Προς το περιεχόμενο

msn πρωτοκολλο και ασφαλεια (privacy)


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, ξέχασα να σου πω, το authentication στο MSN είναι (θεωρητικά τουλάχιστον) ασφαλές αφού γίνεται κρυπτογραφημένα, οπότε δεν κινδυνεύεις να σου «πάρει» κάποιος το username και το password. Οι συνομιλίες όμως νομίζω ότι είναι cleartext και γι' αυτές χρειάζεσαι το OTR. Είναι αντικειμενικά δύσκολο όμως να ξεκουνήσεις τους win-msn χρήστες που θέλουν να βλέπουν 8 μπανάνες να χοροπηδάνε στην οθόνη τους κάθε φορά που γράφουν "!!!"

[*] και να βλέπουν το παράθυρο να ταρακουνιέται και να τους πεις να χρησιμοποιήσουν pidgin για να είναι ασφαλείς...

 

btw, στο jabber (π.χ. jabber.org, google talk), οι servers συνήθως υποστηρίζουν SSL/TLS, οπότε όλο το transport stream είναι κρυπτογραφημένο ανάμεσα στον client και στο server αλλά και ανάμεσα στους servers (βλ. αποκεντρωμένο μοντέλο του jabber). Γενικά το XMPP είναι 1000 φορές ανώτερο τεχνικά από το MSNP, αλλά είπαμε, πάρε τα windows με messenger προεγκατεστημένο. Σε λίγο θα έρχονται και με το facebook homepage.

 

Η φράση «χρησιμοποιώ το pidgin και τριγυρνάω σε διάφορα δίκτυα» θα μπορούσε κάλλιστα να σημαίνει ότι χρησιμοποιείς το IRC backend του pidgin για να συνδεθείς σε διάφορα IRCnets. Εξ ου και η παρεξήγηση ;-)

[*] Κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρούν σκόπιμο. Ένα θαυμαστικό αρκεί συνήθως. Και χωρίς χοροπηδηχτές μπανάνες.

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για τις πληροφοριες.Πραγματικα στο κομματι του ανοιχτου λογισμικου σου βγαζω το καπελο και το αξιζεις.

εισαι ενας δικαιος μοντερετορας,που με την σοφια και την υπομονη σου διοικεις αυτο το φορουμ..μπλα μπλα μπλα μπλα..:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

αυτο με το facebook μου αρεσε,θα το χρησιμοποιω σαν ατακα:o

 

ειδικα σε αυτο με το pidgin εχεις δικιο.κακως,εχω ξεχασει οτι υποστηριζει 1002 πρωτοκολλα κι εχω μεινει στο μσν.για το jabber εμαθα προσφατα,ισως ασχοληθω καποτε στο μελλον.

 

προσωπικα εχω ενα Α´ κολλημα με το privacy,σε σημειο να γινομαι υστερικος.

 

απλα μετα απο αυτο το νημα τραβαω τα μαλλια μου,απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το appear offline και τα offline μηνύματα, που υφίστανται απίστευτη κατάχρηση πλέον, το ICQ τα έχει από τη δεκαετία του '90. Γιατί ο κόσμος λοιπόν, που θέλει να appear offline (μιας και όλως τυχαίως κανείς δε σέβεται το ρημάδι το status) και να στέλνει offline μηνύματα σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, δε χρησιμοποιούσε ICQ;

 

Αυτο που λες είναι πολύ σωστό

Εγω με τον messenger που εχω -kopete- δεν μπορώ να στέλνω μυνηματα σε off-line contacts.

Και μερικοί (συνηθως κοπέλες) μου λένε : Γιατι δεν στέλνεις κανα μήνυμα; Τους λέω αφου είσαι offline. Μου λένε, επιτηδες είμαι offline για τους ενοχλητικούς!!

Οπως πάντα, όταν την αγνοείς, εκεί αυτή :-D

 

Ναι αλλα εγω δεν μπορω να στελνω σε off line contacts και ούτε με ενδιαφέρει αυτο το feauture. Αν θέλω κάτι στέλνω email.

Πιστευω το status γι αυτο υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...