Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα εμπορικά Hackintosh στην αγορά!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Ένα πράγμα πές μου...

Ιοι? βρές μου ένα ιό που προσβάλει τον ωραίο μου mac?

 

από την στιγμή που ένα normal PC έχει Mac OS X (δλδ η όλη ιδέα του topic) έχει διαφορά? πρέπει να είναι από Apple το κουτί για να είναι virus free? :P

 

για αυτό ρωτάω πιο πάνω για ποιο λόγο να επιλέξουμε "κουτί Apple" ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνουμε πολύ καλύτερο "normal PC" αφού μπορούμε και στο 2ο να βάλουμε πάνω Mac OS X :-)

 

απλά πεταμένα λεφτά imho...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγά τα αυγά.

Αγοράζεις και μόνος σου και στήνεις ένα Laptop με Hardware συμβατό με Leopard και είσαι τζετ.

 

Εν-τω μεταξύ δεν γράψαν οι απατεώνες της psystar τα δικαιώματα για το PC_EFI v8 του Netkas.

Θα κλείσουν λίαν συντόμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό ερώτημα για εμένα, έχουν λειτουργικό WiFi?

Γιατί μήνες πριν που ψαχνόμουν για Hackintosh φορητό, ήταν το μόνο εξάρτημα που δε δούλευε με τίποτα (τελικά πήραμε Macbook για αυτόν τον λόγο!)

 

Σχεδον ολες οι wifi καρτες με atheros chipset δουλευεουν.

Σε desktop βρισκεις ανετα καλη καρτα,μαλιστα πολυ καλυτερη απο τις μετριοτατες(χαμηλο σημα) που εχουν τα mac mini,imac κλπ.

 

Σε φορητο ,τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν ενσωματωμενη intel ,που με δυσκολια αναγνωριζεται.Οποτε ή βαζεις εξτρα καρτα ή παιρνεις dell φορητο ή ibm φορητο που δεν εχουν παντα intel wifi καρτα.

 

 

Τώρα πλέον με την είσοδο της Apple στα φτηνά μηχανήματα, ο λόγος δεν αγοράζω mac επειδή είναι ακριβός, παύει να ισχύει.

Τα apple μηχανηματα παραμενουν πιο ακριβα και με μικροτερη εγγυηση..

Εκτος αν εσυ δεν θεωρεις ακριβο το mac mini,οταν με ιδια χρηματα παιρνεις εξισου γρηγορο ΦΟΡΗΤΟ(που εχει και οθονη σε σχεση με το macmini ,ενω λειτουργει και χωρις ρευμα) με μεγαλυτερη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που ένα normal PC έχει Mac OS X (δλδ η όλη ιδέα του topic) έχει διαφορά? πρέπει να είναι από Apple το κουτί για να είναι virus free? :P

 

για αυτό ρωτάω πιο πάνω για ποιο λόγο να επιλέξουμε "κουτί Apple" ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνουμε πολύ καλύτερο "normal PC" αφού μπορούμε και στο 2ο να βάλουμε πάνω Mac OS X :-)

 

απλά πεταμένα λεφτά imho...

 

Ακριβώς.

Ένα ας πούμε καλο-ποιοτικό Laptop ΗP Compaq έτη φωτός δυνατότερο από το Macbook Pro με τιμή 1000 ευρώ κάτω του Macbook pro δεν έχει τίποτα να ζηλέψει πέρα από ασυμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ολες οι wifi καρτες με atheros chipset δουλευεουν.

Σε desktop βρισκεις ανετα καλη καρτα,μαλιστα πολυ καλυτερη απο τις μετριοτατες που εχουν τα mac mini,imac κλπ.

 

Σε φορητο ,τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν ενσωματωμενη intel ,που με δυσκολια αναγνωριζεται.Οποτε ή βαζεις εξτρα καρτα ή παιρνεις dell φορητο ή ibm φορητο που δεν εχουν παντα intel wifi καρτα.

 

Ή ένα κατσαβιδάκι και 35 ευρώ για ένα AR5008 minipci a/g/n (αυτό που έχουν οι Macbook Pro) ή Broadcom 43xx και είσαι native στην στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που ένα normal PC έχει Mac OS X (δλδ η όλη ιδέα του topic) έχει διαφορά? πρέπει να είναι από Apple το κουτί για να είναι virus free? :P

 

για αυτό ρωτάω πιο πάνω για ποιο λόγο να επιλέξουμε "κουτί Apple" ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνουμε πολύ καλύτερο "normal PC" αφού μπορούμε και στο 2ο να βάλουμε πάνω Mac OS X :-)

 

απλά πεταμένα λεφτά imho...

Ok friend, αν μπορέσεις να έχεις ένα άρτια στημένο σύστημα (όχι για παιχνίδια και μπούρδες) που να παίρνει όλα τα updates από την μαμά Apple, δεν έχεις ασυμβατότητες με προγράμματα και υλισμικό, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην το επιχειρήσεις.

Αν όμως δεν έχεις αυτά τα ΒΑΣΙΚΑ, τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί συγκρίνουμε αυτές τις 2 ανόμοιες καταστάσεις.

 

Απλά, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!

Simply that!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Ένα ας πούμε καλο-ποιοτικό Laptop ΗP Compaq έτη φωτός δυνατότερο από το Macbook Pro με τιμή 1000 ευρώ κάτω του Macbook pro δεν έχει τίποτα να ζηλέψει πέρα από ασυμβατότητα.

 

Δεν εχεις αδικο..

Πχ ενας καλος,ποιοτικοτατος,με μεγαλυτερη εγγυηση,καλυτερη καρτα γραφικων hp compaq 17" ειναι πραγματι 1000 ευρω φθηνοτερος σε σχεση με τον macbook pro 17" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok friend, αν μπορέσεις να έχεις ένα άρτια στημένο σύστημα (όχι για παιχνίδια και μπούρδες) που να παίρνει όλα τα updates από την μαμά Apple, δεν έχεις ασυμβατότητες με προγράμματα και υλισμικό, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην το επιχειρήσεις.

 

Εχοντας περασει στον desktop μου mac os x, το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι δεν εβαζα τα updates πυρηνα(πχ 10.5.2) απο την apple . Τα εβαζα ξεχωριστα.

Κατα τα αλλα κανενα προβλημα. Τα υπολοιπα updates(πχ graphics update κλπ) μπαινουν κανονικα(ισως και το update πυρηνα 10.5.2 να εμπαινε αλλα δεν το διακινδυνεψα).

Με αλλα προγραμματα ΔΕΝ γινεται να εχεις ασυμβατοτητα.

 

Μικρη παραχωρηση αν σκεφτεις οτι το desktop μου εχει επιδοσεις ενος mac pro,επεκτασιμοτητα και αναβαθμισημοτητα μεγαλυτερη απο mac pro, ενω κοστιζει οσο ενα mac mini.

Φυσικα εχει και 3πλασια εγγυηση.

 

 

Αυτο που θελω να πω οτι για οποιον εχει λιγο χρονο στην αρχη για ψαξιμο ωστε να διαλεξει καταλληλο hardware,θα του ερθει πολυ φθηνοτερα να στησει ενα hackintosh.

Τα apple μηχανηματα παραμενουν πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας περασει στον desktop μου mac os x, το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι δεν εβαζα τα updates πυρηνα(πχ 10.5.2) απο την apple . Τα εβαζα ξεχωριστα.

Κατα τα αλλα κανενα προβλημα.

 

Μικρη παραχωρηση αν σκεφτεις οτι το desktop μου εχει επιδοσεις ενος mac pro,επεκτασιμοτητα και αναβαθμισημοτητα μεγαλυτερη απο mac pro, ενω κοστιζει οσο ενα mac mini.

Φυσικα εχει και 3πλασια εγγυηση.

 

 

Αυτο που θελω να πω οτι για οποιον εχει λιγο χρονο στην αρχη για ψαξιμο ωστε να διαλεξει καταλληλο hardware,θα του ερθει πολυ φθηνοτερα να στησει ενα hackintosh.

Τα apple μηχανηματα παραμενουν πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν.

 

Ας υποθέσουμε ότι σε καλεί ένα δημιουργικό γραφείο, μια διαφημιστική εταιρεία, μία τράπεζα και σου λέει: "Θέλω αναβάθμιση στο hardware. Θέλω macs".

Τί θα του πείς? Ότι θα αγοράσουμε στην μισή τιμή ένα pc με τις ιδιότητες ενός τριπλάσιου σε τιμή mac pro για να γλιτώσουμε χρήματα.

 

Υπάρχουν 2 τινά: Ή θα σε βρίσει ή θα σε βρίσει...και θα έχει και δίκιο.

 

Τί θέλω να πω...θέλω απλά και ξάστερα να εξηγήσω ότι αυτά που προτείνετε έιναι μπακάλικες λύσεις, ταρζανιές και να μην πω τίποτα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι σε καλεί ένα δημιουργικό γραφείο, μια διαφημιστική εταιρεία, μία τράπεζα και σου λέει: "Θέλω αναβάθμιση στο hardware. Θέλω macs".

Τί θα του πείς? Ότι θα αγοράσουμε στην μισή τιμή ένα pc με τις ιδιότητες ενός τριπλάσιου σε τιμή mac pro για να γλιτώσουμε χρήματα.

 

Υπάρχουν 2 τινά: Ή θα σε βρίσει ή θα σε βρίσει...και θα έχει και δίκιο.

 

Τί θέλω να πω...θέλω απλά και ξάστερα να εξηγήσω ότι αυτά που προτείνετε έιναι μπακάλικες λύσεις, ταρζανιές και να μην πω τίποτα χειρότερο.

 

Σε αυτα που λες εχεις δικιο.

Αλλα νομιζα οτι μιλαγαμε για υπολογιστες για προσωπικη χρηση.Αλλωστε δε νομιζω οτι τα mac mini θα τα επαιρνε καποιος για επαγγελματικο σκοπο.

 

Για αυτους που κανουν δουλεια και βγαζουν χρηματα απο αυτο, ειναι υποχρεωμενοι να παρουν το νομιμο και σιγουρο,ας ειναι πανακριβο(πχ macpro).Mac mini βεβαια δε θα παρουν(αυτο για το οποιο μιλαμε τοση ωρα).

 

Για τους υπολοιπους ομως που θελουν εναν υπολογιστη με κοστος σαν του Mac mini,ισως ειναι καλυτερη η λυση(φορητος με ιδια χρηματα ή μακραν καλυτερο desktop) που λεμε.Αναλογα βεβαια με τις προτεραιοτητες του καθενος.

 

 

 

 

 

Βεβαια ανεκδοτο ειναι να σου ζητησει μια τραπεζα mac.

Ακριβοι,μικρη επεκτασιμοτητα-αναβαθμισημοτητα,δυσκολια επισκευης,μικρη εγγυηση,απαισιο service.

 

Οπως βλεπεις τα παντα εχουν 2 οψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολογιστές της apple είναι ακόμα ακριβοί για αυτά που προσφέρουν. Επίσης ναι μεν είναι καλό και σταθερό το λειτουργικό, αλλά δεν είναι και αψεγάδιαστο. και εφαρμογές μου κολλάνε, και το σύστημα μου έχει κολήσει. Απλά όχι στη τραγική συχνότητα που γίνεται στα windows

δεν είμαι κανένας εχρθρός της apple... είμαι κάτοχος ενός macbook, αλλά αυτή είναι η αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ας υποθέσουμε ότι σε καλεί ένα δημιουργικό γραφείο, μια διαφημιστική εταιρεία, μία τράπεζα και σου λέει: "Θέλω αναβάθμιση στο hardware. Θέλω macs".

Τί θα του πείς? Ότι θα αγοράσουμε στην μισή τιμή ένα pc με τις ιδιότητες ενός τριπλάσιου σε τιμή mac pro για να γλιτώσουμε χρήματα.

 

Υπάρχουν 2 τινά: Ή θα σε βρίσει ή θα σε βρίσει...και θα έχει και δίκιο.

 

Τί θέλω να πω...θέλω απλά και ξάστερα να εξηγήσω ότι αυτά που προτείνετε έιναι μπακάλικες λύσεις, ταρζανιές και να μην πω τίποτα χειρότερο.

 

προφανώς η εταιρία στην οποία αναφέρεται το topic πουλάει PC για προσωπική χρήση...

τώρα για μια τράπεζα να θέλει Mac το βρίσκω κάπως απίθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω οτι για οποιον εχει λιγο χρονο στην αρχη για ψαξιμο ωστε να διαλεξει καταλληλο hardware,θα του ερθει πολυ φθηνοτερα να στησει ενα hackintosh.

Τα apple μηχανηματα παραμενουν πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν.

 

Είμαι μια δεκαετία χρήστης υπολογιστών, με σημαντική εμπειρία και στα 3 βασικά λειτουργικά (power user σε Windows και Mac OS, μικρότερη αλλά σημαντική εμπειρία σε Unix), καλή γνώση hardware και με προθυμία πρώτα να ψάξω καλά για τη λύση σε ένα πρόβλημα και μετά να ζητήσω βοήθεια από άλλους.

 

Παρ' όλα αυτά, μου πήρε 5 ολόκληρες μέρες για να στήσω το πατσαρισμένο Leopard σε ένα αντικειμενικά compatible hardware. Και σκέφτομαι, σε έναν χρήστη καθόλου σχετικό πόσο θα έπαιρνε (άπειρο χρόνο πιστεύω). Από την άλλη, σε έναν χρήστη απρόθυμο να ρίξει τόοοοοοσο πολύ διάβασμα πάνω στο θέμα πόσο θα έπαιρνε (και πάλι άπειρο χρόνο). Και να προσθέσω και το γεγονός ότι έχω ακόμα μικροπροβληματάκια (που μπορεί και να λύνονται, αλλά βαρέθηκα πλέον να το ψάχνω ακόμα και γιατί δεν μου κάνει σωστό shutdown), και ότι σημαντικά software updates δεν μπορώ να τα κάνω γιατί δεν είναι hacked ώστε να παίξουν στο hackintosh.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μετά από πολύ κόπο, και με συνεχή προσπάθεια, είναι αλήθεια ότι φτιάχνεις ένα μηχάνημα δυνατότερο από έναν mac στα ίδια λεφτά.

 

Για κάποιον, όμως, που θέλει έναν apple υπολογιστή χωρίς σκοτούρες και βάσανα, να πάει να αγοράσει Mac ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...