Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο και για πιο λόγο δεν παίζει. Δοκίμασε και κάτι τελευταία να αλλάξεις τον server του ήχου από pulseaudio σε alsa κάνε ένα restart τον xserver και δοκίμασε να το ανοίξεις ξανά. Αν δεν παίξει και με αυτόν τον τρόπο δοκίμασε να εγκαταστήσεις και τον amarok 2. Μπορεί να είναι σε alpha ακόμα αλλά είναι αρκετά σταθερός πολύ βελτιωμένος και με σχεδόν καθημερινά update. Για εγκατάσταση του δες τις οδηγίες εδώ

 

http://amarok.kde.org/en/node/482

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σήμερα ανέβηκαν και στο envyng οι τελευταίοι nvidia driver 173.14.05. Για όσους έχουν το envyng άνοιξτε το πρόγραμμα και επιλέξτε εγκατάσταση. Θα τους περάσω μόλις βρώ χρόνο. Αν τους περάσει κάποιος ας μας πει εντυπώσεις.

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=210

 

Εξαιρετικές οι πρώτες εντυπώσεις από τους καινούργιους drivers της nvidia.Δοκιμάστε τους άφοβα παιδιά.

Το compiz παέι πολύ καλύτερα και γρήγορα.Καθώς επίσης και ο xorg χρησιμοποιεί λιγότερο cpu usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση απο αρχαριο...

 

Θελω να κανω 2 διαμερισματα (C: & D:) για τα Windows και τα αλλα 3 (/root - /home - /swap) για Ubuntu 8.04....αλλα δεν επιτρεπει πανω απο 3 "logical partitions" ο σκληρός...

 

καμια καλή ιδεα;

 

υ.γ.:θελω οπωσδήποτε 2 διαμερισματα για τα Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές οι πρώτες εντυπώσεις από τους καινούργιους drivers της nvidia.Δοκιμάστε τους άφοβα παιδιά.

Το compiz παέι πολύ καλύτερα και γρήγορα.Καθώς επίσης και ο xorg χρησιμοποιεί λιγότερο cpu usage.

 

Πες μας και τι κάρτα έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση απο αρχαριο...

 

Θελω να κανω 2 διαμερισματα (C: & D:) για τα Windows και τα αλλα 3 (/root - /home - /swap) για Ubuntu 8.04....αλλα δεν επιτρεπει πανω απο 3 "logical partitions" ο σκληρός...

 

καμια καλή ιδεα;

 

υ.γ.:θελω οπωσδήποτε 2 διαμερισματα για τα Windows

 

 

1)primary C

2)primary root

3)primary home

4)extended :

4a)D

4b)swap

 

Το D υποτίθεται οτι είναι για δεδομένα...

Την εγκατάσταση την ξεκινάς βάζοντας πρώτα windows.

Αν θες το linux σαν βασικό λειτουργικό θα πρέπει να μπει πρώτο.Αλλά τότε θα πρέπει να φορμάρεις το 1 σε ext3 και μετά να προχωρήσεις σε εγκατάσταση πρώτα των windows.

Φυσικά τα παραπάνω θα τα κάνεις με partition magic σε windows ή με gparted σε linux.

Σε καμία περίπτωση με το CD των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)primary C

2)primary root

3)primary home

4)extended :

4a)D

4b)swap

 

Το D υποτίθεται οτι είναι για δεδομένα...

Την εγκατάσταση την ξεκινάς βάζοντας πρώτα windows.

Αν θες το linux σαν βασικό λειτουργικό θα πρέπει να μπει πρώτο.Αλλά τότε θα πρέπει να φορμάρεις το 1 σε ext3 και μετά να προχωρήσεις σε εγκατάσταση πρώτα των windows.

Φυσικά τα παραπάνω θα τα κάνεις με partition magic σε windows ή με gparted σε linux.

Σε καμία περίπτωση με το CD των windows...

 

ναι το D είναι για δεδομένα.

Έχω πρώτα τα Windows.

Αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς θα γίνει το extented; Κατά την εγκατάσταση από το cd; Επειτα πανω στο extented "create partition" και δίνω ενα σε NTFS και ένα swap space....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά! Λοιπόν, έχω καιρό να ασχοληθώ με Linux και έκανα svista τα suse και έβαλα Kubuntu 8.04 και μου αρέσουν αρκέτα αλλά θα ήθελα τη βοηθειά σας για να τα καταφέρω χωρίς το Yast... ελπίζω να με βοηθήσετε και να καταφέρω, εννοείται ότι θα γουγλιαζω πριν ρωτήσω ;) Από Δευτέρα θα επιστρέψω με απορίες σε ό,τι δε καταφέρω... Άντε καλώς ήρθα κ γω! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το D είναι για δεδομένα.

Έχω πρώτα τα Windows.

Αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς θα γίνει το extented; Κατά την εγκατάσταση από το cd; Επειτα πανω στο extented "create partition" και δίνω ενα σε NTFS και ένα swap space....

 

Bootάρεις με το liveCD του ubuntu.Πατάς Alt+F2 και γράφεις gparted.

Θα πρέπει να σου ανοίξει το gparted.Εκεί πάνω δεξιά (στην drop down list) θα επιλέξεις τον δίσκο που θέλεις να κάνεις το partitioning.

 

Εκεί παίζοντας με τις επιλογές θα πρέπει να κόψεις αρχικά τα 3 primary.

Μετά εφόσον δεν σα σε αφήνει να κάνει άλλο primary, θα κάνεις ένα extedend μέσα στο οποίο θα κάνεις 2 logical.

 

Ορίστε και ένα λινκ με εικόνες http://partedmagic.com/wiki/PartedMagic.php?n=PartedMagic.UsingGParted οι οποίες αν και δεν δείχνουν αυτό που θες να κάνεις ίσως σε βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πολλες φορες οταν ανοιγω ubuntu ο επεξεργαστης δουλευει φουλ. Κοιταω στο procceses και μου λεει 50 % επεξεργαστη τρωει ο python.! Γατι τοσο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φυσικά τα παραπάνω θα τα κάνεις με partition magic σε windows ή με gparted σε linux.

Σε καμία περίπτωση με το CD των windows...

 

Τα ίδια partition έχω κι εγώ, με τη διαφορά ότι το linux το έχω στο extended.

 

ftso, γιατί λες partition magic ή gparted και όχι CD Windows;

Εγώ θα πρότεινα ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή (α) CD Windows, (β) gparted και (γ) partition magic, με το σκεπτικό ότι είτε για resize πρόκειται είτε για νέα partitions, τα Windows ξέρουν καλύτερα από όλους τις αδυναμίες τους (π.χ. αφήνουν επίτηδες κάποια Mb κενό χώρο στο τέλος - δε θυμάμαι τι το κάνουν - ή κάνουν "περίεργες" στρογγυλοποιήσεις στο μέγεθος των partition), και επίσης τα Vista έχουν αλλάξει ελαφρώς το NTFS και έτσι το παλιό πια partition magic δεν ξέρει τα καινούργια τερτίπια.

Το έχω δει και στην πράξη, με pmagic μου έχουν παρουσιαστεί περισσότερα προβλήματα από ότι με gparted από ότι με windows partitioning (μιλάμε πάντα για multiboot συστήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cd των windows θα κάνει ένα primary partition ώστε να μπούν αυτά και τα υπόλοιπα extended.

To να γίνει αυτό δεν παει να πει οτι δεν θα δουλέψει , αλλά γιατί να έχουμε extended απο την στιγμή που μπορούμε να έχουμε primary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ, αυτό ίσχυε μέχρι τα XP, το CD των Vista κάνει και primary. Αλλά πιο λογικό μου φαίνεται να το κάνει με το diskmgmt.msc μέσα από τα Windows που (απ' ότι κατάλαβα) έχει ήδη. Ή από το gparted κατά τη διαδικασία εγκατάστασης του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εκανα install το ubudsl και ενω ολα εγιναν μια χαρα και κανει και connect δεν μου ανοιγει καμια σελιδα....μολις ανοιγω το firefox και παω να μπω σε καποια σελιδα δειχνει την μπαρα κατω δεξια αλλα δεν φορτωνει καθολου και μετα απο λιγο μου βγαζει το μηνυμα οτι δεν βρεθηκε η σελιδα....καμια ιδεα....

εχω sagem fast 800

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει τους dns στο /etc/resolv.conf ?

Οι καταχωρήσεις είναι τύπου..

>nameserver ip

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

 

ή μήπως στο /etc/ppp/resolv.conf πρέπει?

 

Δώσε τις εντολές

cat /etc/resolv.conf

cat /etc/ppp/resolv.conf

 

και πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα μου βγαζει οταν δινω την πρωτη εντολη

 

 

Modified_by: NetworkManager

Process: /usr/bin/NetworkManager

Process_id: 4982

 

και στο τελος επισης μου εχει namserver ip

 

με την 2η εντολη δεν βρισκει τπτ...

 

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...