Προς το περιεχόμενο

Mandriva Linux 2008.1


akikidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

d

οταν δινω αυτο σε κονσολα μου δινει bash: urpmi: command not found

τι πατατα κανω???

 

ευχαριστω και παλι

 

μονο ο root μπορει να εκτελει την urpmi

πατα su και τον κωδικό root

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε dimitrisg εισαι ολα τα λευτα!!!!:D

thanx a lot bro!!!!

οταν εκανα reboot αυτη η εκδοση μου αναγνωρισε ολη την RAM 2.6.24.4-laptop-1mnb

η επιλογη του desktop νομιζω δεν μου χρειαζεται πια...μηπως μπορεις να μου πεις πως να την κανω delete???

ευχαριστω πολυ και παλι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά απ' ότι βλέπω πάλι η Ελλάδα απουσιάζει από το localization του Mandriva One CD (KDE). Το ίδιο συνέβαινε και στην προηγούμενη έκδοση, ενώ στο CD του Mandriva 2007 δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Αν πάλι είστε από τα νησιά Cayman με τους 45.000 κατοίκους, δεν έχετε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mandriva 2008 spring - συνέχεια:

Εκκίνηση από LiveCD, εκκίνηση του Amarok, ρύθμιση του wizard. Ο Amarok αρνείται να εκκινήσει. Κατά τα άλλα μέσα σε ένα CD, αντί να κοιτάξουν να κάνουν ένα ορθολογικό localization, έχουν στριμώξει compiz fusion (το οποίο κρασάρει μετά από πειραματισμό λίγων λεπτών), metisse. Δε λέω καλά όλα αυτά, αλλά με στεναχωρεί λιγάκι πως η διανομή μέσω της οποίας γνωρίστηκα με το linux αντί να κοιτάξει να δώσει έμφαση στη σταθερότητα θυμίζει όλο και περισσότερο παιδική χαρά.

Μετά από αυτό, θυμήθηκα πως το Γαλλικό Κοινοβούλιο προτίμησε Kubuntu για τα desktop PC του από την πολύ παλιότερη και γαλλικότερη Mandriva...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μερικά πακετα δεν τα βρηκα στα official repos βρηκα ενα unofficial repository

το ονομασα unofficial, και οποιος θέλει το προσθετει με την urpmi

>urpmi.addmedia --update 'Unofficial' 'ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2008.1/i586/release'

οποιος έχει 64bit αλλάζει το /i586/ σε /x86_64/

 

απο αυτο εκανα update τον amarok στην 1,4,9,1

 

εχει επισης πακετα για το kxdocker , wbar κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτό, θυμήθηκα πως το Γαλλικό Κοινοβούλιο προτίμησε Kubuntu για τα desktop PC του από την πολύ παλιότερη και γαλλικότερη Mandriva...

 

http://www.linux.org/news/2007/07/05/0008.html

 

Οι διανομες που προτεινονται για το δημόσιο ειναι ubuntu και mandriva

Οι servers του υπουργειου εθνικης αμυνης τρεχουν Debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω click στο σχετικό "read full article" από το linux.org αλλά δε με βγάζει πουθενά.

Η δική μου πληροφορία είναι από εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_adoption

"The French Parliament has switched to using Kubuntu on desktop PCs. [15]"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μενα βγαινει το link

 

και η αστυνομια οπως ειχαμε πει εβαλε ubuntu και ο στρατος θα βάλει ή ubuntu ή mandriva. dfence3hn1.th.png

 

Παντως δεν εχει σχεση αυτο δηλαδη οτι το kubuntu ειναι σταθερο και το Mandriva όχι. Οχι επειδη ειμαι χρηστης αλλα και ενας λογος παραπανω να εκφερω γνωμη. Μπορει κάτι να μην πηγε καλά με το livecd που δοκιμασες. Μπορει να βάλεις kubuntu και να έχεις καποιο άλλο πρόβλημα. Εγω ειδικα απο τον Γενάρη που πέρασα στην spring δεν εχω καταφέρει να το κρασαρω. Με ΟΛΑ τα plugins του compiz ενεργοποιημένα.

 

Αλλά στο parliament μας έφαγε ο νοτιο-αφρικάνος :-D

http://blog.mandriva.com/2007/02/09/consensus-at-the-french-national-assembly/

βρηκα και άλλο λινκ στα γαλλικά , που λέει οτι κοντραριστικαν λιγο αλλα κέρδισε το kubuntu

 

Λέει ότι έπρεπε να διαλέξουν mandriva γιατί είναι η μόνη καθαρη ευρωπαική διανομή και παραπονιουνται γιατι δεν την διάλεξαν στο κοινοβούλιο :-D (το φυσάνε και δεν κρυωνει, και τι παραπονιουνται μετα... )

http://blog.mandriva.com/2007/03/23/lettre-ouverte-aux-deputes-de-lassemblee-nationale/

και μεταφρασμενο απο το google

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fblog.mandriva.com%2F2007%2F03%2F23%2Flettre-ouverte-aux-deputes-de-lassemblee-nationale%2F&langpair=fr%7Cen&hl=fr&ie=UTF8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διατύπωση "ευρωπαϊκή" αντί για "γαλλική" διανομή δεν είναι τυχαία. Οι Γάλλοι θεωρούν εαυτούς εκπροσώπους του σύγχρονου ευρωπαϊκού πνεύματος και αντίστροφα ότι το "ευρωπαϊκό" εκφράζεται πρωτίστως μέσα από το "γαλλικό". Η προσέγγιση αυτή είναι ολοφάνερη και στην "Ιστορία της Ευρώπης" των Serge Berstein και Pierre Milza, όπου όπως εύκολα μπορεί να μαντέψει κανένας, η ιστορία της Ευρώπης αρχίζει λίγο πολύ με τους πρώτους πολιτισμούς της δυτικής-βόρειας Ευρώπης και όχι με τους κατά πολύ προγενέστερους πολιτισμούς της Μεσογείου ή τουλάχιστον οι τελευταίοι δε λαμβάνουν το μερίδιο που τους αξίζει σε ένα τέτοιου προσανατολισμού σύγγραμμα.

Ακόμα θυμάμαι, μετά την εκδίωξη του Gael Duval από την εταιρία του, μετά την έκδοση της πρώτης μετά-Duval Mandriva, τους συντελεστές του project να ποζάρουν περήφανοι για το δημιούργημά τους σε φωτογραφίες με τη γλώσσα έξω, με αστείες γκριμάτσες κλπ σα να προέδιδαν άθελά τους το όλο πνεύμα του εγχειρήματος. Ότι δηλαδή εξαντλείται σε επίπεδο χαβαλέ.

Δεν έχω πρόβλημα εννοείται με τα παιδιά, είναι όμορφο πράγμα να έχεις ένα χόμπι. Μόνο που για να χρησιμοποιήσω εγώ τη διανομή τους θα ήθελα να με έπειθαν περισσότερο πως την βλέπουν και οι ίδιοι σαν κάτι παραπάνω από ένα απλό χόμπι: Σαν ένα όραμα με προοπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,μολις τρεχω το σιντι της, madriva linux one 2008 spring,για αυτη λετε?γιατι το XFCE δεν ξερω τι ενοειτε.

ειναι πολυ καλη εκδοση,και αν συνεχιση ναναι το ιδιο καλη μαζι μου,θα την εγκαταστησω στο δισκο. μια ερωτηση,υπαρχει και αλλη εκδοση σε ντιβιντι?πιο πληρεστερη?- συγνωμη γραφω μικρα και ολα σε ελληνικα,γιατι ακομα δεν εχω κανει ρυθμισεις....θα τα πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...