Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις πριν από το μεγάλο βήμα!


Salvation

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8.04 -> 2.6.24-16-generic

 

Το ξέρω οτι υπάρχει, εδώ και αρκετές εκδόσεις του πυρήνα κιόλας.

Το θέμα είναι οτι δεν παίζει σωστά ακόμα....

Σου παίζει σωστά και απροβλημάτιστα η κάρτα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα !

Περασα τα Ubuntu 8.04 με τη βοηθεια του Wubi αλλά βρέθηκα χωρίς ιντερνετ !

Τα ubuntu δεν αναγνωρίζουν την ασύρματη καρτα δικτύου που εχω (Netgear WG311v3) με αποτέλεσμα να μην εχω ίντερνετ. Προσπάθησα να βρω λύση με τη βοήθεια του Ndiswrapper αλλά το προγραμματάκι αυτό δεν υπάρχει στο cd των ubuntu και πρέπει να το κατεβάσω από το ιντερνετ. Υπάρχει κάποια λύση ή να πάρω κανένα καλώδιο ethernet 20m περιπου και να εγκαταστήσω μια ενσυρματη συνδεση προσωρινά μεχρι να κατεβάσω τα απαραιτητα πακέτα; Που μπορώ να βρώ οδηγούς της συγκεκριμένης κάρτας συμβατούς με τα Ubuntu;

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν αυτός εδώ ο οδηγός σε βολεύει.

Δώσε σε τερματικό lspci για να δεις αν έχεις 'rev 03" πρώτα.

Μπορείς να κατεβάσεις τον Ndiswrapper από: Link.

Θές: ndiswrapper-common , ndiswrapper-utils (και τα depends του που λογικά τα έχεις).

 

Τα βάζεις σε ένα φάκελο, πατάς F4 για να ανοίξει τερματικό με διαδρομή στον φάκελο αυτό και δίνεις :

sudo dpkg -i ./*

 

(Δεν ξέρω αν θα δουλέψει το ./* . Αν δεν δουλέψει βάζεις ./<πακέτο>)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πιθανόν αυτός εδώ ο οδηγός σε βολεύει.

Δώσε σε τερματικό lspci για να δεις αν έχεις 'rev 03" πρώτα.

Μπορείς να κατεβάσεις τον Ndiswrapper από: Link.

Θές: ndiswrapper-common , ndiswrapper-utils (και τα depends του που λογικά τα έχεις).

 

Τα βάζεις σε ένα φάκελο, πατάς F4 για να ανοίξει τερματικό με διαδρομή στον φάκελο αυτό και δίνεις :

sudo dpkg -i ./*

 

(Δεν ξέρω αν θα δουλέψει το ./* . Αν δεν δουλέψει βάζεις ./<πακέτο>)

 

 

 

Καλησπέρα !

 

Έδωσα την εντολή που είπες και να τι πήρα :

 

dimitris@dimitris:~$ lspci

00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8377 [KT400/KT600 AGP] Host Bridge (rev 80)

00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 PCI Bridge

00:09.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c940 10/100/1000Base-T [Marvell] (rev 12)

00:0d.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88w8335 [Libertas] 802.11b/g Wireless (rev 03)

00:0f.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80)

00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)

00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)

00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)

00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)

00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)

00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86)

00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 ISA bridge [KT600/K8T800/K8T890 South]

00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)

00:11.6 Communication controller: VIA Technologies, Inc. AC'97 Modem Controller (rev 80)

00:13.0 Communication controller: Conexant Unknown device 10b4 (rev 89)

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1)

 

 

Ακολούθησα και τον οδηγό που μου βρήκες, αλλά οι drivers μάλλον δεν υπάρχουν πια σε εκείνο το site...

Καμιά καινούργια ιδέα ;

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftp://downloads.netgear.com/files/wg311v3_1_0.zip

 

κατεβασε απο δω τους drivers.

δες και εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=179801&highlight=wg311v3 το post #5.

καλη τυχη....

 

Paschalis ευχαριστώ !!!!:-)

Με τη βοήθειά σου εγκατέστησα τους drivers της κάρτας και τώρα τα ubuntu την βλέπουν !

Αν μπορούσες να μου πεις και πώς να κάνω τις ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυό μου (έχω on telecoms) θα σου ήμουν αιώνια ευγνώμων !!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας πανω δεξια στο εικονιδιο της μπαρας για το ιντερνετ (τη συνδεση εννοω) και πατησεις πανω του (τωρα δεξι κλικ/αριστερο δεν θυμαμαι) δεν σου εμφανιζει τα ορατα δικτυα?δες και να ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη enable wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας πανω δεξια στο εικονιδιο της μπαρας για το ιντερνετ (τη συνδεση εννοω) και πατησεις πανω του (τωρα δεξι κλικ/αριστερο δεν θυμαμαι) δεν σου εμφανιζει τα ορατα δικτυα?δες και να ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη enable wireless.

 

...θα τρελαθώ !!!

Άνοιξα το παράθυρο Network settings για να προσπαθήσω να κάνω τις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου όπως μου είπες και δεν υπάρχει πλέον η τρίτη επιλογή - του ασύρματου δικτύου στην καρτελα !

Όταν κατεβασα τους οδηγούς και τους εγκατεστησα, ανοίγοντας την καρτελα, είχε εμφανιστεί κι αυτη η επιλογή. Σήμερα που την ξανανοιξα, δεν υπάρχει πάλι...

 

SOS :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι να ρυθμισεις? δεν ειναι ρυθμισμενο το wireless απο τα windows? εχεις ρυθμισεις ηδη το ονομα του δικτυου σου, τον κωδικο του και το καναλι ετσι?

αρα οταν βαλεις τους drivers θα δεις το δικτυο και απλα θα συνδεθεις (απο το εικονιδιο).

τωρα τι να σου πω για τους drivers? ξαναπροσπαθησε.

τωρα θα σου προτεινα να παρεις καμια αλλη καρτα αλλα αυτο δεν μπορει να αποτελει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...