Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αρχειο απο αυτην την σελιδα το εχω κατεβασει αλλα ειναι ενα συμπιεσμενο αρχειο που εχει μεσα και το wubi.

Εγω δεν θελω το wubi,θελω το iso για να το βαλω μεσα sto wubi γιατι οταν ξεκιναω την διαδικασια μεσα απο αυτο αργει να κατεβει το iso (μαλλον λογω server).Οποτε θελω να το βρω για να το κατεβασω με το flashget.

Ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Aυτό είναι το iso άσχετα που έχει και το wubi μέσα. Κάντο mount αν είναι όπως είναι.

 

εχει ερθει σε κανενα σας ενημερωση του firefox για το rc1???

εμενα δε μου εχει ερθει τπτ παντως...ακομα στην alpha 5 ειμαι...

 

Τώρα το πακετάρουν σε λίγες μέρες θα το πάρουμε το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν νομίζω ότι δικαιολογείτε τέτοια φοβία και καταστροφολογία για το κενό ασφαλείας που υπήρχε πριν μέρες στο debian και στα παράγωγα του όπως είναι το ubuntu. Αυτό το λέω γιατί διάβασα αυτό εδώ το άρθρο

 

http://www.noobwars.gr/software/megalo-keno-asfaleias-sto-linux.html

 

για όποιον θέλει να ενημερωθεί σωστά για το πρόβλημα που υπήρξε πριν μέρες μπορεί να διαβάσει εδώ

 

http://www.plug.gr/index.php/archives/71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dilbertpe2.jpg

:lol:

 

Το κενό ασφαλείας ηταν όντως πολύ σοβαρό αλλά βρεθηκε απο εναν maintainer Debian. Δεν πρόλαβε να γίνει καμια ζημια και το συνολο των κλειδιών που εχουν δημιουργηθει απο το 2006 και μετα υπολογίζεται στα 250000. Το οτι εγινε αυτη η ανακάλυψη δεν σημαινει οτι δεν παρεχει ασφαλεια το linux οπως λέει στο site αλλα μάλλον το αντιθετο.

Φυσικα ετσι οπως τα λέει μαλλον για γέλια είναι γιατι λέει οτι το windows 7 καθυστερεί να βγει γι αυτο ακριβως το λόγο, για να παρέχει ασφάλεια! Και μάλιστα αναφέρει τον firefox για να προστατεψει τον ΙΕ!!! πολυ φιλομάικροσοφτικό σαιτ αυτο bliah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το http://www.noobwars.gr/software/megalo-keno-asfaleias-sto-linux.html

μαλλον απο καπου το μεταφρασε και το εβαλε

δεν το θεωρω φιλοΜ$ αλλα κακο αρθρο

 

http://www.plug.gr/index.php/archives/71

τα λεει σωστα και πιο αντικειμενικα αλλα απο την αλλη υποβαθμιζει το γεγονος

για μενα το κενο ασφαλειας ειναι μεγαλο και την κατασταση την σωζει το γεγονος οτι ειμαστε 4% παγκοσμιως

 

αλλα η αιτια που ποσταρω ειναι το απιστευτο απο καθε αποψη στριπακι που εβαλε ο dimitrisg

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά και ας με διορθώση κάποιος αν κάνω λάθος το bug περιόριζε τον αριθμό των τυχαίων συνδυασμό στους 40.000. Νομίζω και πάλι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεί κάποιος ένα key τόσο εύκολα αν θέλει να σπάσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι διαβαζω , το 2006 θελοντας να διορθωσουν ενα bug, ενας maintainer ή ένας τρίτος developper (δεν το εχω διασταυρωσει ακομα) εβαλε ενα commantaire (#) σε μια σειρά με αποτέλεσμα ο δημιουργός τυχαίων κλειδιών να δημιουργει μονο 262144 διαφορετικά κλειδιά. (καθε άλλο παρα τυχαια)

Αποτέλεσμα τα μηχανηματα debian ,( ubuntu, Mepis, Linspire, Knoppix,κλπ ) που χρησημοποιούν κλειδιά ssh ή client certificates για να συνδεθουν (ssh, OpenVPN...) μπορούσαν να παραβιάστούν σε 5 λεπτά. Το καλό είναι ότι η debian δεν προσπάθησε να το κρύψει αλλα αμεσως το ανακοίνωσε και εδωσε οδηγίες διόρθωσης.

 

Θα πρέπει λοιπον το παθημα να γίνει μαθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν να εγκαταστήσουν την rc έκδοση του firefox και δεν μπορούν να περιμένουν το πακετάρισμα τους υπάρχει και αυτός εδώ ο τρόπος

 

http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-firefox-3-rc1-in-ubuntu-hardy.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultraportable Ubuntu version out next month

 

 

Canonical head and Ubuntu founder, Mark Shuttleworth, says that Ubuntu will be releasing an ultraportable version of Ubuntu next month. In an interview today with the Guardian, Shuttleworth said: “Weʼre announcing it in the first week of June. Itʼs called the Netbook Remix. Weʼre working with Intel, which produces chips custom-made for this sector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aύριο θα μας έρθει και στα επίσημα repositories η rc1 έκδοση του firefox

 

http://www.asoftsite.org/s9y/archives/135-firefox-3-rc1-bits-status.html

 

Υπάρχει καμία σελίδα με τις προσθήκες νέων εκδόσεων και νέων εφαρμογών που γίνονται στα repositories του Ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη επαφή με λινουξ την έκανα με την hardy heron 8.04 , για αρχή εύκολα , λιγάκι εξοικείωση χρειάζομαι για να καταλάβω πως λειτουργεί και εντολές , να μάθω πως και ποιες εντολές θα χρειάζομαι.

 

Κατά τα άλλα τα βασικά που έκανα με τα windows ήδη τα κάνω.

 

Προβλήματα.

 

1.Τα windows τα έχω σε δυο 160αρες σε raid , χρειάζομαι κάποιους φακέλους να τους δουλεύω από εκεί. δεν τον βλέπει αυτόν τον δίσκο.

 

2. το ubuntu το έχω εγκαταστήσει σε έναν δίσκο Ide που είναι πάνω σε έναν κοντρολερ στο board , κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση από ubuntu , δεν βλέπει ο κοντρολερ τον δίσκο , δεν το έκανε πριν . Αν κλείσω και ξανά ανοίξω το pc τον αναγνωρίζει κανονικά.

 

θα χρειαστώ την βοήθεια σας γι'αυτα

 

 

Μου κόλλησε μόλις το σύστημα σε Ubuntu δεν ξέρω πως το κατάφερα.

Με παίδεψε λιγάκι να περάσω την κάρτα γραφικών άλλα με ψάξιμο σε μερικά φόρουμ την βρήκα την άκρη , αν και δεν καταλάβαινα τι έκανα χχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία σελίδα με τις προσθήκες νέων εκδόσεων και νέων εφαρμογών που γίνονται στα repositories του Ubuntu;

 

Δεν έχω βρει ακόμα κάποιο site να λέει για τα update που ανεβαίνουν εκτός από τα security.

 

Πρώτη επαφή με λινουξ την έκανα με την hardy heron 8.04 , για αρχή εύκολα , λιγάκι εξοικείωση χρειάζομαι για να καταλάβω πως λειτουργεί και εντολές , να μάθω πως και ποιες εντολές θα χρειάζομαι.

 

Κατά τα άλλα τα βασικά που έκανα με τα windows ήδη τα κάνω.

 

Προβλήματα.

 

1.Τα windows τα έχω σε δυο 160αρες σε raid , χρειάζομαι κάποιους φακέλους να τους δουλεύω από εκεί. δεν τον βλέπει αυτόν τον δίσκο.

 

2. το ubuntu το έχω εγκαταστήσει σε έναν δίσκο Ide που είναι πάνω σε έναν κοντρολερ στο board , κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση από ubuntu , δεν βλέπει ο κοντρολερ τον δίσκο , δεν το έκανε πριν . Αν κλείσω και ξανά ανοίξω το pc τον αναγνωρίζει κανονικά.

 

θα χρειαστώ την βοήθεια σας γι'αυτα

 

 

Μου κόλλησε μόλις το σύστημα σε Ubuntu δεν ξέρω πως το κατάφερα.

Με παίδεψε λιγάκι να περάσω την κάρτα γραφικών άλλα με ψάξιμο σε μερικά φόρουμ την βρήκα την άκρη , αν και δεν καταλάβαινα τι έκανα χχαχαχα

 

Για το 2 πες μας τον κοντρόλερ να δούμε τι προβλήματα υπάρχουν με αυτόν. Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 1. seagate 160gb*2 σε raid0 - στον κοντρολερ του board με chipset intel 865g (ich5)

 

για το 2. controler promise fasttrack 378 raid controler , δισκος seagate 120gb ide Και αυτος ειναι Onboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι που λέει ότι το πρόβλημα με τον promise controler λύνετε αν τον ορίσεις από το bios να είναι sata controler αντί για raid controler. Για το raid όμως δεν γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να τον δει η διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sata controler έχω και εγώ (sweex) αλλά όχι σε raid.Και όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα αλλά ενώ τα xp+vista θέλουν drivers το ubuntu και το suse το βλέπουν χωρίς τίποτα.Τώρα με το raid δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...