Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο unbuntu 7.10


pan8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω unbuntu 7.10 και δεν ακουγεται ο ηχος.Η καρτα ηχου Intel [HDA Intel] ALC262 Analog.Aν μπορει καποιος να βοηθησει.Ευχαριστω

 

Δώσε σε κονσόλα alsamixer και ανέβασε όλες τις μπάρες μήπως είναι εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος απο πανω μαλλον εννοει να ανεβασεις την ενταση και οχι να μας τις κανεις copy paste εδω. γραψε alsamixer στο τερματικο και με δεξι και αριστερο βελακι μετακινησε και με το βελακι πανω ανεβαζεις την ενταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι ένα πρόβλημα που με τις συγκεκριμένες κάρτες που το έχω δει να συμβαίνει σε διάφορα forum.

Δώσε σε κονσόλα

sudo asoundconf set-default-card Intel

και κάνε ένα restart αν δεν έχεις ακόμα ήχο τότε δώσε και

alsamixer

και δες αν οι μπάρες master,front είναι ανεβασμένες αν και νομίζω ότι θα είναι. Αλλίως πήγαινε σε upgrade στην νέα έκδοση του ubuntu που θα το έχουν λύσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα αποτελεσματα της εντολης

~$ sudo asoundconf set-default-card Intel

 

Please note that you are attempting to run asoundconf as a privileged superuser, which may have unintended consequences.

Eκανα restart αλλα τιποτα

ο φιλος απο πανω μαλλον εννοει να ανεβασεις την ενταση και οχι να μας τις κανεις copy paste εδω. γραψε alsamixer στο τερματικο και με δεξι και αριστερο βελακι μετακινησε και με το βελακι πανω ανεβαζεις την ενταση

Για την εντολη alsamixer πως ανεβαζουμε τις μπαρες;Προσπαθησα οπως λετε αλλα δεν μπορω.Εμενα εχει τις μπαρες PCM,Front,MIC,Atapi Mi .H Front ειναι ανεβασμενη αρκετα (μεχρι ενα κοκκινο)και η PCM δυο τετραγωνα ,οι αλλες δεν ειναι.Επισης γραφει input so mic αλλα δεν εχει μπαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασα τις μπαρες απο τις επιλογες του ηχου μεχρι τερμα εκτος απο την μπαρα mic γιατι δε το βρισκω καπου αλλα το προβλημα δε λυθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε pan8,

 

ειχα και εγω διαφορα προβληματα στο φορητο (toshiba A210) με τον ηχο και την ιδια καρτα.Ολα λυθηκαν με τους τελευταιους ALSA 1.0.16 και αφου εγκατεστησα και ολα τα utils-tools κτλ. Εσυ ποιους εχεις? Δεν ξερω ποιους alsa εχει η 8.04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...