Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το παρακάτω μοντέλο ηχείων της Logitech: X-530 5.1

 

Είναι 5.1 αλλά μόνο από τα δύο ακούω, τα άλλα τρία είναι νεκρά :cry:

 

έδωσα alsamixer και ανέβασα όλες τις μπάρες αλλά τίποτα

 

το asoundconf list λέει τα εξής

 

>Names of available sound cards:
Intel
U0x46d0x992
default

 

Έχεις κανείς καμιά ιδέα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

επιστρεφω παλι με αποριες.

 

Απεγκατεστησα τον firefox3 εβαλα τον 2 αλλα δε μπορω να εγκαταστησω κανενα θεμα ή επεκταση. Φορτωνει το add-on και μου βγαζει error. Υπαρχει τροπος επισης να αλλαξω τη γραμματοσειρα στον firefox? μεσα απο τις επιλογες που την πειραξα δεν εγινε κατι

 

Τα χρωματα ειναι αρκετα ξεθωριασμενα, Για παραδειγμα το μπλε στο insomnia εδω ειναι εντελως διαφορετικο, μπορω να κανω κατι ή ετσι ειναι στο ubuntu δεν ειχα δωσει σημασια παλιοτερα, εχω βαλει τους κλειστους οδηγους της Nvidia μεσα απο την ειδοποιηση μολις εκανα το πρωτο boot στο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το παρακάτω μοντέλο ηχείων της Logitech: X-530 5.1

 

Είναι 5.1 αλλά μόνο από τα δύο ακούω, τα άλλα τρία είναι νεκρά :cry:

 

έδωσα alsamixer και ανέβασα όλες τις μπάρες αλλά τίποτα

 

το asoundconf list λέει τα εξής

 

>Names of available sound cards:
Intel
U0x46d0x992
default

 

Έχεις κανείς καμιά ιδέα :mrgreen:

 

Πόσες κάρτες έχεις στο σύστημα και με ποιά δουλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιστρεφω παλι με αποριες.

 

Απεγκατεστησα τον firefox3 εβαλα τον 2 αλλα δε μπορω να εγκαταστησω κανενα θεμα ή επεκταση. Φορτωνει το add-on και μου βγαζει error. Υπαρχει τροπος επισης να αλλαξω τη γραμματοσειρα στον firefox? μεσα απο τις επιλογες που την πειραξα δεν εγινε κατι

 

Τα χρωματα ειναι αρκετα ξεθωριασμενα, Για παραδειγμα το μπλε στο insomnia εδω ειναι εντελως διαφορετικο, μπορω να κανω κατι ή ετσι ειναι στο ubuntu δεν ειχα δωσει σημασια παλιοτερα, εχω βαλει τους κλειστους οδηγους της Nvidia μεσα απο την ειδοποιηση μολις εκανα το πρωτο boot στο λειτουργικο

 

Για να δεις αν έχεις εγκαταστήσεις τους driver της nvidia άνοιξε το nvidia-settings το πρόγραμμα ρυθμίσεων της nvidia και δες τι γράφει στην έκδοση. Το πρόγραμμα θα το βρείς στο menu. Για τα addon αρχικά απεγκατέστησε τον firefox 3. Πάρε και πρώτα ένα backup τα bookmark σου γιατί θα σβήσεις τον φάκελο των ρυθμισεων του firefox. Μετά πήγαινε με τον file manager στο home σου και βάλε να εμφανιστούν οι κρυφοί φακέλοι και σβήσε τον φάκελο .mozilla. Mετά εγκατέστησε τον 2 και θα δεις ότι πλέον λειτουργούν τα πρόσθετα.

Για τις γραμματοσειρές θα πρέπει να πας στις προτιμήσεις και στις γραμματοσειρές να βάλεις οι ιστοσελίδες να χρησιμοποιούν τις δικές τους γραμματοσειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισό όταν λές σπασίματα τι ενοείς μήπως το vertical sync?

 

Εμφανίζονται οριζόντιες γραμμές πολύ γρήγορα και όχι πάντα.Μόνο όταν η κάμερα κινείται γρήγορα.Φαίνεται έντονα στα ερασιτεχνικά video που η κάμερα αλλάζει πολύ γρήγορα κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό συμβαίνει γιατί η οθόνη σου δεν προλαβαίνει την κάρτα σου. Τι έχεις nvidia? Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και ενώ από τις ρυθμίσεις έχω σετάρει την κάρτα να συγχρονιστεί με το refresh rate τις οθόνης κάτι τέτοιο δεν γίνετε και βλέπω αυτές τις γραμμές. Είχα δει σε ένα forum μπορεί και εδώ να ήταν ότι κάποιος το αντιμετώπισε το πρόβλημα σταματώντας το compiz. Δεν το έχω δοκιμάσει να δω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό συμβαίνει γιατί η οθόνη σου δεν προλαβαίνει την κάρτα σου. Τι έχεις nvidia? Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και ενώ από τις ρυθμίσεις έχω σετάρει την κάρτα να συγχρονιστεί με το refresh rate τις οθόνης κάτι τέτοιο δεν γίνετε και βλέπω αυτές τις γραμμές. Είχα δει σε ένα forum μπορεί και εδώ να ήταν ότι κάποιος το αντιμετώπισε το πρόβλημα σταματώντας το compiz. Δεν το έχω δοκιμάσει να δω αν ισχύει.

 

Οντος αν σταματήσεις το compiz το video παίζει μια χαρά αλλά αυτό δεν είναι και η καλύτερη λύση.Η κάρτα που έχω είναι ati 9600 και παίζει με τους drivers της διανομής.

 

Αυτό συμβαίνει μόνο σε flash video.Στα video από το pc παίζουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα προβληματάκι:

Στη σελίδα του flash http://www.flash.gr με firefox 3b5 στην κυλιόμενη λωρίδα με τις μετοχές εμφανίζονται κουτάκια. Στην αποπάνω λωρίδα (ειδήσεις δεν εμφανίζονται εκεί; ) δεν εμφανίζεται τίποτα...

 

Να φταίει ο firefox 3 beta 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν είναι το flash και σε μένα το ίδιο κάνει μάλλον κάτι με κωδικοποιήση του flash πρέπει να έχει να κάνει. Αλλά για μετοχές βάλε κανα rss και ένα screenlet που να τις δείχνει κατευθείαν στο dekstop σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκε σήμερα και νέα έκδοση του προγράμματος envyng που υποστηρίζει την τελευταία έκδοση των ati driver αλλά και διορθώνει μερικά bug που είχαν εμφανιστεί στην προηγούμενη. Δείτε εδώ

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=187

 

envyng-core (1.1.1ubuntu15) hardy-proposed; urgency=low

* Fix (LP: #224004) Update NVIDIA compatibility list.

* Fix (LP: #221304) Use the new l-r-m-envy packages now.

* Install -envy packages instead of the ones in main

* Hide FutureWarning caused by python-apt

* xorgconfig2 now ignores sections which are not relevant in xorg.conf

 

 

linux-restricted-modules-envy-2.6.24 (2.6.24.500-500.28) hardy-proposed; urgency=low

* Fix (LP: #228649) xorg-driver-fglrx-dev conflicted with

xorg-driver-fglrx

* Sync with the fixes in linux-restricted-modules-2.6.24 (2.6.24.12-17.36)

* nvidia: Do not divert libwfb.so, because if the xserver provides one

it should be used. This caused at least problems with some websites

crashing on certain pages (see #212648), and pink shadows with compiz.

(see: #186382)

* fglrx: Patch authatieventsd.sh to search for xauth files in

/var/run/xauth/. Otherwise the session would freeze on logout for KDM

users. Thanks Ilja Pavkovic! (see: #118605)

* Remove previous diversions of libwfb.so in the postinst. Thanks Timo

Aaltonen.

* Make sure that any previous module of fglrx and nvidia built by DKMS are

removed before the new module is built and installed.

* Use -envy so as not to conflict with Ubuntu's lrm

* Add fglrx driver 8.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν είναι το flash και σε μένα το ίδιο κάνει μάλλον κάτι με κωδικοποιήση του flash πρέπει να έχει να κάνει. Αλλά για μετοχές βάλε κανα rss και ένα screenlet που να τις δείχνει κατευθείαν στο dekstop σου :P

 

Thanks chek2fire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...