Προς το περιεχόμενο

Mandriva Linux 2008.1


akikidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο με τα τετρ;γωνακια στον εξωτερικο πρεπει να εχει να κανει με τις παραμετρους οταν γινεται mount , καπου πρεπει να μπει locales_el utf-8 κατι τετοιο αλλα επειδη δεν το ξερω απ εξω θα το ψαξω , το ειχα δει εδω στο φορουμ

 

για την αναζητηση μηπως αν τρεξεις updatedb απο root ενω ειναι mounted εξωτερικός κανει indexing (? δεν ειμαι σιγουρος ουτε εδω)

 

 

Τωρα για την διανομη τι να πω απο ευκολια , δεν ξερω αν ειδες τα εργαλεια που σε χρονο μηδεν παιρνει τα doc music video images που εχεις στα windows και στα αντιγραφει στα αντιστοιχα στο /home

 

Επισης παρα πολυ ευκολα στο local lan που εχω 2 pc και ενα laptop της κοπελιας μου με τα εργαλεια του mcc 'Mandriva Control Center' μοιραζω εκτυπωτη , σαρρωτη, φακελους εναν σκληρο . απο τα εργαλεια σε γραφικό περιβαλλον που εχει η διανομη για κοινη χρηση nfs samba κλπ

 

ευχαριστουμε και για τα καλα λογια για την μεταφραση , το κατα δυναμη :)

κατεβασε και το πακετο aspell-el για ορθογραφια αν δεν το εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

θα ηθελα να ρωτισω μπορω να εγκαταστησω το Μανδριωα στον εξωτερικο 40αρη(2,5¨) (σαν usb stick ) και να μπουταρω απο κει ωστε να μην κανω νεα παρτισιονς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλος αυτό που ρωτάς το είχα και εγώ απορία... πολύ χρήσιμο αν γίνεται και αποδίδει το ίδιο, έστω και με e-sata δίσκους (αν και δεν υποστηρίζει το laptop μου... :-( )

 

κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω, κ μ google δεν βρήκα τπτ... η ώρα στο linux μ είναι πάντα 3 ώρες μπροστά, και η ζωνη ώρας είναι σωστά ρυθμισμένη. αν την αλλάξω πηγαίνει 3 ωρες πίσω στα windows xp... ξέρει κανείς τπτ σχετικό;

 

thnks in advnc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε να κανετε κανονικο install σε usb stick ή external hdd τοτε ολο το θεμα ειναι με το grub.

αν εχετε αλλη διανομη μεσα στο κανονικο σκληρο τοτε τα πραγματα ειναι ευκολα. αν οχι τοτε o grub πρεπει να μπει στο usb/hdd. η mandriva ειναι απο τις διανομες που σου δινουν τη δυνατοτητα να διαλεξεις που να βαλεις τον grub.

 

ασχετο: αυτη η mandriva ξεπερασε τον εαυτο της. ειναι παρα πολυ προσεγμενη (σε αντιθεση με την fedora π.χ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mandriva for the win ρε! ήμουν χάλια εξαιτίας γκόμενας, όσπου μια μέρα έκανα install τη mandrivaρα και η ζωή μου απέκτησε και πάλι νόημα :lol:

 

 

Φτιαξε με Lomar μεγαλε αυτο ειναι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο: αυτη η mandriva ξεπερασε τον εαυτο της. ειναι παρα πολυ προσεγμενη (σε αντιθεση με την fedora π.χ.)

 

Οντως ειναι αλήθεια, μπορει επαξια να αντικαταστησει τα windows. Τωρα οποιος θελει διανομες geek μπορει να παει σε debian slackware gentoo αλλα για κανονικους ανθρωπους που θελουν φιλικη διανομη linux η Mandriva εχει εξελιχθει σε ολοκληρωμενο desktop συστημα και vistakiller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

έλεγα να το παλέψω μόνος, αλλά λίγο η εξεταστική, λίγο η ζέστη, λίγο οι άκυρες λύσεις, λίγο και το γεγονός οτι όποια αλλαγή κάνω στο Compiz δεν αποθηκεύεται (δλδ 2ο πρόβλημα), τα παράτησα.

 

στο ζουμί. το πρόβλημά μου είναι με τον flash player στον firefox. μου κρασάρει σε άκυρα και αυθόρμητα χρονικά διαστήματα, πχ μπορεί να βλέπω σερί καμιά 10ριά βιντεάκια και να κρασάρει μετα, μπορεί με το που κλικάρω το βιντεάκι να κρασάρει αμέσως.

 

τουλάχιστον μετά ξανανοίγω τον firefox και συνεχίζω απο εκεί που κράσαρε, αλλά είναι λιγάκι πρηξα@@ αυτή η ιστορία.

 

επίσης δε μπορώ να εγκαταστήσω το flash στον opera. το έκανα (αν θυμάμαι καλά), μέσα απο κονσόλα την εγκατάσταση και εκεί που μου ζητούσε που να εγκατασταθεί (η flash), επέλεγα τον κατάλογο που μου υποδείκνυε το site του opera, αλλά @@, δε μπορώ να δω youtube στον opera....

 

έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

και για το compiz αν έχεi κανείς να μου προτείνει καμία σταθερή λύση (κονσολάτη τη γουστάρω περισσότερο :P ), θα με υποχρέωνε :-)

 

thnks in advc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ αυτο το φlash μας εχει ριμαξει, αν ηταν ανοιχτο θα ειχαν διορθωθεί αρκετά προβλήματα.

Μπορεις να δοκιμασεις διαφορες λύσεις όπως να απενεργοποιησεις το pulseaudio ίσως φταιει αυτο. Μετα μπορεις να δοκιμασεις αλλη εκδοση του flash ειτε νεωτερη ειτε παλαιοτερη και φροντισε να σβησεις τον φάκελο ~/.macromedia

 

Και για το compiz παραξενο παντως

προσπάθησε για αρχη να σβησεις τον φάκελο ~/.config/compiz/compizconfig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα να το απεγκαταστήσω απο το σχετικό packet manager του mandriva, αλλά μαμήθηκε ο δίας, και έκανα ξανα εγκατάσταση απο την αρχή.

 

τώρα παλεύω να ρυθμίσω τον εξωτερικό με τα ελληνικά, αλλά @@ μάλλον δεν έκανα στο σχετικό αρχείο το /mnt/usb, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τη σύνταξη της εντολής, όλα τα υπόλοιπα τα έκανα κανονικά όπως μου είχες υποδείξει στο msn.

 

απο google δε βρήκα πως συντάσεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το flash δοκιμασε να σβησεις απλά το ~/.macromedia γιατι στης κοπέλας μου το laptop απο χθες που το εκανα δεν εχει κρασαρει το youtube

 

 

κοιτα πως εχει αναγνωρισει τον εξωτερικό και αφου εχεις βαλει και την εγγραφη στο fstab αρκει ενα mount -a /dev/sda1 /mnt/usb

εκτος και δεν ειναι sda1 αλλα κάτι άλλο

και το mount απο root καντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...