Προς το περιεχόμενο

κοινό /home ,γίνεται?


ggeo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Εν όψει της αγοράς καινούργιου σκληρού ήθελα να μάθω αν γίνεται να έχεις κοινό το /home,δεδομένου ότι θέλω να έχω 2 διανομές.

Βρήκα αυτό

 

Λέω μήπως υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλός, απλός και έξυπνος αυτός ο τρόπος.

Σου εξηγεί γιατί ένα απλό mount μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και σου προτείνει να μοιράσεις μόνο τα αρχεία που φτιάχνεις εσύ άντε και τα κοινά προγράμματα σου μέσω soft links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Εν όψει της αγοράς καινούργιου σκληρού ήθελα να μάθω αν γίνεται να έχεις κοινό το /home,δεδομένου ότι θέλω να έχω 2 διανομές.

Βρήκα αυτό

 

Λέω μήπως υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Ευχαριστώ

 

μόλις είδα τον τίτλο ακριβώς αυτό το link είχα στο μυαλό μου! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Τελικά,συμφέρει να το κάνω αυτό ή θα με παιδεύει δεδομένου ότι :

 

trizoni

Γενικώς μπορείς να κρατήσεις το ίδιο home. Ωστόσο, ενδέχεται να συναντήσεις προβλήματα αν έχεις διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου πακέτου στις δύο διανομές. Αν π.χ. στη μία διανομή έχεις KDE 3.4 και στην άλλη KDE 3.5, τότε ενδέχεται να έχεις προβλήματα με κάποιες ρυθμίσεις που έχουν αλλάξει από έκδοση σε έκδοση.

 

Ένας εύκολος τρόπος να υπερβείς αυτές τις δυσκολίες, είναι να έχεις δύο .kde directories (.kde-suse και .kde-debian), και στο bootάρισμα να κάνεις link το ένα από τα δύο στο ~/.kde, οπότε η κάθε διανομή θα κρατάει τις δικές τις ρυθμίσεις, ενώ τα υπόλοιπα αρχεία σου θα είναι κοινά.

 

..και επίσης πώς μπορώ να εφαρμόσω τα παραπάνω?

(με σκληρό 500gb θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...