Προς το περιεχόμενο

Σκληρός δίσκος 500Gb


ggeo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Θα παραγγείλω καινούργιο σκληρό και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303789

 

Επίσης,όσον αφορά τη σύνδεση (θα έχω 2 σκληρούς) επειδή διάβασα διάφορα ,ότι αν συνδέσω με το ίδιο καλώδιο τους 2 δίσκους,master και slave θα έχω καθυστέρηση στη μεταφορά δεδομένων,ισχύει?Είναι αισθητή δηλ η διαφορά ή ψιλοπράματα?Γιατί μάλλον σκέφτομαι να το κάνω αυτό για να τους χρησιμοποιώ και τους 2 με το ίδιο λειτουργικό.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι sata 2... δεν τους συνδεεις με το ιδιο καλωδιο.... Εισαι σιγουρος οτι θες σκληρο sata κι οχι ide??? Απο αυτα που γραφεις μαλλον ide θες..οποτεα αυτος δεν σου κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λες , ο ένας είναι sata ο άλλος ide.

Πάντως sata θα πάρω ο άλλος είναι αρκετά παλιός ,τα έφαγε τα ψωμιά του,απλά θα του βάλω windows και έληξε.

Το θέμα είναι με τον καινούργιο τον 500gb αν θα έχω πρόβλημα σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι

 

Στον κανούργιο δίσκο που θα πάρω,αν βάλω το live cd της διανομής και κάνω το partition και το format από εκεί ,απτη διαδικασία εγκατάστασης δηλ θα είμαι ok?

Θέλω να πω ,μήπως χρειάζεται να κάνω format από πριν?Ή θα μου αναγνωρίσει το δίσκο και μετά συνεχίζω όπως είπα προηγουμένως.

Και αν χρειάζεται format από πριν ,πώς το κάνω στο linux?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε θα έχεις πρόβλημα, δηλαδή δε χρειάζεται να κάνεις format το δίσκο εκ των προτέρων. Αν ωστόσο θες να κάνεις τότε ανάλογα με το filesystem που θες να αποκτήσουν οι κατατμήσεις σου υπάρχουν και οι ανάλογες εντολές.

 

mkfs.ext2

mkfs.ext3

mkfs.msdos

mkfs.xfs

...

κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...