Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους έχουν kde 4 σύντομα θα ανέβουν τα πακέτα του kde 4.1. Δείτε εδώ

 

Hardy KDE 4.1 Beta Packages Soon

28 05 2008

 

It seems the popular question these past two days are, “Are there any KDE 4.1 Beta 1 packages yet?”

 

The answer is, soon! I am working on building the packages now and will hopefully have them all complete within the next couple of days. There are a lot of changes that need to be done to the packages for the 4.1 Betas, so I am taking my time making sure to catch all of them before releasing the packages to the world.

 

A little patience is all I ask and as soon as they are complete, I will blog about them here and also keep checking Kubuntu.org for a release announcement. Thanks!

 

http://blog.nixternal.com/2008.05.28/hardy-kde-41-beta-packages-soon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οκ δεν με πειράζει να κλείνω το pc αντί να κάνω restart για να μπαίνω στο λινουξ , το περίεργο είναι ότι στον κοντρολερ έχω άλλους 2 δίσκους και στην επανεκκίνηση δεν βρίσκει τον δίσκο που έχω το λινουξ οι άλλοι δουλεύουν μια χαρά .

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω τον raid που είναι τα windows ώστε να έχω κάποιους φακέλους κοινόχρηστους και στα 2 λειτουργικά.

 

Κάτι άλλο που προέκυψε , μετά που πέρασα το compiz δεν παίζουν σωστά τα video , κάνει διακοπές στην εικόνα , σαν φλασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που προέκυψε , μετά που πέρασα το compiz δεν παίζουν σωστά τα video , κάνει διακοπές στην εικόνα , σαν φλασιες

 

Αυτό το κάνει και σε εμένα στα video από youtube και γενικά στα flash videos.Μόνο όταν τα βλέπω από το site το κάνει αυτό.Αν τα κατεβάσω στο pc παίζουν μια χαρά.Και απ' ότι μου είπε ο chek2fire είναι πρόβλημα του compiz.Θα περιμένουμε και ίσος διορθωθεί με κανένα update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι με ενα αρκετα μεγαλο post για καποιες αποριες που εχω ακομα και οποιος μπορει ας βοηθησει

 

1 Δεν μπορω να δω υποτιτλους στο vlc, εχω καταφερει να δω μονο στον mplayer αλλα στα κινεζικα. Στα κινεζικα εμφανιζονται και οταν ανοιγω το srt αρχειο

 

2 εχω εγκαταστησει το 7-zip αλλα δε μου φαινεται πουθενα και φυσικα δε μπορω να το λειτουργησω

 

3 Δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα στα video καθως κανει οριζοντια κοψιματα οπως αν δεν δεν εχω ενεργοποιησει το vsync στο PES για παραδειγμα

 

4 Εχω κανει αλλαγες στα χρωματα μεσω του nvidia-settings αλλα καθε φορα που σβηνει η οθονη ή κανω restart πρεπει να το ξαναπατησω καθως επανερχονται στην αρχικη τους κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κάνει και σε εμένα στα video από youtube και γενικά στα flash videos.Μόνο όταν τα βλέπω από το site το κάνει αυτό.Αν τα κατεβάσω στο pc παίζουν μια χαρά.Και απ' ότι μου είπε ο chek2fire είναι πρόβλημα του compiz.Θα περιμένουμε και ίσος διορθωθεί με κανένα update.

 

σε μένα το κάνει σε όλα τα video ενώ δεν το έκανε πριν το compiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βάζεις και την κωδικοποιήση σε iso 8859-7 που είναι τα ελληνικά

2. Τα διαχειρίζεσε πλέον με το πρόγραμμα διαχείρισης συμπιεσμένων αρχείων του ubuntu

3. Eίναι bug του compiz δυστηχώς.

4. Για μόνιμες αλλαγες ανοίγεις το προγραμμα nvidia-settings με sudo από κονσόλα. Δλδ

sudo nvidia-settings. Πρόσεχε μόνο τι κάνεις εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το bug του compiz τι bug είναι ακριβώς; γιατι δεν το κανει σε άλλες διανομες, μηπως εχει να κανει με την αυτόματη διαμόρφωση του xorg.conf ;

Δεν ανεβαζετε τα xorg να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις ανέβηκε το update για τον firefox για να δούμε τι βελτιώσεις έχουν κάνει. DIMITRISG αν θυμάμαι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι λίγο περίπλοκο αφού έχει πολλούς παράγοντες. Driver μαζί με compiz δλδ. Oσο για το xorg από εδώ και πέρα έτσι θα είναι διαμορφωμένο αργά η γρήγορα σε όλες τις διανομές με όσες λιγότερες καταχωρήσεις γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα του raid τι έγινε , δεν γνωρίζουμε κάτι??? θέλω να δουλέψω από ubuntu και είναι το μόνο κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα στο λάπτοπ μου. Έκανα εγκατάσταση του ubuntu μέσω του wubi που έχει στο cd και μετά την επανεκκίνηση του λαπτοπ δεν μπήκε ποτέ στο ubuntu….αν πατήσω ctrl + alt + f1 πχ μπαίνω οκ στο Linux χωρίς gui έκανα sudo apt-get update / sudo apt-get upgrade, restart και πάλι τίποτα….

Ενώ ακούγεται ήχος ότι μπήκε στο Linux αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα!

Το Λάπτοπ είναι το Toshiba Satellite P200D με VGA ATI-Radeon HD2600…

Στα άλλα 2 pc που έχω (όλα AMD) είναι όλα οκ…στο λάπτοπ που είναι αγορασμένο χθες δεν μου παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VGA ATI-Radeon HD2600

 

εκεί είναι το πρόβλημα. Προσπάθησε να μπεις σε recovery mode και να κάνεις recovery τον xserver.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση είμαι σε recovery mode αλλά δεν ξέρω την εντολή για να κάνω αυτό που λες… :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...