Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλές ερωτήσεις ενός άσχετου:

 

Εγκατέστησα το Hardy 64bit και ήθελα να ρωτήσω μερικά απλά πραγματάκια που για κάποιους φαίνονται γελοία αλλά εμένα περίεργα.

 

1) Στο "Tracker Search Tool" πατάω για παράδειγμα amarok και δεν επιστρέφει τπτ (το amarok εγκατεστημένο) και γενικά ότι και να βάλω δεν επιστρέφει τπτ

 

2) Κατέβασα μια εφαρμογή σε .deb πακέτα (το codeblocks). Την εγκαθιστώ και όλα καλά αλλά πώς την απεγκαθιστώ; Στο synaptics δεν φαίνεται. Τι θα κάνω για να την βάλω στο synaptics;

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχω ένα laptop Acer στο οποίο έχω στον ίδιο δίσκο τα WinXP και είχα σε partition (μέχρι χθες) το Ubuntu 7.10 το οποίο λειτουργούσε κανονικά. Επιλέγω λοιπόν να κάνω αναβάθμιση σε 8.04 από την Διαχείριση Ενημερώσεωντου 7.10. Όλα πηγαίνουν τζάμι στην αρχή: κατεβαίνουν σε μερικές ώρες όλα τα αρχεία, και αρχίζει η εγκατάσταση-αναβάθμιση του 7.10 σε 8.04.

 

Λίγο πριν το τέλος την εγκατάστασης (4 λεπτά περίπου) μου ανοίγει ένα παράθυρο όπου ρωτάει τί θέλω να κάνω με το samba (φαντάζομαι είναι σχετικά με τους shared folders) προτείνοντάς μου 5 επιλογές. Επιλέγω τέλος πάντων μία από αυτές και πατώντας το κουμπί "Συνέχεια"....ΚΟΛΛΑΕΙ ο update manager...Περιμένω...περιμένω, τίποτα. Έχει προφανώς κολλήσει για τα καλά. Με τα πολλά αντιλαμβάνομαι ότι εντέλει η μόνη επιλογή μου είναι να κάνω logout μήπως και ξεμπλοκάρει ή κλείσει ώστε να τον επανεκκινήσω.

 

Να όμως που τώρα κάνοντας login δεν φορτώνει πλέον το γραφικό περιβάλλον καθόλου. Τέλος πάντων, μπαίνω σε recovery mode από την επανεκκίνηση, όπου έχω κανονικά διαδίκτυο, βλέπω τα πάντα, όμως όταν πάω να τρέξω τον update manager μου λέει ότι:

1. όλα τα πακέτα έχουν κατέβει κανονικά και το σύστημα είναι up-to-date και,

2. πρέπει από κονσόλα να τρέξω το "dpkg --configure -a" ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

 

Βγαίνω, τρέχω την πιο πάνω εντολή από root terminal και αρχίζει να εγκαθιστά πακέτα κανονικά στην αρχή. Από ένα σημείο και πέρα όμως, ειδοποιεί για κάθε επιπλέον πακέτο ότι "δεν μπορώ να το εγκαταστήσω γιατί λείπουν εξαρτημένα πακέτα"... Μετά από λίγο σταματά να εκτελεί το dpkg τελείως, αφού λέει too many errors to continue ή κάτι τέτοιο.

 

Δηλαδή αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση που ΟΥΤΕ έχει ολοκληρωθεί τελείως η εγκατάσταση του Hardy Heron, ΟΥΤΕ μπορώ να την κάνω μέσω update από την αρχή, αφού αναγνωρίζει ότι από το ίντερνετ η αναβάθμιση έχει γίνει. Το πρόβλημα είναι ότι αν εγκαταστήσω (που ήδη το έβαλα να κατεβαίνει) το image cd από την αρχή, θα χάσω όλες τις ρυθμίσεις για ιντερνετ κλπ. Επιπλέον, όπως είναι τα πράγματα τώρα, από ότι φαίνεται στο failsafe mode λίγα πράγματα μπορώ να κάνω, αφού ούτε δικαιώματα Διαχειριστή μπορώ να έχω, ούτε τα partitions των WinXP αναγνωρίζει ώστε να αντιγράψω εκεί πέρα τα αρχεία μου από το Ubuntu (βέβαια backup έχω κάνει πριν 10 ημέρες) αλλά και γενικά δεν είναι αυτό το πράγμα που βλέπω το...Hardy Heron.

 

Υπάρχει δυνατότητα να ανακτήσω το 8.04 χωρίς εγκατάσταση από την αρχή; Δεν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας σε περιπτώσεις όπως η δική μου που κολλάει η εγκατάσταση και αδυνατεί επιπλέον και το dpkg να την ολοκληρώσει;;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

 

***Να επαναλάβω ότι στο recovery mode (που είναι και ο μόνος τρόπος να ανοίξω το Ubuntu) ο update manager δεν με αφήνει να κάνω τίποτα αν πρώτα δεν πάω να τρέξω το "dpkg --configure -a", το οποίο όπως ανέφερα κολλάει λόγω των πολλών σφαλμάτων στην εγκατάσταση. Από ότι είδα τα πακέτα που έμεναν να εγκατασταθούν είναι γύρω στα 50.

 

Εχω την εντύπωση ότι έσπασες το σύστημα ανεπανόρθωτα από την στιγμή που έκανες logout. θα είναι μάταιος κόπος να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία και να ψάχνεις τα πακέτα και τις εξαρτήσεις τους που έχουν σπάσει. Το καλύτερο είναι να μπεις με ένα live cd να πάρεις τα συμαντικά σου αρχεία από το σύστημα και μετά να προχωρήσεις σε καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στα hadry το οποιο δεν υπήρχε στο gutsy.

Πρέπει να υπάρχει προβλημα στο automount των σκληρών.

Τι γίνεται.Για παράδειγμα έχω αφήσει μια playlist στον amarok με τραγουδια που προέρχονται από το δίσκο Α για παράδειγμα.Όταν κάνω restart κ το πρώτο πράγμα που πάω να κάνω ειναι να ανοιξω τον amarok για να παίξει την συγκεκριμένη playlist δεν τα παίζει κ κάνει σαν τα τραγουδια να μην υπάρχουν πια στο συγκεκριμενο path (δεν βγάζει κάποιο μήνυμα απλά είναι το ίδιο σύμπτωμα). Αν τώρα όμως πάω κ ανοίξω με το file browser (nautilus) κ μπω στο σκληρο δίσκο Α (οχι στο σημειο που είναι τα τραγουδια αλλά στο αρχικό του παράθυρο) τότε τα βλεπει τα τραγουδια κ παιζει κανονικα.Είναι δλδ σα να κάνω mount χειροκίνητα εκείνο το δίσκο κ πια τα βλέπει.

Έκανα καποιες προσπάθειες κ εφτιαξα χειροκινητα το fstab κοιτωντας κ απο το fdisk -l με τα ονοματα των δισκων κτλ.Κάνω umount -a και μετα mount -a κ φτιαχνεται κομπλε.Μετά απο 2 restart όμως πανε κ αλλάζουνε τα ονοματα των δισκων (στο fdisk -l) οποτε παει "χαμενο" το fstab...

[/code]

 

Για δες εδώ σε μια παρόμοια περίπτωση την λύση που δούλεψε

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=46076&st=135

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το κανουμε αυτο??

απο οτι καταλαβα περα απο τους drivers δε δουλευουν ουτε τα update...

 

Για δώσε σε κονσόλα

 

sudo gedit /etc/apt/sources.list

 

και ανέβασε το εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει να εγκαταστήσει κανείς το Google Earth μέσω apt-get; Σε μία φάση της εγκατάστασης βγάζει έγχρωμη οθόνη στην κονσόλα και δεν προχωράει με Enter. Αναγκάζομαι έτσι να κλείσω την κονσόλα.

 

Όταν όμως πάω να εγκαταστήσω κάτι άλλο μου βγάζει σφάλμα και μου ζητάει να τρέξω

>dpkg --configure -a

ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα. το τρέχω και σύντομα εμφανίζεται πάλι η έγχρωμη οθόνη όπου το ξανακλείνω. Τι πρέπει να κάνω τώρα;

 

Να αναφέρω ότι πριν κάνω format λειτουργούσε μια χαρά η 4.3 έκδοση του Google Earth. Δε λειτουργούσε όμως η λήψη πακέτων. Αναγκάστηα λοιπόν να κάνω format. Μετά το format όμως δε λειτουργεί η 4.3 έκδοση του Google Earth. Δεν εμφανίζεται η γη και το πλαίσιο στο οποίο εμφανίζεται η γη και ο ουρανός πότε γίνεται γκρι και πότε εμφανίζει τον ουρανό (χωρίς τη γη όπως ανέφερα). Είπα λοιπόν να βάλω την 4.2 μέσω των repositories και αντιμετώπισα το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω. Περιμένω τη βοήθεια σας!

 

Στα repositories υπάρχουν και οι δύο εκδόσεις του προγράμματος. Για προσπάθησε να το τρέξεις από κονσόλα και ανεβασε εδώ ότι σου βγάλει.(ουφ τέλειωσα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλές ερωτήσεις ενός άσχετου:

 

Εγκατέστησα το Hardy 64bit και ήθελα να ρωτήσω μερικά απλά πραγματάκια που για κάποιους φαίνονται γελοία αλλά εμένα περίεργα.

 

1) Στο "Tracker Search Tool" πατάω για παράδειγμα amarok και δεν επιστρέφει τπτ (το amarok εγκατεστημένο) και γενικά ότι και να βάλω δεν επιστρέφει τπτ

 

2) Κατέβασα μια εφαρμογή σε .deb πακέτα (το codeblocks). Την εγκαθιστώ και όλα καλά αλλά πώς την απεγκαθιστώ; Στο synaptics δεν φαίνεται. Τι θα κάνω για να την βάλω στο synaptics;

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ποιο deb πακέτο έχεις κατεβάσει? Δώσε μας link. Αν ήταν deb το έχει 1000% και ο synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τέλος χτες και σήμερα γίνανε οι συναντήσεις σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα από τα μέλοι του ubuntu gr. Φένετε πάντως ότι στην Θεσσαλονίκη η εκεί κοινότητα είναι αρκετά δραστήρια και πήγαν αρκετά άτομα. Εδώ στην Αθήνα είμασταν οι συνηθισμένοι :P Δείτε και εδώ μερικές pic από θεσσαλονίκη.

 

http://www.flickr.com/photos/26307236@N06/

 

logo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και σημερα το βραδυ πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση μου ηρθαν αρκετες ενημερωσεις(οι περισσοτερες για το evolution ηταν),το προβλημα με τους drivers παραμενει...και το προβλημα ειναι οτι με αναλυση 800χ600 πραγματικα δεν μπορεις να κανεις τπτ...

 

EDIT:πριν λιγο δοκιμασα να κανω μονος μου τον driver εγκατασταση και οταν πηγε να κανει compile μου εβγαλε σφαλμα και ελεγε οτι χρειαζεται το gcc 4.1 ως προεπιλογη και οχι τον gcc4.2...

οτι αλλαγι και να εκανα δεν εγινε κατι...μηπως να ξανακανω εγκατασταση το ubuntu μια φορα μπας και γινει τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα repositories υπάρχουν και οι δύο εκδόσεις του προγράμματος. Για προσπάθησε να το τρέξεις από κονσόλα και ανεβασε εδώ ότι σου βγάλει.(ουφ τέλειωσα :P)

 

Δεν είχε εγκατασταθεί καν για να μπορέσω να το τρέξω. Αυτός ήταν και ο ρόλος της οθόνης που εμφανιζόταν η αποδοχή των όρων χρήσης ώστε να συνεχίσει η εγκατάσταση. Αλλά δε βρήκα πως μπορούσε να γίνει από την κονσόλα. Κατάφερα τελικά να τελειώσω την εγκατάσταση μέσω adept. Δυστυχώς όμως καμία από τις 2 εκδόσεις δεν έτρεξε σωστά. Πριν το format η 4.3 δούλευε μια χαρά. Τώρα όμως και η 2 εμφανίζουν τη γη να τρεμοσβήνει έντονα... Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει τη λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω στον υπολογιστή μου 4 partition :P

στο πρώτο έχω 90gb winXP pro sp2, στο δεύτερο 30gb (S)vista sp1 το τρίτο ειναι 110gb ελεύθερα και τέλος 15 gb linux ubuntu 7,10 64bit.

Θέλω να βάλω τα 8,10 τώρα αλλά από ότι έχω ακούση θα χαλάση το boot μου....αυτό Αλιθέυει???

το boot ειναι στην ουσία διπλό, στην αρχή είναι του ΛΙΝΟΥΞ και από εκεί επιλέγω τα windows system Μετά μου βγάζει το δεύτερο boot και επιλέγω ανάλογα τα XP ή τα (S)vista :P..

Για πήτε την γνώμη σας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο deb πακέτο έχεις κατεβάσει? Δώσε μας link. Αν ήταν deb το έχει 1000% και ο synaptic.

 

Τελικά είχες δίκιο.Κάποια βλακεία στα φίλτρα θα έκανα. tnx πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε εγκατασταθεί καν για να μπορέσω να το τρέξω. Αυτός ήταν και ο ρόλος της οθόνης που εμφανιζόταν η αποδοχή των όρων χρήσης ώστε να συνεχίσει η εγκατάσταση. Αλλά δε βρήκα πως μπορούσε να γίνει από την κονσόλα. Κατάφερα τελικά να τελειώσω την εγκατάσταση μέσω adept. Δυστυχώς όμως καμία από τις 2 εκδόσεις δεν έτρεξε σωστά. Πριν το format η 4.3 δούλευε μια χαρά. Τώρα όμως και η 2 εμφανίζουν τη γη να τρεμοσβήνει έντονα... Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει τη λύση!

 

Βρήκα τι φταίει. Το Compiz (όχι ακριβώς βέβαια)! Και δυστυχώς η μόνη λύση προς το παρών είναι η απενεργοποίησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τι φταίει. Το Compiz (όχι ακριβώς βέβαια)! Και δυστυχώς η μόνη λύση προς το παρών είναι η απενεργοποίησή του.

 

well done :-) bughunter :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Code::Blocks μπορείς να το βάλεις και από τα repositories ώστε να κάνει αυτόματα updates.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4790434&postcount=33

 

αυτό πρέπει να είναι για να σου κάνει update τις nighty builds που βγάζει ο τύπος. Δεν πρέπει να είναι και πολύ stable απ όσο καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...