Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.10 και Ati Catalyst X700 mobility


npapak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στο hardy υπάρχουν νεώτεροι driver από αυτούς που έχεις τώρα στο gutsy γιαυτό περίμενε λίγες μέρες για την αναβάθμιση της διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα και Χρονια πολλα.

 

Επιστρεφωντας απο τις διακοπες του Πασχα, προσπαθησα να κανω το update ωστε να λυθει το προβλημα με την καρτα γραφικων.

Πηγα να το κανω συμφωνα με τον εξης τροπο:

 

http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading

 

αλλα το θεμα ειναι δεν εγινε το update γιατι μου εβγαζε μια τεραστια λιστα απο errors.

 

Εκανα κατι λαθος η απλα το pc μου ειναι για πεταμα....

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον κόσμο του λινουξ κατά 99% έκανες κάτι λάθος. δείξε μας τι error msgs σου πέταξε η κονσόλα.

 

 

δώσε

sudo apt-get update

και μετά

sudo apt-get upgrade σε ενα τερματικό και πες μας εάν εδώ βλέπεις μηνύματα λαθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση σε 8.04 γίνεται μόνο από τον update manager , στο οποίο όμως λες ότι έχεις πρόβλημα. Οι εντολές apt-get update/upgrade δεν θα σε αναβαθμίσουν σε 8.04, ούτε θα βγάλουν τα ίδια errors γιατί ψάχνουν για updates στα repos του 7.10. Επομένως δώσε ακριβώς τι λάθη σου βγάζει ο update manager για να δουμε τι γίνεται.

Αν δεις οτι δεν τα καταφέρνεις σώσε τα αρχεία σου και κάνε μια καθαρή εγκατάσταση του 8.04 από το cd. Αυτό θα διορθώσει ότι λάθη πιθανον έχεις κάνει στην προηγούμενη εγκατάσταση, και λογικά θα βρείς τους drivers της κάρτας σου στα restricted modules .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καινούργιος στο Linux και έχω την ίδια κάρτα στον φορητό (amilo a1667g)

 

με το 7.10 το καλύτερο που μπόρεσα να καταφέρω ήταν η μαυρη οθόνη που περιγράφεις και εσύ....

 

προχτές έβαλα το 8.04 και τα πάει μια χαρά....(Επαναλαμβάνω ότι είμαι άσχετος με linux το έχω βάλει πάνω εδώ και 1 βδομάδα) η εγκατάσταση πήγε ρολόι και κατέβασε μόνο του και το ati control center...

 

οπότε αν μπορείς να πας στο 8.04 πήγαινε ανεπιφύλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να κανω το update των linux σε απο 7.10 σε 8.04 LTS με live update χωρις προβληματα το μονο που αλλαξε ηταν κατι στην καρτα ηχου. Η καρτα γραφικων παραεμεινε οπως ηταν και δεν μου μου αναγνωριζει τους εξωτερικουσ μου σκληρους.Επισης, στο boot sector μου εμφανιζει 2 φορες την επιλογη των linux.

 

Τι να κανω ??? :S

 

format μου μυριζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να κανω το update των linux σε απο 7.10 σε 8.04 LTS με live update χωρις προβληματα το μονο που αλλαξε ηταν κατι στην καρτα ηχου. Η καρτα γραφικων παραεμεινε οπως ηταν και δεν μου μου αναγνωριζει τους εξωτερικουσ μου σκληρους.Επισης, στο boot sector μου εμφανιζει 2 φορες την επιλογη των linux.

 

Τι να κανω ??? :S

 

format μου μυριζει...

 

για την 2πλή επιλογή του Linux δεν ξέρω,

για την κάρτα γραφικών: Ενεργοποίησε τους proprietary driver και μετά από το add/remove programs κατεβάζεις το ati catalyst control center

Επίσης στο site της ΑΤΙ βρίσκεις και τους drivers για το linux και οδηγίες για το πως και τι....

 

Για τους εξωτερικούς σκληρούς μήπως πρέπει να κατεβάσεις τίποτα Extra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εξωτερικους σκληρους τους καταφερα. Τωρα για την καρτα γραφικων κατι εκανα αλλα δεν καταφερα και πολλα...

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να αλλαξς το boot sector??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κατεβάσεις το πρόγραμμα qgrubeditor που θα βρείς μέσω synaptic και εκεί μπορείς να αλλάξεις εύκολα τον grub. Τέλος για την κάρτα γραφικων δώσε σε κονσόλα

fglrxinfo

Αν σου λέει mesa αντί για ati κατέβασε το πρόγραμμα envyng-gtk μέσω synaptic και κάνε την εγκατάσταση των driver από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να αλλαξω το boot sector αλλαα οι drivers της καρτας γραφικων εκανα ολα οσα ειπατε αλλα δεν αλλαξε τιποτα... Δεν ξερω τι γινεται αλλα εχει αρχισει να μου την δινει αυτη η κατασταση... :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

display: :1.0 screen: 0

OpenGL vendor string: Mesa project: http://www.mesa3d.org

OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

OpenGL version string: 1.2 (2.1 Mesa 7.0.3)

 

Ακριβως οτι εβγαζε παντα...

 

κατι ακομα,εβαλα τοθσ δισκους μου σε usb hub και μου τους διχνει 2 φορες...δηλαδη σαν να τους εχει κανει mount 2 φορες,αλλα δεν μου επιτρεπει να μπω και στα 2.

 

Ασχετα που αν δεν αφιρεσω το hub οταν ανοιφω το pc δεν προκειται να εμφανισει το boot sector γιατι προσπαθει να bootαρει απο removeable media αν και εχω ρυθμισει να bootαρει απο τον primary disk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

display: :1.0 screen: 0

OpenGL vendor string: Mesa project: http://www.mesa3d.org

OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

OpenGL version string: 1.2 (2.1 Mesa 7.0.3)

Ακριβως οτι εβγαζε παντα...

 

κατι ακομα,εβαλα τοθσ δισκους μου σε usb hub και μου τους διχνει 2 φορες...δηλαδη σαν να τους εχει κανει mount 2 φορες,αλλα δεν μου επιτρεπει να μπω και στα 2.

 

Ασχετα που αν δεν αφιρεσω το hub οταν ανοιφω το pc δεν προκειται να εμφανισει το boot sector γιατι προσπαθει να bootαρει απο removeable media αν και εχω ρυθμισει να bootαρει απο τον primary disk.

 

 

sorry για το διπλο post παρακαλω διαγραψτε αυτο...

δεν ξερω πως διαγραφω τα post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...