Προς το περιεχόμενο

Konqueror για default browser


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτή η λειτουργια υπάρχει στο πακέτο konq-plugins

 

δεν υπάρχει στην διανομή σου;

ευχαριστω, αυτο ηταν το εγκατεστησα απο τα αποθετηρια και ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

This kio has been accepted for KDE 4.2. There may not be other independent releases here as I'm focussing in konqueror integration now. See you in kdebase !

 

Μπήκε στο trunk (στην 4.1.68 του Konqueror ήδη υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This kio has been accepted for KDE 4.2. There may not be other independent releases here as I'm focussing in konqueror integration now. See you in kdebase !

 

Μπήκε στο trunk (στην 4.1.68 του Konqueror ήδη υπάρχει)

 

και μ αυτο που μοιαζει με speed dial παει και ο opera του τα ριχνει αφου του firefox του τα ριχνει εδω και καιρό

 

βαλτε konqueror να ευχαριστηθειτε πλοηγηση !!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μ αυτο που μοιαζει με speed dial παει και ο opera του τα ριχνει αφου του firefox του τα ριχνει εδω και καιρό

 

βαλτε konqueror να ευχαριστηθειτε πλοηγηση !!!!!!!!!!!!

 

 

Εντάξει, μην τα παραλέμε κιόλας. Ο firefox εξακολουθεί να είναι γρηγορότερος και πιο ευχάριστος στην πλοήγηση (τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο ευχαριστoς δεν ξερω (υποκειμενικο ειναι) αλλα οχι και γρηγοροτερος. σφεντονα παει ο konqueror.

μαζι με το k3b οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικειμενικα εξαρταται το site. Μερικα ο firefox τα ανοιγει γρηγοροτερα γιατι ο konqueror περιμενει να εχει τις εικονες φορτωμενες αλλα ειναι σελιδες που ανοιγουν γρηγοροτερα με τον konqueror που σε συνδιασμο που ειναι εμφυτευμενος στο kde τον κανει ακομα γρηγοροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

speed dial για konqueror !

http://www.kde-apps.org/content/show.php/SpeedDial+for+KDE?content=96053

 

θα προσπαθησω να το εγκαταστησω το βραδυ. Αν το επιχειρησει καποιος ας πει εντυπωσεις και πως το εγκατσεστησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έχω ψιλο-απογοητευτεί από την ταχύτητα του Konqueror. Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι και παλιά, ή απλά ο Firefox έγινε γρηγορότερος....

Πάντως η διαφορά είναι περισσότερο από αισθητή, υπέρ του Firefox φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νοιζω να εχει μειωθει η ταχυτητα του konqueror, υστερει σε μερικα sites ο τροπος που διαχειριζεται τα javascripts και σε άλλα sites ανταποκρινεται καλυτερα του firefox,

εμενα με ικανοποιει παρα πολυ το δεσιμο με το kde και η ταχυτητα εκκινησης του, επισης δεν μου κρασαρει ποτέ στο youtube (με kmplayer)

 

μερικες φορες ανοιγω τον firefox οταν επισκεφτομαι ασυμβατα sites αλλα δεν μπορω να ξεκολλησω απο τον konqueror :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου αρεσει πολυ ο konqueror αλλα χρησιμοποιω firefox απο τυχη.......δηλαδη εβαλα πολλους σελιδοδεικτες στον firefox και αναγκαστικα μπαινω απο εκει για να τους χρησιμοποιω..........ξερει κανεις πως γινεται να τους βαλω τους ιδιους απο τον firefox στον konqueror με την μια και οχι εναν εναν, γιατι ειναι παρα πολλοι..................κατα τα αλλα ο konqueror ειναι πολυ καλος, δεν κρασαρει τοσο συχνα οπως ο firefox................εγω ψηφιζω konqueror.....................αν και αργει λιγο..............................:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αγγλικά, πηγαίνεις

Bookmarks->Edit Bookmarks και μετά File->Import Mozilla Bookmarks και επιλέγεις το αρχείο html που έχεις τα bookmarks.

 

 

-----Προστέθηκε 30/12/2008 στις 04 : 43 : 03-----

 

 

Για τον konqueror του kde3 κάπου διάβασα πως δεν υποστήριζε http pipeling

400px-HTTP_pipelining.svg.png

ώστε να μπορεί να επιτυγχάνει μεγαλύτερη ταχύτητα. Η λύση που προτεινόταν στο wiki του gentoo ήταν η χρήση caching web proxy και συγκεκριμένα το polipo.

Στο kde4 δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Στο kmail πάντως υπάρχει επιλογή για χρήση pipeling ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα sites λένε πως ο konqueror θα περασει σε webkit. Η khtml ειναι πολλυ κααληη μηχανη αλλα η apple εχει αναπτύξει αρκετα την webkit οποτε θα ηταν καλυτερα για τον konqueror το unfork, δηλαδη η χρηση webkit.

 

Το δοκιμαζω αλλα δεν μου πολυ αρεσει , προς το παρων προτιμω khtml για την ευελιξια του.To webkit σαν να κομπιαζει στην εμφανιση των sites αργει περισσοτερο απο την khtml αλλα δουλευει καλυτερα με την javascript (εκει που λενε οτι η khtml ειναι καλυτερη :P σωστα τα λες Δημητρη, εγω βλεπω τα αναποδα απο τα τεστ :rolleyes: )

 

Αν βαλει ο konqueror webkit απο προεπιλογη πιστευω θα τον καλυτερευσουν ακομα περισσοτερο

 

 

-----Προστέθηκε 3/1/2009 στις 09 : 20 : 50-----

 

 

Επισης με webkit δεν μπορω να μεγαλωσω το μεγεθος της γραμματοσειρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υπάρχουν developers που θέλουν να συνεχίσουν το kthml, που φαντάζομαι έτσι είναι, τότε το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει διαθέσιμη η επιλογή ανάμεσα σε kthml και webkit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...