Προς το περιεχόμενο

Ubuntu χωρις grub


gagarin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα κ χρονια πολλα...

Εκανα εγκατασταση την Ubuntu 8.04 αλλα με το που ανοιγω τον υπολογιστη δεν μου βγαζει το grub για να επιλεξω που θελω να μπω...

Το partition οπου εκανα εγκατασταση τα Ubuntu ειναι ενα partition που πηρα απο το C: (primary partition οπου ειναι τα windows xp)οπου ηταν 55gb κ τωρα ειναι 45gb δηλαδη εχω ενα partition 10Gb για τα Ubuntu(νομιζω οτι ειναι μια χαρα 10)...

Kατα την εγκατασταση δεν ειχα κανενα προβλημα...ξερει κανενας τι μπορει να ειναι;

Ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δώσε περισσότερες πληροφορίες ... δεν σου βγάζει grub αλλά τι βγάζει? Σε βάζει απευθείας στα windows ή στο ubuntu ή κολλάει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω 2 HDD ο ενας ειναι SATA 160GB (2 Partiton 100 k 55) k ο αλλος ATAPI 80GB.

Στον SATA το partition των 55gb το εκοψα κ το εκανα 45gb k 10gb...ο Atapi ειναι για back-up...

Σε αυτα τα 45gb ειναι που εχω τα windows xp k απο εκει boot-αρω ειναι ο C:\...

Τα αλλα 10gb ειναι αυτα που εκανα εγκατασταση τα Ubuntu...

Την πρωτη φορα με εβαζε κατευθειαν στα Windows...

Mε τα πολλα βρηκα τελικα τι θελει στο βημα 7-7 της εγκαταστασης στις επιλογες μπορω να ορισω που θα κανω εγκατασταση το Boot menu το θεμα ειναι οτι οταν το εκανα στο C:\ που ειναι τα windows ολα πηγαν μια χαρα κατα το Install αλλα κ στο boot φορτωσε το grub...

ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΜΠΩ στα δε windows εγραφε NTS missing κατι τετοιο... κ στα ubuntu κατι για line 22... :fear:

Το θεμα λοιπον ειναι που πρεπει να κανω εγκατασταση το boot menu(grub)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου προτείνω να δεις το εξής

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

αλλα δεν είμαι και πολυ σίγουρος οπότε περίμενε να δώσει και κανένα άλλο μελος του insomnia τη γνώμη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω καλά ο grub φορτώνει αλλά δεν μπορείς στη συνέχεια να μπεις σε κάποιο λειτουργικό

Πιθανότατα λοιπόν υπάρχει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις του grub και δεν φταίει το που έχει εγκατασταθεί.

 

Οπότε ... μόλις εμφανιστεί ο grub πάτησε το 'e'. Θα δεις στο κάτω μέρος της οθόνης σου λέει τι κάνει το κάθε πλήκτρο. Στη συνέχεια επιλέγεις την καταχώρηση που θέλεις να κάνεις edit (π.χ ubuntu) και την ελέγχεις.

 

Θα πρέπει να δεις κάτι σαν το παρακάτω:

title Ubuntu

root (hd0,0)

kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda1 ro

initrd /boot/kernel26.img

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω thread για να καταλάβεις τι γίνεται με τις καταχωρήσεις του grub Yet Another Bootloader Topic

 

Εάν μπορείς μας λες και τι λέει το μήνυμα λάθους όταν πας να μπεις στο ubuntu. Γενικά ξεκίνα και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...