα περίχομενα του εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2) υπάρχει και αυτή η λύση

:-D Ωραία αυτό δούλεψε μια χαρά

>Click System-Preferences-Sessions-Startup Programs-Add:

Name: setxkbmap (or whatever you like)
Command: setxkbmap
Comment: Set Keyboard Layouts (or whatever you like)

Then click OK, Close and restart to check if it works!

 

Όσον αφορά στη static ip υποθέτω ξεχνούσα να βάλω τον dns...:-(

Όλα ΟΚ λοιπόν! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...