Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για distro


NeoRanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλάζω PCάκι οσονούπω και παίρνω κάτι που πλέον θα μπορώ να χρησιμοποιώ και για *gasp* gaming! Αυτό βεβαίως σημαίνει πολύ Windows. Το τωρινό μου PC ( στο οποίο χρησιμοποιώ Ubuntu) θα πάει στον αδερφό μου και θα πάρω πίσω ένα πιο παλιό PCάκι μου για κατεβαστήρι.

 

Στο μεγάλο θα βάλω XP και -κλασσικά- Ubuntu. Στο παλιό όμως τι να βάλω; Επειδή είμαι ψιλοάσχετος, θα ήθελα καμμιά πρόταση. Θέλω μια ελφριά διανομή (μόνο για download πάει), αλλά σχετικά λειτουργική για μέσο χρήστη (γιατί ξέρω πως το Ubuntu που χρησιμοποιούσα στηρίζεται πολύ στο γραφικό περιβάλλον). Το συστηματάκι είναι:

 

-P4 (το παλιό s478) 1.4GHz.

-512ΜΒ (1GB, εαν ξεκοιλιάσω το τωρινό μου PC) RAM DDR 333

-ATi Radeon 9600 (νομίζω ήταν η Pro)

 

Αυτά και, βασικά, με νοιάζει ιδιαίτερα για drivers που να καλύπτουν την svga. Θα του κολλήσω και μια PCI Ethernet καρτούλα για να τον βάλω σε δίκτυο με το μεγάλο, ένα KVM switch και ένα SATA Controller γιατί έχω διαθέσιμο SATA σκληρό.

 

Λοιπόν, καμμιά πρόταση;

 

ΥΓ: Από σπόντα, κοιτούσα και το πρώτο μου PC. Τι θα πήγαινε σε P3 500MHz, 256MB RAM, on-board VGA 8MB; Από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κατεβαστιρι μπορεις να βαλεις kubuntu i debian me xfce (η και με gnome ακομη) και να τρεχει αρκετα ανετα. προσωπικα εχω debian me xfce σε pc μικροτερων αποδοσεων απο το 2ο που αναφερες. υπαρχουν και πιο ελαφριες διανομες αλλα οι 2 που σου προτινα ειναι αρκετα ευκολες στη χρηση (ειδικα debian λογω του gnome που ειναι και default).

 

Ειδα πιο πανω οτι αναφερες KVM switch. σε περιπτωση που εχεις 2 οθονες μπορεις να βαλεις και synergy για να γλιτωσεις το κοστος του switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-P4 (το παλιό s478) 1.4GHz.

-512ΜΒ (1GB, εαν ξεκοιλιάσω το τωρινό μου PC) RAM DDR 333

-ATi Radeon 9600 (νομίζω ήταν η Pro)

 

Αυτά και, βασικά, με νοιάζει ιδιαίτερα για drivers που να καλύπτουν την svga. Θα του κολλήσω και μια PCI Ethernet καρτούλα για να τον βάλω σε δίκτυο με το μεγάλο, ένα KVM switch και ένα SATA Controller γιατί έχω διαθέσιμο SATA σκληρό.

 

Αξιοπρεπέστατο σύστημα. Εξαρτάται τι ζητάς. Αν θέλεις πχ να πετάει βάλε του Puppy. Σίγουρα το xubuntu θα σου έδινε περισσότερες δυνατότητες σε οδηγούς και πακέτα αλλά το κουτάβι είναι μια χαρά. Αν όμως θέλεις κάτι πιο σταθερό βάλε debian.

 

ΥΓ: Από σπόντα, κοιτούσα και το πρώτο μου PC. Τι θα πήγαινε σε P3 500MHz, 256MB RAM, on-board VGA 8MB; Από περιέργεια.

 

Εχω ένα ίδιο μόνο που είναι μια αρχαία geforce (δε θυμάμαι όνομα), όταν με το καλό αναβαθμιστεί η γραμμή για να το κάνω κατεβαστήρι, DSL θα περάσω να δω για μια φορά αυτόν τον υπολογιστή να πηγαίνει σφαίρα! Το έχω άχτι γιατί με τα Windows μονίμως σερνόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μικρό θα μπορούσες να βάλεις κ debian χωρίς DE.

 

Πάντως ένας από τους δικούς μου είναι Celeron 1000άρης κ σηκώνει άνετα τα τελευταία kubuntu κ με ασύρματη pci είναι ενταγμένος κανονικότατα στο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα να δοκιμασεις και FreeBSD αν δεν σε ενδιαφερει το πληθος εφαρμογων και κατεβαζεις μονο torrents η απο http/ftp κλπ..Πολυ σταθερο λειτουργικο και ελαφρυ(γρηγορο ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα να δοκιμασεις και FreeBSD αν δεν σε ενδιαφερει το πληθος εφαρμογων και κατεβαζεις μονο torrents η απο http/ftp κλπ..Πολυ σταθερο λειτουργικο και ελαφρυ(γρηγορο ).

 

Αντ'αυτού DesktopBSD, PC-BSD και πάλι με τίποτα. Πιο User-friendly το ubuntu και Derivatives

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το θες μόνο για download βάλε μια διανομή (debian) με mldonkey-server χωρίς γραφικό περιβάλλον. Το έχω σε Celeron 766Mhz με 64 RAM (xbox) και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Συνήθως είναι idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Thanks για όλες τις απαντήσεις σας, παιδιά. Μου πήρε περισσότερο καιρό απ' ότι περίμενα, με τις αφραγκίες μου.

 

Όπως και να 'χει, κοίταξα όλα όσα μου προτείνατε, αλλά κατέληξα να βάζω xubuntu στο μίκρό (κυρίως γιατί πάσχιζα να χτίσω το παλιό και ήδη κατέβαζα το ubuntu...). Κανένα πρόβλημα απόδοσης μέχρι στιγμής, μια χαρά πετάει.

 

Μόνο μερικά προβληματάκια:

1) Αν και έχω Internet, σε ανύποπτο χρόνο το χάνω. Χωρίς συγκεκριμένο λόγο.Εκτός, βέβαια, αν από 'χθες η OTEnet έχει προβλήματα που εγώ δεν τα ξέρω.

2) Δεν μπορώ να setάρω την κάρτα ήχου. Alsaconf, alsamixer κλπ τα επιστρέφει σαν "command not found" στο τερματικό.

3) Έχω συνδέσει έναν SATA RAID PCI controller. Δε με νοιαζει καθόλου για το RAID, αλλά το δίσκο δεν τον διαβάζει καθόλου.

 

Any ideas;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...