Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν απεγκατεστησες τα πακετα του compiz πρέπει να βγήκε και το emerald οποτε πρέπει να το ξαναβάλεις

 

Τα έκανα όλα καθώς επίσης και κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις στα ubuntu forums αλλά χωρίς αποτέλεσμα! Διάβασα ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι bug του compiz. Τελικά έβγαλα τα ubuntu και τα ξαναπέρασα απ' την αρχή. Ακόμα δεν δοκίμασα αν παίζουν τα 3D windows.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για δες εδώ σε μια παρόμοια περίπτωση την λύση που δούλεψε

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=46076&st=135

 

Δεν άλλαξε κάτι.

Βασικά αυτο που μου κάνει συνεχεια ειναι οτι μετα απο καθε restart μου αλλαζει ονομα στους σκληρούς εκτος απο εκεινους που ειναι linux partition κ swap. Κάθε φορά αντιστρεφει τα ονοματα των 2 άλλων σκληρων.Τη μία είναι ο ενας sda1 Κ sdb1 και την άλλη το αντριστροφο.

Εχω βαρεθει να πειραζω το fstab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι έτοιμος να σετάρεις μερικά πράγματα μόνος σου τότε κατέβασε την 32αρα.

 

μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα αν σου ειναι ευκολο να εξηγησεις, μαλλον την 32αρα θα θα κατεβασω επειδη ειμαι αρχαριος ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flash είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα. Mερικά προγράμματα θέλουν μια μικρή διαδικασία για να παίξουν. Γιαυτό λέω κατα πόσο είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις mount τους δίσκους όχι με βάση το όνομα αλλά με βάση το UUID.

 

Πώς θα δω τα UUID των δισκων?

 

EDIT

Οκ το έφτιαξα με UUID κ μετά απο 2 restart δεν έχει ξαναχαλάσει τα ονόματα των δίσκων.

Ελπίζω να είναι ok!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στα apperance preferences-->theme-->custom-->customize-->icons σας εμφανίζεται δύο φορές το crystal svg icon? Αν όχι πως μπορώ να σβήσω το ένα; (η επιλογή delete είναι απενεργοποιημένη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα δω τα UUID των δισκων?

 

EDIT

Οκ το έφτιαξα με UUID κ μετά απο 2 restart δεν έχει ξαναχαλάσει τα ονόματα των δίσκων.

Ελπίζω να είναι ok!

 

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Ακόμη και σαν usb να τον βάλεις πάλι σωστά θα σου κάνει to mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια μικρή απορία.Όταν βλέπω flash videos μου κάνει κάποια σπασίματα το video.Εχω εγκατεστημένο το flash plugin non-free αλλά και πάλι μου το κάνει.Μου το έκανε και στην προηγούμενη έκδοση του ubuntu.Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει ότι είναι bug του pulseaudio. Για δοκίμασε να γυρίσεις το σύστημα σου σε alsa και να δεις αν λυθεί το πρόβλημα. Σε kubuntu δεν μπορώ να το δώ γιατί στο kde δεν μπορεί αν τρέξει το pulse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...