Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μόλις έκανα εγκατάσταση και εγώ τα καινούργια ubuntu :-) :-)

 

Το πρώτο πράγμα που άλλαξε ήτανε η πιο γρήγορη εκκίνηση :-)

 

Έκανα εγκατάση και το compiz και όλα μια χαρά

 

Μέχρι στιγμής όλα καλά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The latest Ubuntu operating system, version 8.04, code-named "Hardy Heron," has a new feature aimed at making it easier for Microsoft Windows users to install and test the operating system without creating a separate virtual machine.

 

"Wubi" is a Windows-based installer that puts Ubuntu on the same partition as the Windows partition. Though it physically writes to the hard drive, it does not actually partition or format it -- which, of course, would defeat the purpose. Instead, it installs Ubuntu onto a disk image that emulates a hard drive.

 

Ubuntu users simply select the Windows Install option, then choose total disk allocation, disk drive to install to, and user account information before the installation should take over and install the OS onto the Windows partition. After installation, a system reboot must be performed before users can select Ubuntu Linux during the Windows boot manager.

 

Early reviews indicate the process works fine using Windows XP, though reviewers appear to have issues completing installation using Windows Vista :shifty: :mad:

 

http://www.betanews.com/article/New_Ubuntu_Linux_runs_in_Windows_from_an_emulated_image/1209075963

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι το linux δεν με θέλει :P το έβαλα σε vmware φτάνει μέχρι το σημείο που ζητάει user και password και ενώ μπορώ να πληκτρολογήσω username κανονικά στο password απλά δεν ακούει κάνει σαν να μην υπάρχει keyboard :S τι σκατά γιατί ?

 

WTF :P είμαι τελείως noobas εκτός οτι δεν μου πέρασε από το μυαλό καθόλου το οτι παίζει να μην φαίνονται οι χαρακτήρες έβαζα και λάθος password :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογο το 8.04!!!! Κανένα πρόβλημα, μου τα αναγνώρισε όλα στο φορητό απλά και γρήγορα. Άξιζε την αναμονή!!!!

+Πολύ καλός και ο FF 3, αν και ακόμα σε beta έκδοση, πολύ γρήγορος και πέρασα το προφίλ μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

+Σε σχέση με το 7.10, άψογη αναγνώριση του usb Wifi stick και χωρίς προβλήματα σύνδεση στο router (το 7.10 μου δημιουργούσε που και που προβλήματα με το WPA password).

+Τέλεια αναγνώριση των ntfs δίσκων (και read και write) και πλέον ξεπεράστηκε απόλυτα και αυτό το εμπόδιο.

-'Εμεινα λίγο απογοητευμένος από το Transmission, πολύ απλό και με λίγες επιλογές, οπότε και στα Ubuntu με μtorrent με βλέπω!!!!

-To Open Office έχει ακόμα μερικές δυσκολίες στην σωστή απόδοση των αρχείων που δημιουργήθηκαν με MS Office και αυτό αποτελεί πρόβλημα για εκείνους που ανταλάσουν συχνά τέτοια αρχεία με Windows χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ωραια με το νεο ubuntu μονο που εχω ενα μικρο προβλημα. μετα που εβαλα το emerald και το screenlets οποτε κανω ρεσταρτ το πισι το πανελ του γνομε χανει ολα τα objects πχ menu bar και πρεπει να τα ξαναβαλω απο την αρχη. εχει κανεις καμια ιδεα για το πως να το διορθωσω;

 

ΥΓ: εχω κανει uninstall και τα 2 προγραμματα χωρις να αλλαξει τπτ και δεν ξερω πιο απο τα 2 δημιουργισε το προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως βοηθά η παρακάτω συζήτηση;

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4736001

 

ευχαριστω για τη βοηθεια σου αλλα ειμαι με την εντυπωση οτι το προβλημα δημιουργηθηκε οταν χρησιμοποιησα το emerald --replace command.. θα δοκιμασω ξανα αργοτερα μηπως και φτιαχτει αν επεναλαβω τη διαδικασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι το linux δεν με θέλει :P το έβαλα σε vmware φτάνει μέχρι το σημείο που ζητάει user και password και ενώ μπορώ να πληκτρολογήσω username κανονικά στο password απλά δεν ακούει κάνει σαν να μην υπάρχει keyboard :S τι σκατά γιατί ?

 

WTF :P είμαι τελείως noobas εκτός οτι δεν μου πέρασε από το μυαλό καθόλου το οτι παίζει να μην φαίνονται οι χαρακτήρες έβαζα και λάθος password :lol:

 

Δεν δοκιμάζεις την εγκατάσταση μέσω wubi καλήτερα? Σε vm δεν μπορείς να δεις την διανομή σωστά.

 

Σήμερα βγήκε και το νέο τεύχος του full circle

 

http://fullcirclemagazine.org/2008/04/24/one-year-of-full-circle/

 

Eπετιακό μια και κλείνει ένα χρόνο

 

issue-12-english-cover.png

 

Τα θέματα που έχει είναι

 

This month:

 

* Flavor of the Year - How Ubuntu and Kubuntu have matured in twelve months.

* How-To - Creating & Distributing Deb files, Ubuntu Disk Usage, Backup with Partimage, Using GIMP Part 1 and Create Your Own Server Part 4

* Review of Wiki on a Stick.

* Letters, Q & A, My Desktop, Top 5, and more!

* …plus, a a bit on the history of Full Circle.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

http://fullcirclemagazine.org/issue-12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...