Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Afterforever, ευχαριστώ για το hint, χρειαζόμουνα το /proc/acpi/acer/brightness!

Εμένα μου κρατάει κάθε φορά το προηγούμενο state, δηλαδή αν την είχα ανοιχτή παραμένει ανοιχτή.

Το keyring αν και το πάλεψα κάμποσο δεν κατάφερα να το λύσω, κάποιοι προτείνανε να πάω στο "Εφαρμογές » Βοηθήματα » Κωδικοί και κλειδιά κρυπτογράφησης" αλλά ότι κι αν δοκίμασα εκεί δεν έπαιξε (ubuntu 8.04).

 

Αν όμως ρυθμίσεις την κάρτα χειρωνακτικά από το /etc/network/interfaces παίζει χωρίς κωδικούς κτλ. Και λογικά εκεί μπορείς να του βάλεις auto και στο UP να του βάλεις την εντολή με το echo να γίνεται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα προβλήματα τα οποία έχουν προκύψει τελευταία στο 8.04.

 

Η πλειοψηφία των προβλημάτων έχει να κάνει κυρίως με τον nautilus.

Έκανα αναβάθμιση από το 7.10 στη νέα έκδοση μέσω της κονσόλας. Τα πράγματα στην αρχή λειτουργούσαν κανονικά ενώ δούλευε και το song preview που στο gutsy δεν λειτουργούσε καθόλου. Ύστερα από ένα μεγάλο πακέτο αναβαθμίσεων που αρκετές από αυτές αφορούσαν το gnome το natilus δεν μπορεί να κάνει thumbnails στα videos (στις φωτογραφίες και στα pdf κρατάει κανονικά). Προσπάθησα να το διορθώσω σβήνοντας τον φάκελο thumbnails απο το home αλλά τπτ. Δοκίμασα πλήρη απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του nautilus από το synaptic αλλά και πάλι τίποτα δεν συνέβη και το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Παράλληλα με το παραπάνω πρόβλημα τον ίδιο περίπου καιρό τα έπαιξε και ο amarok. Όταν τον ανοίγω μου πετάει 1 μήνυμα σχετικό με το kmail και μετά κλείνει. Από ότι είδα είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν αρκετοί αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω λύση. Αυτά που έχω προσπαθήσει μέχρι στιγμής είναι να σβήσω τον φάκελο /.kde/share/apps/amarok / ενώ επιχείρησα και μία εντελώς αποτυχημένη προσπάθεια να εγκαταστήσω από το source τον αμαροκ.

 

Όποια ιδέα η λύση είναι καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο θα το κοιτάξω όταν έχω χρόνο γιατί χρησιμοποιώ kde και όχι gnome. Για το δεύτερο τρέξε τον amarok σε κονσόλα δλδ δώσε amarok στο terminal και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ακομα δυο προβληματακια με το ubuntu μου

 

Πρωτον συνεχεια δεν χανω ηχο στο youtube και αλλες παρομοιες υπηρεσιες και παραλληλα κολλαει η αναπαραγωγη καμια φορα, ενω οταν συμβαινει αυτο δεν παιζουν ουτε το banshee ουτε το amarok. Κανοντας μια γρηγορη ερευνα στο google καταφερα να το λυνω κανοντας απανωτες εκκαθαρισεις της cache στον firefox ενω παραλληλα τον εκλεινα και τον ξανακλεινα, το ιδιο συνεβαινε και στον opera.

 

Μια δευτερη απορια ειναι αν γινεται με καποιον chat client να κανεις συνομιλια ή τηλεδιασκεψη με web camera(πως αλλιως αλλωστε) με χρηστες που λειτουργουν msn στα windows εχω δοκιμασει τους γνωστους αλλα χωρις αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο θα το κοιτάξω όταν έχω χρόνο γιατί χρησιμοποιώ kde και όχι gnome. Για το δεύτερο τρέξε τον amarok σε κονσόλα δλδ δώσε amarok στο terminal και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει.

 

 

κώδικας:

 

Amarok: [Loader] Starting amarokapp..

Amarok: [Loader] Don't run gdb, valgrind, etc. against this binary! Use amarokapp.

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout "unnamed" added to QVBox "unnamed", which already has a layout

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout: Adding KToolBar/mainToolBar (child of QVBox/unnamed) to layout for PlaylistWindow/PlaylistWindow

QObject::connect: Incompatible sender/receiver arguments

StarManager::ratingsColorsChanged() --> ContextBrowser::ratingOrScoreOrLabelsChanged(const QString&)

QColor::setRgb: RGB parameter(s) out of range

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ακομα δυο προβληματακια με το ubuntu μου

 

Πρωτον συνεχεια δεν χανω ηχο στο youtube και αλλες παρομοιες υπηρεσιες και παραλληλα κολλαει η αναπαραγωγη καμια φορα, ενω οταν συμβαινει αυτο δεν παιζουν ουτε το banshee ουτε το amarok. Κανοντας μια γρηγορη ερευνα στο google καταφερα να το λυνω κανοντας απανωτες εκκαθαρισεις της cache στον firefox ενω παραλληλα τον εκλεινα και τον ξανακλεινα, το ιδιο συνεβαινε και στον opera.

 

Μια δευτερη απορια ειναι αν γινεται με καποιον chat client να κανεις συνομιλια ή τηλεδιασκεψη με web camera(πως αλλιως αλλωστε) με χρηστες που λειτουργουν msn στα windows εχω δοκιμασει τους γνωστους αλλα χωρις αποτελεσμα

 

Για δοκίμασε να γυρίσεις τον ήχο από pulseaudio σε alsa όλες τις ρυθμίσεις του. Πιστεύω τα περισσότερα προβλήματα που λές για τον fireco και γενικά για τον ήχο να λυθούν. Οσο για το amsn η κάμερα παίζει μια χαρά.

 

κώδικας:

 

Amarok: [Loader] Starting amarokapp..

Amarok: [Loader] Don't run gdb, valgrind, etc. against this binary! Use amarokapp.

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout "unnamed" added to QVBox "unnamed", which already has a layout

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout: Adding KToolBar/mainToolBar (child of QVBox/unnamed) to layout for PlaylistWindow/PlaylistWindow

QObject::connect: Incompatible sender/receiver arguments

StarManager::ratingsColorsChanged() --> ContextBrowser::ratingOrScoreOrLabelsChanged(const QString&)

QColor::setRgb: RGB parameter(s) out of range

 

Για δές αυτό εδώ το μύνημα

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=603499

 

Σε χρήστες με παρόμοιο πρόβλημα προτείνετε μια εύκολη λύση αλλά αρκετά λειτουργική από τι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμφανίζει τίποτα. Πάντως τα yahoo games γενικά δεν είναι καν συμβατά με linux αλλά μόνο με windows. Yπάρχει και η λύση του virtual box και της εγκατάτασης windows μέσω εικονικής μηχανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο santonop Εμφάνιση μηνυμάτων

κώδικας:

 

Amarok: [Loader] Starting amarokapp..

Amarok: [Loader] Don't run gdb, valgrind, etc. against this binary! Use amarokapp.

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout "unnamed" added to QVBox "unnamed", which already has a layout

kdecore (KAction): WARNING: KAction::insertKAccel( kaccel = 0x8133580 ): KAccel object already contains an action name "play_pause"

QLayout: Adding KToolBar/mainToolBar (child of QVBox/unnamed) to layout for PlaylistWindow/PlaylistWindow

QObject::connect: Incompatible sender/receiver arguments

StarManager::ratingsColorsChanged() --> ContextBrowser::ratingOrScoreOrLabelsChanged(const QString&)

QColor::setRgb: RGB parameter(s) out of range

Για δές αυτό εδώ το μύνημα

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=603499

 

Σε χρήστες με παρόμοιο πρόβλημα προτείνετε μια εύκολη λύση αλλά αρκετά λειτουργική από τι βλέπω.

 

__________________

 

Δυστυχώς δεν συμβαίνει τίποτα

Από ότι έχω καταλάβει από ένα thread στο ubuntuforums ο amarok αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και ψάχνει να βρεί το kmail για να στείλει μήνυμα με το πρόβλημα. Επίσης προσπαθώ να εγκαταστήσω το πακέτο amarok-xine , amarok-arts , απο την κονσόλα και μου δείχνει μήνυμα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι σου βγάζει δώσε σε κονσόλα

 

sudo apt-get install amarok-xine

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει. Προσπάθησε να κάνεις ότι λένε δλδ απεγκατάσταση του amarok σβήσιμο και του κρυφού φακέλου του που υπάρχει στο home στον φάκελο .kde/share/apps/ κάνε ένα restart και μετά ξανά εγκατάσταση και πες αν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ανέβηκαν και στο envyng οι τελευταίοι nvidia driver 173.14.05. Για όσους έχουν το envyng άνοιξτε το πρόγραμμα και επιλέξτε εγκατάσταση. Θα τους περάσω μόλις βρώ χρόνο. Αν τους περάσει κάποιος ας μας πει εντυπώσεις.

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο firefox 3 βγαίνει στις 17 Ιουνίου και θα υπάρχουν και την ίδια μέρα πακέτα για το ubuntu :P Δείτε εδώ

 

http://www.asoftsite.org/s9y/archives/140-Firefox-3-to-be-released-next-week-Tue,-Jun-17.html

 

 

@ubuntu: help and test our packages in hardy-proposed now … if all goes well we might be a able to get those bits to hardy-updates on the same day.

 

Και άλλη μια είδηση το ubuntu forum έχει πλέον τα 600.000 μέλη!! εντυπωσιακή είδηση

 

http://matthewhelmke.net/wordpress/2008/06/12/six-hundred-thousand/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι σου βγάζει δώσε σε κονσόλα

 

sudo apt-get install amarok-xine

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει. Προσπάθησε να κάνεις ότι λένε δλδ απεγκατάσταση του amarok σβήσιμο και του κρυφού φακέλου του που υπάρχει στο home στον φάκελο .kde/share/apps/ κάνε ένα restart και μετά ξανά εγκατάσταση και πες αν δούλεψε.

 

Επειδή έκανα ένα reinstall το μεσημέρι πλέον δεν μου βγαζει αυτό το πρόβλημα.

Για του λόγου το αληθές:

sudo apt-get install amarok-xine

[sudo] password for santonop:

Reading package lists... Done

Building dependency tree

Reading state information... Done

amarok-xine is already the newest version.

amarok-xine set to manually installed.

0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

 

Έκανα και αυτό που είπες με την εγκατάσταση και την απεγκατάσταση και το πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...