Προς το περιεχόμενο

Konqueror για default browser


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Στα αγγλικά, πηγαίνεις

Bookmarks->Edit Bookmarks και μετά File->Import Mozilla Bookmarks και επιλέγεις το αρχείο html που έχεις τα bookmarks.

 

 

-----Προστέθηκε 30/12/2008 στις 04 : 43 : 03-----

 

 

Για τον konqueror του kde3 κάπου διάβασα πως δεν υποστήριζε http pipeling

400px-HTTP_pipelining.svg.png

ώστε να μπορεί να επιτυγχάνει μεγαλύτερη ταχύτητα. Η λύση που προτεινόταν στο wiki του gentoo ήταν η χρήση caching web proxy και συγκεκριμένα το polipo.

Στο kde4 δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Στο kmail πάντως υπάρχει επιλογή για χρήση pipeling ή όχι.

 

αυτος εδω μιλαει για pipeling για δες :

http://forum.kde.org/konqueror-very-slowly-kde4-t-7113.html#pid8474

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος εδω μιλαει για pipeling για δες :

http://forum.kde.org/konqueror-very-slowly-kde4-t-7113.html#pid8474

Ναι, εκεί είχα διαβάσει για το polipo.

 

Εντάξει, πάντως τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά κανωντας τα εξης:

  • έκανα recompile το πακέτο qt με διάφορες επιλογές στο configure όπως το -reduce-relocations, που απ'όσο έψαξα στο internet μειώνει αισθητά τους χρόνους εκκίνησης σε C++ εφαρμογές. Εγώ παρατήρησα μειωμένους χρόνους εκκίνησης αλλά και πιο γρήγορη απόκριση σε όλα τα προγράμματα qt ανεξάρτητα από ταχύτητα δικτύου.
  • εβγαλα το flash εντελως απο τον konqueror (ακομα και με load on demand του kmplayer παλι τρωει αρκετους πορους)
  • το polipo βοηθαει λιγακι
  • εβαλα στο router openwrt και απογειωθηκε η αποκρισιμοτητα της συνδεσης

Πλεον ειναι γρηγορος, αλλα και παλι ειναι λιγο πιο πισω απο τον firefox. Κυρίως αργεί στο να φορτώσει τις εικόνες πλέον, και όχι τόσο στο να τις φέρει από το server. Κάτι ψάχνω ε;

 

Πρ´επει να ´εχει να κ´ανει και με τη διαθ´εσιμη επεξεργαστικ´η ισχ´υ που ´εχει ο υπολογιστ´ης και το πως τη διαχειρ´ιζεται το κ´αθε πρ´ογραμμα.

Δεν γρ´αφω επ´ιτηδες ´ετσι. ´Εχετε συναντ´ησει κι εσε´ις αυτ´ο το bug; :-) Δηλαδ´η ο τ´ονος μπα´ινει πριν το γρ´αμμα αμ´εσως μ´ολις πατ´ησω τον πλήκτρο. (Εντάξει, ας σταματήσω). Θα πρεπει να κλεισω το ενεργο παραθυρο στο οποιο πληκτρολογω για να μπορεσω να γραψω παλι με τονους. Δεν ξερω και πως να το κανω report λογω ελληνικων. Με τα γαλλικα τι γινεται; Ο τονος πως μπαινει στo e ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μένα όλα οκ éèàç αλλά το εχω συναντησει αυτο το bug 2-3 φορές αλλά στιγμιαία, δηλαδή μετα απο 1-2 λεπτά δεν το είχα. οποτε αντε βρες τι ηταν. Ομως στο laptop της φιλης μου (με γαλλικό περιβάλλον) το έχω συχνα στον opera,

 

εβαλα στο router openwrt και απογειωθηκε η αποκρισιμοτητα της συνδεσης

αυτό μπορώ να το κάνω εγώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ίσως να είναι και πρόβλημα του xorg.

 

Όσο για το openwrt κοίτα στον πίνακα της παρακάτω σελίδας για συμβατό ή μή hardware: http://wiki.openwrt.org/TableOfHardware?action=show&redirect=toh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router μου είναι sagem livebox και δεν το βλέπω πουθενα εκει :(

 

για το άλλο το προβλημα με τους τονους, στο laptop που σου είπα πως το εχω μερικες φορες ειναι μονο στους ελληνικούς τόνους και όχι στoυς γαλλικούς, αν αυτό βοηθάει.

 

 

-----Προστέθηκε 16/1/2009 στις 09 : 41 : 16-----

 

 

τώρα είμαι στο laptop

ωπα!!!

στην πρωτη σειρα εβαλα τονο , τωρα δεν μπορω !!!, δεν ειναι οτι μπαινει μετα, δεν μπαινει καθολου, παταω τον τονο και μετα παταω το γραμμα και δεν γραφει τιποτα. εγρφα κανονικα, πηγα να γραψω με τονους στο πεδιο αναζητησης του speed dial και μετα σταματησε να περνει τονους,

!!

 

ενω

 

 

-----Προστέθηκε 16/1/2009 στις 09 : 44 : 05-----

 

 

ανοιξα την κονσόλα, εγραψα με τόνους και τωρα στον opera μπορώ να βαζω τόνους(χωρις να κανω επανεκκινηση τον opera !!) περιεργα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό:

https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-gr/2006-January/000142.html

 

Το δοκίμασα και θα δείξει. Πάντως είναι πρόβλημα του xorg μάλλον και όχι του kde. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με το δικό σου πάντως, δηλαδή το να μη μπορείς να βάλεις καθόλου τόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Konqueror η ορθογραφία είναι λίγο σπαστική

αν εχω ενα κειμενο με 20 σειρες και θελω να διορθωσω την τελευταια λέξη θα πρέπει να περασω όλο το κειμενο γιατι ως γνωστόν ο konqueror δεν εχει δεξι κλικ για την ορθογραφία αλλα dialog box

σε αλλες εφαρμογες όμως , οπως πχ το kwrite έχει την επιλογη να ελεγξεις την ορθογραφία απο τον δρομεα και μετά.

Εστειλα μια αμαφορα για να προσθεσουν αυτό το χαρακτηριστικό στον konqueror.

Οποιου του αρεσει μπορει να το ψηφισει εδώ :

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=181192

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ξέρω τι λες και χρειάζεται.

Πάντως στην έκδοση που έχω εγώ το παράθυρο της αναζήτησης έχει αντικατασταθεί από μια μπάρα που εμφανίζεται στο κάτω μέρος όταν πατάς ctrl+f (όπως στον firefox και όπως υπήρχε και σε kate,kwrite.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αρκετες φορες τελευταια κολλαει ο konqueror (mandriva 2008.1)και αναγκαζομαι να πατησω το χ και να μου βγαλει το κλασσικο μνμ οτι αυτο το ps πρεπει να κλεισει λογο σφαλματος.Απο κει και περα πρεπει να κανω restart γτ αμα τον ξανανοιξω θα κολλησει σιγουρα.Προβλημα τπτ σκληρου δν ειναι γτ αλλοι file mangers την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ανοιγουν κανονικα(dolphin)...

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Μπορω να κανω απεγκαταστση και εγκατασταση σε αυτο; γτ ουτε σαν rpm υπαρχει αλλα ουτε και στο package manger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κανω απεγκαταστση και εγκατασταση σε αυτο; γτ ουτε σαν rpm υπαρχει αλλα ουτε και στο package manger

 

Δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση ή απεγκατάσταση στον konqueror μόνον του. Πάει πακέτο με το kdebase ο konqueror οπότε πρέπει να απεγκαταστήσεις και να εγκαταστήσεις απ την αρχή όλο το kde. Δεν νομίζω να συμφέρει.

 

Παρόμοια προβλήματα πάντως αντιμετωπίζω και γώ σε fedora 10 με konqueror

Για την ώρα βολεύομαι με ff ή opera ανάλογα..

Περιμένω απλά να βελτιωθεί ο konqueror γιατί στο 4.2 δεν τον βλέπω σόϊ

 

Σίγουρα δεν σε βοήθησα αλλά μάλλον κατάλαβες περί τίνος πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση ή απεγκατάσταση στον konqueror μόνον του. Πάει πακέτο με το kdebase ο konqueror οπότε πρέπει να απεγκαταστήσεις και να εγκαταστήσεις απ την αρχή όλο το kde. Δεν νομίζω να συμφέρει.

στο kde4 υπαρχει σαν ξεχωριστο πακετο

np38kx1o490llb03q5i9_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...