Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ορισμένα προβλήματα τα οποία έχουν προκύψει τελευταία στο 8.04.

 

Η πλειοψηφία των προβλημάτων έχει να κάνει κυρίως με τον nautilus.

Έκανα αναβάθμιση από το 7.10 στη νέα έκδοση μέσω της κονσόλας. Τα πράγματα στην αρχή λειτουργούσαν κανονικά ενώ δούλευε και το song preview που στο gutsy δεν λειτουργούσε καθόλου. Ύστερα από ένα μεγάλο πακέτο αναβαθμίσεων που αρκετές από αυτές αφορούσαν το gnome το natilus δεν μπορεί να κάνει thumbnails στα videos (στις φωτογραφίες και στα pdf κρατάει κανονικά). Προσπάθησα να το διορθώσω σβήνοντας τον φάκελο thumbnails απο το home αλλά τπτ. Δοκίμασα πλήρη απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του nautilus από το synaptic αλλά και πάλι τίποτα δεν συνέβη και το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Παράλληλα με το παραπάνω πρόβλημα τον ίδιο περίπου καιρό τα έπαιξε και ο amarok. Όταν τον ανοίγω μου πετάει 1 μήνυμα σχετικό με το kmail και μετά κλείνει. Από ότι είδα είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν αρκετοί αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω λύση. Αυτά που έχω προσπαθήσει μέχρι στιγμής είναι να σβήσω τον φάκελο /.kde/share/apps/amarok / ενώ επιχείρησα και μία εντελώς αποτυχημένη προσπάθεια να εγκαταστήσω από το source τον αμαροκ.

 

Όποια ιδέα η λύση είναι καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Με τον αμαροκ προσπάθησα να κάνω και εγκατάσταση του αμαροκ 2 αλλά και πάλι τίποτα. Για το πρόβλημα με το gnome και τον nautilus από ότι κατάλαβα σήμερα παίζοντας με το gconf-editor τα thumbnails τα δημιουργεί με το totem. Προσπάθησα να ανοίξω το τοτεμ αλλά τίποτα. Γράφοντας στο τερματικό totem μου δείχνει το καταραμένο για τον προγραμματιστή segmentation fault και με πετάει έξω. Εαν ξαναεγκαταστούσα το gnome-desktop θα κέρδιζα τπτ? Αν ναι αρκεί να γράψω στην κονσόλα:

sudo aptitude install gnome-destop

????

Ευχατιστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό θα κάνεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως σου μαζεύτηκαν τόσα πολλά προβλήματα με συνεχή κρασαρίσματα σε media player. Τελικά με ποιούς media player δεν έχεις πρόβλημα και με ποιούς έχεις πρόβλημα να δούμε τι κοινό έχουν. Μήπως θα έπρεπε να κάνεις και μια επανεγκατάσταση του xine να αλλάξεις το pulseaudio στις ρυθμίσεις του ήχου σε alsa. Το debug το κάνουμε στο linux πάντα σύμφωνα με την λογική. Τα προβλήματα έχουν αιτία και ποτέ δεν οφείλονται σε λογικές windows δλδ το σύστημα κάτι έπαθε χωρίς λόγο μόνο του.

Θα πρέπει να θυμηθείς τί έκανες πριν η αν εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα και άρχισαν τα προβλήματα. Αν ξεκίνησες την ίδια περίοδο κάποον daemon η αν έκανες κάποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα από media player έχω με το totem και με τον amarok μόνο.

ΛΕιτουργούν κανονικά από κάθε άποψη το vlc και το rhythmbox.

Στις ρυθμίσεις ήχου έχω διαλέξει το alsa από την αρχή. Δεν νομίζω να έχει να κάνει με αυτό όμως το πρόβλημα γιατί ο λειτουργούσε κανονικά πρίν από την παρουσίαση του προβλήματος και γιατί σε άλλα προγράμματα ήχου όλα ακούγονται κανονικά. Θυμάμαι ότι τα προβλήματα παρουσιάστηκαν ξαφνικά μετά από 1 update , νομίζω του kernel. Το ζήτημα είναι ότι έσβησα τα παλιά kernel-headers(έτσι δεν λέγονται???) και δεν μπορώ να ξαναμπώ με τον παλιό κερνελ από το grub. Επίσης δεν θα έπρεπε να σβήσω το παλιό gnome-desktop και να ξαναεγκαταστήσω πάνω σε αυτό;;;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι μην κάνεις απεγκατάσταση σε βασικά κομμάτια του λειτουργικού γιατί μπορεί να παρασύρουν μαζί όλο το dekstop. Μια επανεγκατάσταση του dekstop panel είναι η καλύτερη λύση. Kαι δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα από το udpate του kernel. Τα τελευταία update ήταν μόνο για security. Θα πρέπει αν βρείς τι κοινό έχουν τα δύο προγράμματα και έχουν την ήδια συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εαν εσύ (που σίγουρα έχεις και μεγαλύτερη εμπειρία) ήσουν στην θέση μου τι θα έκανες για να επαναφέρεις το σύστημά σου σε μία προηγούμενη κατάσταση;

 

Το κοινό μεταξύ του άμαροκ και του τοτεμ είναι το xine έχω την εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκίναγα από το τελευταίο που είπες. Το σύστημα το έχω πάνω από χρόνο και έχω έρθει αντιμέτωπος με τέτοιες καταστασεις και πάντα τις λύνω. Αρχικα προσπαθώ να θυμηθώ τι έκανα τελευταία φορά πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα, μετά θα έτρεχα το πρόγρμμα μέσω κονσόλας για να δώ τι μύνημα λάθους βγάζει. Μετά θα έκανα ενα google με αυτό το μύνημα η θα το ανέβαζα σε οποιοδήποτε forum θα μπορούσα να πάρω βοήθεια. Τέλος όπως στην περίπτωση σου μια και υπάρχει και άλλο πρόγραμμα με πρόβλημα θα κοιτάγα τι κοινό έχουν και θα εκανα επανεγκατάσταση του xine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...