Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω στον υπολογιστή μου 4 partition :P

στο πρώτο έχω 90gb winXP pro sp2, στο δεύτερο 30gb (S)vista sp1 το τρίτο ειναι 110gb ελεύθερα και τέλος 15 gb linux ubuntu 7,10 64bit.

Θέλω να βάλω τα 8,10 τώρα αλλά από ότι έχω ακούση θα χαλάση το boot μου....αυτό Αλιθέυει???

το boot ειναι στην ουσία διπλό, στην αρχή είναι του ΛΙΝΟΥΞ και από εκεί επιλέγω τα windows system Μετά μου βγάζει το δεύτερο boot και επιλέγω ανάλογα τα XP ή τα (S)vista :P..

Για πήτε την γνώμη σας???

 

Γιατί δεν κάνεις upgrade μέσα από την 7.10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν και σημερα το βραδυ πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση μου ηρθαν αρκετες ενημερωσεις(οι περισσοτερες για το evolution ηταν),το προβλημα με τους drivers παραμενει...και το προβλημα ειναι οτι με αναλυση 800χ600 πραγματικα δεν μπορεις να κανεις τπτ...

 

EDIT:πριν λιγο δοκιμασα να κανω μονος μου τον driver εγκατασταση και οταν πηγε να κανει compile μου εβγαλε σφαλμα και ελεγε οτι χρειαζεται το gcc 4.1 ως προεπιλογη και οχι τον gcc4.2...

οτι αλλαγι και να εκανα δεν εγινε κατι...μηπως να ξανακανω εγκατασταση το ubuntu μια φορα μπας και γινει τπτ?

 

Για δώσε σε κονσόλα

 

cat /var/log/Xorg.0.log

 

και ανέβασε το εδώ έτσι για την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε γιατι το κειμενο ειναι τεραστιο και κολλαει η σελιδα οταν παω να το στειλω...λολ...

πρεπει να το ανεβασω αμα ειναι να το ανεβασω καπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν χρήσιμο πάντως να το βλέπαμε αυτό το αρχείο. Γενικά αν θέλεις να ανεβάσεις μεγάλα text αρχεία η καλύτερη λύση είναι το pastebin.

 

http://pastebin.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν χρήσιμο πάντως να το βλέπαμε αυτό το αρχείο. Γενικά αν θέλεις να ανεβάσεις μεγάλα text αρχεία η καλύτερη λύση είναι το pastebin.

 

http://pastebin.com/

 

ναι...οκ...αυριο καποια στιγμη θα το κανω..το εχω κρατησει 2 φορες...μια με περασμενους τους drivers και μια χωρις...(αν παιζει αυτο καποιο λογο)

 

ασχετο αλλα αυτο το σαιτ λεει μπορει να κανει debbug σε κωδικα???(βρισκει τα λαθη???)...αν ναι μπορει να μου φανει πολυ χρησιμο:lol:...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πρέπει να είναι για να σου κάνει update τις nighty builds που βγάζει ο τύπος. Δεν πρέπει να είναι και πολύ stable απ όσο καταλαβαίνω.

 

Όντως, Ωστώσο μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ,ειμαι νεο μέλος και νεος χρήστης ubuntu 8.04 linux και έχω μερικές απορίες

α) Στην εμφάνιση ιστοσελίδων στον mozilla βγαίνουν γκρι πλαίσια με ένα βέλος πάνω και ανοίγουν αν πατήσω πάνω, πως γίνεται να εμφανίζονται κανονικά όπως στα windows

B) παίζω μερικές φορές παιχνίδια στο yahoo (έχω java -ίσως όχι το σωστό) πάντως το παιχνίδι ξεκινάει σε pop up παράθυρο κανονικά αλλά αν επιλέξω κάποια φίλα για κάποια ενέργεια πριν στα xp άνοιγε ενα pop up παράθυρο και έκανα τις ενέργειες τώρα δεν ανοίγει πάντα σψστά. Ανοίγει σωστά ή ανοίγει εντελώς λευκό χωρίς να μπορώ να κάνω ενέργεια.Τι συμβαίνει μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ,ειμαι νεο μέλος και νεος χρήστης ubuntu 8.04 linux και έχω μερικές απορίες

α) Στην εμφάνιση ιστοσελίδων στον mozilla βγαίνουν γκρι πλαίσια με ένα βέλος πάνω και ανοίγουν αν πατήσω πάνω, πως γίνεται να εμφανίζονται κανονικά όπως στα windows

B) παίζω μερικές φορές παιχνίδια στο yahoo (έχω java -ίσως όχι το σωστό) πάντως το παιχνίδι ξεκινάει σε pop up παράθυρο κανονικά αλλά αν επιλέξω κάποια φίλα για κάποια ενέργεια πριν στα xp άνοιγε ενα pop up παράθυρο και έκανα τις ενέργειες τώρα δεν ανοίγει πάντα σψστά. Ανοίγει σωστά ή ανοίγει εντελώς λευκό χωρίς να μπορώ να κάνω ενέργεια.Τι συμβαίνει μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

ευχαριστώ

 

Καλώς όρισες.

 

α) Δεν έχεις ενεργοποιήσει το flash player της adobe αλλά κάποιο άλλο (swf player νομίζω). Άμα κάνεις δεξί κλικ στο banner θα σου βγάλει ποιο plugin έχεις κατεβάσει. Καλό είναι να το αφαιρέσεις και να βάλεις το κλασσικό flash της adobe.

β)Μάλλον χρειάζεσαι javascript και flash.

 

Δες αυτό το site: http://linuxondesktop.blogspot.com/2008/04/things-to-do-on-your-new-ubuntu-804.html και πήγαινε στο νούμερο 6.

 

Είναι πολύ χρήσιμο και θα σου λύσει αρκετές απορίες.

 

Ό,τι άλλο χρειάζεσαι εδώ είμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παδεία επί τις ευχέρειας εκείνο το κύβο που βγάζει στην επιφάνεια εργασίας και έχει όλες τις "λετουργιες" στο 8.04 πως το βγάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ,ειμαι νεο μέλος και νεος χρήστης ubuntu 8.04 linux και έχω μερικές απορίες

α) Στην εμφάνιση ιστοσελίδων στον mozilla βγαίνουν γκρι πλαίσια με ένα βέλος πάνω και ανοίγουν αν πατήσω πάνω, πως γίνεται να εμφανίζονται κανονικά όπως στα windows

B) παίζω μερικές φορές παιχνίδια στο yahoo (έχω java -ίσως όχι το σωστό) πάντως το παιχνίδι ξεκινάει σε pop up παράθυρο κανονικά αλλά αν επιλέξω κάποια φίλα για κάποια ενέργεια πριν στα xp άνοιγε ενα pop up παράθυρο και έκανα τις ενέργειες τώρα δεν ανοίγει πάντα σψστά. Ανοίγει σωστά ή ανοίγει εντελώς λευκό χωρίς να μπορώ να κάνω ενέργεια.Τι συμβαίνει μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

ευχαριστώ

 

Για την java για δώσε σε κονσόλα

 

update-alternatives --config java

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει.

 

Ρε παδεία επί τις ευχέρειας εκείνο το κύβο που βγάζει στην επιφάνεια εργασίας και έχει όλες τις "λετουργιες" στο 8.04 πως το βγάζουμε?

 

Δες εδώ

 

http://vistakiller.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ανέβασαν και στο kubuntu το kde 4.04. Δείτε εδώ την είδηση

 

http://www.kubuntu.org/

 

Δεν ξέρω τι βελτιώσεις έχουν κάνει αλλά σιγά σιγά πλησιάζουμε στο kde 4.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ όλα τα εφέ μου λειτουργούν κανονικά δε μου παίζει το 3d windows ενώ είναι τικαρισμένο. Όταν βάζω compiz στο terminal μου βγάζει τα εξής:

 

gpan@gpan-desktop:~$ compiz

Checking for Xgl: not present.

Detected PCI ID for VGA: 02:00.0 0300: 10de:01df (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])

Checking for texture_from_pixmap: present.

Checking for non power of two support: present.

Checking for Composite extension: present.

Comparing resolution (1280x1024) to maximum 3D texture size (4096): Passed.

Checking for nVidia: present.

Checking for FBConfig: present.

Checking for Xgl: not present.

/usr/bin/compiz.real (video) - Warn: No 8 bit GLX pixmap format, disabling YV12 image format

GConf backend: There is an unsupported value at path /apps/compiz/plugins/scale/allscreens/options/initiate_edge. Settings from this path won't be read. Try to remove that value so that operation can continue properly.

 

Η κάρτα μου είναι nvidia 7 5200 gs. Καμιά βοήθεια;:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πουθενά πρόβληαμ με αυτό που βλέπουμε και το 3d windows θα έπρεπε να παίζει κανονικά.Σίγουρα το έχεις βαλεί? Δλδ οταν γυρνάς τον κύβο δεν βγαίνουν τα παράθυρα προς τα έξω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...