Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy Heron 8.04 Release συζήτηση και απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες στο πρώτο link το mouse μου έγινε ξανά intellimouse.

 

Ευχαριστώ πολύ chek2fire!!!!

 

(Το ξέχασα: Επειδή φτιάχνω τάπες για τα cd μου - στα windows μέσω nero cover designer - βρήκα ότι στο linux υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή: sudo aptget install glabels . Στο glabels μπορείς να φτιάξεις και το δικό σου template τάπας αν δεν υπάρχει ήδη στη μεγάλη λίστα templates που διαθέτει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απλή ερώτηση.Η μέγιστη ανάλυση που μου βγάζει στο ubuntu είναι 1024x768.πάω να την αλλάξω και δεν έχει την 1280x1024.Στο kubuntu πήγα στις ιδιότητες της οθόνης και δήλωσα την οθόνη ότι είναι 1280x1024 και μετά μου την έβγαλε.Και στο ubuntu 7.10 το ίδιο πράγμα έκανα αλλά στο ubuntu 8.04 δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή.Πώς μπορώ να την μεγαλώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα format και όλα φαίνονται να πηγαίνουν ρολόι προς το παρόν. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

 

chek2fire είχα διαβάσει αυτό το μήνυμά σου:

 

Bγήκαν και τα medibuntu repositories για το hardy. Δώστε σε κονσόλα

 

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

 

και μετά

 

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring

 

και είχα τρέξει τις εντολές. Δε νομίζω να φταίει αυτό για το πρόβλημα που είχα με τα repostitories; Να το ξανατρέξω ή να το αφήσω καλύτερα; Να βγάλω και τις # από το αρχείο με τα links, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώντας τις οδηγίες στο πρώτο link το mouse μου έγινε ξανά intellimouse.

 

Εγώ από την άλλη τα έκανα όλα σκατά :cry:

 

Εκανα edit το xorg.config και τα αρχεία του imwheel και σταμάτησαν να δουλεύουν στον firefox τα κουμπιά. Οπότε αποφάσισα να τα σβήσω όλα. Σβήνω το imwheel, επαναφέρω το xorg.config στην αρχική του κατάσταση και κάνω restart για να δω τι έγινε.

 

Δεν μπορούσα να μπω με session Χscipt, μπαίνω με failsafe και βλέπω οτι είχε μείνει το script του imwheel για να τρέχει στο startup μέσα στο Xsession.d. Το σβήνω λοιπόν και αυτό και μπορώ πλέον να μπω και με X session, κάπου σε όλον αυτόν τον χαμό οι nvidia drivers αποφάσισαν να απενεργοποιηθούν. Τους ενεργοποιώ πάλι και είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω.

 

Ξανακάνω install το imwheel, αλλά αυτήν την φορά ο φάκελος είναι άδειος, δεν έχει τα startup.conf και imwheelrc οπότε τα χέρια μου είναι δεμένα.

 

Τα πλαινά κουμπιά δουλεύανε σε failsafe στον firefox (όπως και πριν βάλω το imwheel σε κανονικό sesson) , τώρα σε κανονικό session δεν δουλεύουν και ας έχω σβήσει το imwheel.

 

Έχω απελπιστεί.:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να είναι εκεί το πρόβλημα μια και είναι ο official τρόπος για προσθήκη των medibuntu repositories. Δες και εδώ

 

https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu

 

Ναι βγάλε και τα # από τα backport και τα parten.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη τα έκανα όλα σκατά :cry:

 

Εκανα edit το xorg.config και τα αρχεία του imwheel και σταμάτησαν να δουλεύουν στον firefox τα κουμπιά. Οπότε αποφάσισα να τα σβήσω όλα. Σβήνω το imwheel, επαναφέρω το xorg.config στην αρχική του κατάσταση και κάνω restart για να δω τι έγινε.

 

Δεν μπορούσα να μπω με session Χscipt, μπαίνω με failsafe και βλέπω οτι είχε μείνει το script του imwheel για να τρέχει στο startup μέσα στο Xsession.d. Το σβήνω λοιπόν και αυτό και μπορώ πλέον να μπω και με X session, κάπου σε όλον αυτόν τον χαμό οι nvidia drivers αποφάσισαν να απενεργοποιηθούν. Τους ενεργοποιώ πάλι και είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω.

 

Ξανακάνω install το imwheel, αλλά αυτήν την φορά ο φάκελος είναι άδειος, δεν έχει τα startup.conf και imwheelrc οπότε τα χέρια μου είναι δεμένα.

 

Τα πλαινά κουμπιά δουλεύανε σε failsafe στον firefox (όπως και πριν βάλω το imwheel σε κανονικό sesson) , τώρα σε κανονικό session δεν δουλεύουν και ας έχω σβήσει το imwheel.

 

Έχω απελπιστεί.:cry:

 

Mην τρελένεσε για τα πλαινά κουμπιά στον firefox η κατάσταση είναι απλή. Δώσε σε κονσόλα

cat /etc/X11/xorg.conf

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει να το διορθώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να είναι εκεί το πρόβλημα μια και είναι ο official τρόπος για προσθήκη των medibuntu repositories. Δες και εδώ

 

https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu

 

Ναι βγάλε και τα # από τα backport και τα parten.

 

Ο άλλος τρόπος είναι η επεξεργασία του /etc/apt/sources.list με έναν editor και η προσθήκη links, ε; Σημεία επαναφοράς μπορούμε να δημιουργήσουμε στo Kubuntu; Όπως στα Windows εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απλή ερώτηση.Η μέγιστη ανάλυση που μου βγάζει στο ubuntu είναι 1024x768.πάω να την αλλάξω και δεν έχει την 1280x1024.Στο kubuntu πήγα στις ιδιότητες της οθόνης και δήλωσα την οθόνη ότι είναι 1280x1024 και μετά μου την έβγαλε.Και στο ubuntu 7.10 το ίδιο πράγμα έκανα αλλά στο ubuntu 8.04 δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή.Πώς μπορώ να την μεγαλώσω?

 

Εχεις περάσει τους driver? Και πήγαινε ξανά στο kubuntu και κάνε την ίδια διαδικασία αλλά να πάτησεις λειτουργία διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος τρόπος είναι η επεξεργασία του /etc/apt/sources.list με έναν editor και η προσθήκη links, ε; Σημεία επαναφοράς μπορούμε να δημιουργήσουμε στo Kubuntu; Όπως στα Windows εννοώ...

 

Αν δεν είσαι σίγουρος ανέβασε εδώ το αρχείο να το φτιάξουμε. Και το linux δεν έχει ανάγκη από restore point γιατί τα πάντα διορθώνονται :P . Mπορείς να παίρνεις όμως backup των συμαντικών αρχείων του συστήματος που πάς να πειράξεις και αν γίνει καμία στραβή να τα επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σίγουρος ανέβασε εδώ το αρχείο να το φτιάξουμε. Και το linux δεν έχει ανάγκη από restore point γιατί τα πάντα διορθώνονται :P . Mπορείς να παίρνεις όμως backup των συμαντικών αρχείων του συστήματος που πάς να πειράξεις και αν γίνει καμία στραβή να τα επαναφέρεις.

 

Ναι αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να κάνω. Να κρατήσω αντίγραφο. Εκτελώντας αυτές τις εντολές που λέει στο link τι γίνεται; Τροποποιείται κατάλληλα το sources.list;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά εδώ θα κάνεις

 

 

*

 

*

 

Ubuntu 8.04 "Hardy Heron":

 

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

 

Then, add the GPG Key:

 

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις περάσει τους driver? Και πήγαινε ξανά στο kubuntu και κάνε την ίδια διαδικασία αλλά να πάτησεις λειτουργία διαχειριστή.

 

Στο kubuntu λειτουργεί το έφτιαξα.Στο ubuntu είναι που δεν βρίσκω πως να το αλλάξω.Εχω Ati 9600 οπότε έχω τους drivers της διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...