Προς το περιεχόμενο

Ας ξεσκεπάσουμε τους μιζαδόρους!


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστειλα email και στον ΕΛΟΤ, αλλά καμία απάντηση δεν έλαβα. <...>. Μακάρι να είχα το χρόνο να περάσω και από τα γραφεία τους να τα πούμε ένα χεράκι... Αλλά τέτοιο είναι το σύστημα... Τρέχεις από το πρωί μέχρι το βράδυ για να επιβιώσεις. Πού να κυνηγάς <...> για ιδεολογικούς και ηθικούς λόγους όταν δε σου φτάνει το 24ωρο για να φέρεις βόλτα τα δικά σου προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα συμμάζευα τους χαρακτηρισμούς και θα πρόσεχα περισσότερο τα λόγια μου. Αν έχεις στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι κάποιοι είναι πουλημένοι και δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, να τα χρησιμοποιήσεις δια της επίσημης οδού. Με τέτοιους χαρακτηρισμούς του αέρα όμως, μόνο τον μπελά μας μπορεί να βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα. Είσαι πραγματικά επιλεκτικός. Σε άλλα post (έτσι πρόχειρα τώρα μού 'ρχονται) γίνεται λόγος για "νταβαντζιλίκι των εταιρειών anti-virus" . Πήγαινε να το σβήσεις και αυτό. Στιγματίζεται η κυβέρνηση που έκανε συμφωνία με την M$ (γράφεται ότι παίρνουν μίζες). Άντε να το σβήσεις και αυτό. Αλλού κατηγορούνται οι δισκογραφικές (με ανάλογους χαρακτηρισμούς) για την κατάντια της εξάπλωση της πειρατείας. Άντε σβήστο. κτλ. κτλ. θα μπορούσα να γράφω για ώρες. Οι απόψεις βαραίνουν τον user που τις γράφει και όχι το forum. Λέγομαι Γιώργος Πετράκης και έχω το θάρρος να εκφέρω γνώμη έξω από τα δόντια και ανοιχτά σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ forum. O ΕΛΟΤ δια της επισήμου οδού δεν απαντάει (έστειλα επίσημα ενυπόγραφα mail). Εκτός αν εννοείς "δικαστικής οδού", οπότε θα σου απαντήσω ότι δεν έχω τα χρήματα που απαιτούνται για να πάω στα δικαστήρια τον ΕΛΟΤ. Αν έχει πρόβλημα ο ΕΛΟΤ με τους χαρακτηρισμούς μου, να το γράψουν εδώ να ποστάρω και υπόλοιπα στοιχεία μου για να διεκδικήσουν το δίκιο τους.

 

Σε αυτό το thread έχουν δοθεί links που αποδεικνύουν ότι

α) η διαδικασία που ακολουθήθηκε ήταν τουλάχιστον "περίεργη"

β) το OOXML είναι τεχνικά κατώτερο του ODF και σίγουρα ακατάλληλο για να πάρει έγκριση ISO.

 

Το "politically correct" μας έφαγε σε αυτό τον τόπο, γι' αυτό 5 οικογένειες λυμαίνονται τα πάντα στην Ελλάδα και 40% είναι κάτω από τα όρια της φτώχειας. keep walking insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς δεν έχω αρμοδιότητα ούτε δυνατότητα να σβήνω posts σε άλλες ενότητες του φόρουμ.

 

Κατά δεύτερον, αυτή ακριβώς η νοοτροπία μας έχει φάει «γιατί το δικό μου, τη στιγμή που παραπέρα γίνεται το έτσι κοκορέτσι;». Με αυτή τη λογική να το κλείσουμε το μαγαζί και να πάμε σπίτια μας αφού αυτό έκανε και ο διπλανός.

 

Κατά τρίτον, αν δεν σου απαντήσουν στο e-mail μπορείς να επικοινωνήσεις με το Συνήγορο του Πολίτη, ο οποίος θα σου πει κάτα πόσον θεωρείται επίσημη μορφή επικοινωνίας το e-mail (νομίζω ότι πλέον θεωρείται) και θα αναλάβει δωρεάν να επικοινωνήσει ο ίδιος με τον ΕΛΟΤ. Σημειώνω ότι οι δημόσιοι οργανισμοί (του ευρύτερου «δημόσιου» τομέα) είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (1 μήνα νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

 

Τέταρτον, προτιμώ να παρατίθενται αποκλειστικά γεγονότα και στοιχεία σε τέτοιου είδους υποθέσεις. Οι κρίσεις για το κατά πόσον κάποιος τα παίρνει, από ποιούς και πόσα μπορούν να γίνουν από τον καθένα για τον εαυτό του, για να μην ξεπέσουμε σε τακτικές κιτρινισμού.

 

Πέμπτον, η πολιτική ορθότητα είναι ανάγκη. Ξέρεις τι σημαίνει «αγωγή»; Καλώς ή κακώς το δικονομικό σύστημα είναι τέτοιο που είναι πιθανότατο να την πληρώσει το φόρουμ και όχι εσύ συγκεκριμένα, που γράφεις την άποψή σου σε αυτό.

 

Έκτον, το φόρουμ δεν είναι δημοκρατικό. Ποτέ δεν ήταν. Είναι προνόμιο το να συμμετέχεις σε αυτό, με όποιους κανόνες λειτουργίας και αν το διέπουν. Το μόνο δημοκρατικό πράγμα στο forum είναι η ελευθερία να συμμετέχεις ή όχι. Όλα τα υπόλοιπα τίθενται υπό την κρίση του ιδιοκτήτη και των συντονιστών.

 

Έβδομον, είναι η 2η ή η 3η φορά που κάνω λογοκρισία σε post τρίτου μέσα σε 2 χρόνια και θέλω να πιστεύω ότι έχω καλούς λόγους που το κάνω.

 

Τέλος, οι 5 οικογένειες λυμαίνονται αυτόν τον τόπο ακριβώς επειδή οι «αγώνες» γίνονται σε fora και σε blogs και όχι στους δρόμους και δια των επισήμων οδών, ακριβώς επειδή όλοι λένε «έλα μωρέ, εδώ ο δίπλα κάνει το τάδε που είναι χειρότερο, εγώ γιατί να μην παρανομήσω λίγο;» και έχουμε βολευτεί όλοι σε ένα καθεστώς ημι-παρανομίας. Δεν πα να γράφεις ό,τι θες στο blog σου (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά), από τη στιγμή που μετά θα πάρεις το αυτοκινητάκι σου, θα πας και θα το δώσεις στον παράνομο παρκαδόρο στην παραλιακή που θα το παρκάρει παράνομα στο πεζοδρόμιο της παράνομης καφετέριας και θα σκάσεις τα ωραία 5 ευρώ σου να πιεις ένα freddo την ώρα που απέναντι η Σαλαμίνα θα καίγεται για να γίνει παράνομα οικόπεδα, έχεις ακυρώσει οποιαδήποτε έννοια «αγώνα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unix beardies sue BSI over OOXML

 

Ε δεν είναι τυχαίο ότι στις περισσότερες επιτροπές, ενώ η τεχνική έκθεση ήταν εναντίον του ΟΟΧΜL, τελικά ψήφιζαν υπέρ...

 

Ο ελληνικός ELOT, ακόμα να απαντήσει στα email μου.... Ζαχόπουλοι!!! Ε Ζαχόπουλοι!!! Αλλά σιγά που θα ασχοληθεί η τηλεόραση... Ποιος καταλαβαίνει από OOXML και ODF...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...