Προς το περιεχόμενο

Mandriva Linux 2008.1


akikidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mandriva SA has announced the release of Mandriva Linux 2008.1, officially labelled as "2008 Spring": "Mandriva presents its latest distribution: Mandriva Linux 2008 Spring. Based on Mandriva's on-going development, Mandriva Linux 2008 Spring offers the latest updates and open source software. Changes include: improvements made to the RPMdrake graphics interface for the installation of packets; new parental control, allowing parents greater supervision of their children's activities on the Internet; a new Elisa multimedia center; new support for telephones and smartphones for synchronisation with the GNOME and KDE environments; the Codeina framework has been introduced for the installation of adequate codecs; a new integrated graphic theme; KDE 4.0.2 available in depots." Read the rest of the press release for further details. Download the installation DVD or live CD images from Mandriva mirrors or via BitTorrent: mandriva-linux-one-2008-spring-KDE-int-cdrom-i586.iso (697MB, MD5, torrent), mandriva-linux-one-2008-spring-GNOME-int-cdrom-i586.iso (645MB, MD5, torrent).

 

Mandriva 2008.1 Detailed Specifications

 

NTUA ftp mirror

 

Mandriva Linux Documentation

 

Mandriva Linux 2008 Spring Release Tour

Mandriva Linux 2008 Spring Release Notes

 

Choosing the Mandriva Linux edition that's right for you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το έτρεξα στο λαπτοπ μου που έχω PCLOS... δεν έχω χρόνο για να γράψω πλήρη αναφορά.... αλλά χωρίς configuration και από live cd μπορώ να κάνω αυτές τις γρήγορες παρατηρήσεις (αναφέρομαι σε KDE πάντα)

 

1. Η ταχύτητα ακόμα και από livecd είναι εξαιρετική.

2. Το compiz τρέχει από live cd εντελώς απροβληματιστα. Πχ. με PCLOS kai UBUNTU έχω πολλά προβλήματα σε απόδοση λόγω της κάρτας γραφικών μου (ATI x200m) p.x.αργό Scrolliing στο firefox και oppenoffice, σπασίματα στa τρισδιάστατα (π.χ. κυβος), προβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο και γενικά το pavilion σέρνεται. Με mandriva από livecd αυτά δεν υπήρχαν.

3. Η default εμφάνισή του είναι πολύ προσεγμένη και πολύ όμορφη (εντάξει είναι κατεξοχήν υποκειμενικό).

4. Το cd έρχεται με ένα πυρήνα που δεν κάνει για λαπτοπ. Π.χ. δεν είχα acpi kai frequency scalling στο λαπτοπ ενώ το έχω ap;o default σε UBUNTU, PCLOS, MINT, FEDORA, ZENWALK ktl. Από ότι είδα πρέπει να εγκαταστήσει κανείς άλλο kernel (για λαπτοπ). Επίσης ο συγκεκριμένος πυρήνας δεν μου αναγνωρίζει όλη τη μνήμη.

5. Native applications.... Στον τομέα αυτό τα παιδίά για άλλη μια φορά έχουν γράψει.. Δεν υπάρχουν λόγια. ΑΠΛΑ το καλυτερο control center που υπάρχει σε διανομή λινουξ (κατι ξερουμε στο PCLOS που το πέρνουμε και το χρησιμοποιούμε αλλαγμένο λιγο). Πληρέστατος έλεγχος όλου του συστήματος . Στα συν το Parental control .... πολύ καλή δουλειά και μπράβο , πολλά μπράβο στον DIMITRISG που το μετέφρασε στα ελληνικά. Επίσης στα συν to Codeina (αν και έξω από τη φιλοσοφία μου) ως εφαρμογή ενοποιημένης διαχείρισης codecs πολυμέσων.

6. Εξαιρετικό hardware recognition. Μου δούλεψαν αυτόματα συσκευές που σε άλλες διανομές πρέπει να κάνω ρυθμίσεις (πχ. κάρτα γραφικών, texas instruments card reader + multimedia buttons)

7.όλες οι γνωστές εφαρμογές ενός KDE περιβάλλοντος. Πλήρες σχεδόν σύστημα

 

 

Το γρήγορο συμπέρασμα μου??? ... μακράν η πιο user friendly friendly διανομή που υπάρχει αυτό τη στιγμή (το ubuntu 8.04 μένει αρκετά πίσω), σε σημείο που με χαλάει. Αυτή με τα λιγότερα προβλήματα στο hardaware.

 

στα μείον... ανάλογα με το σύστημα όπου και γίνεται η εγκατάσταση θέλει άμεση αλλαγή kernel.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο επόμενο βημα μετα την εγκατάσταση εναι να φτιαξουμε τα media sources , διαφορετικά ουτε 3d ουτε compiz ούτε drivers κλπ (στην περίπτωση που εχουμε εγκαταστήσει την Free)

για να μην έχουμε προβλήματα τα sources πρεπει να είναι έτσι

 

media1ka8.th.png

 

Αυτό το μενού το βρίσκουμε στο Κέντρο Ελέγχου Mandriva → Πηγές λογισμικού ή πατάμε

>drakrpm-edit-media

Παταμε στην γραμμη εργαλειων επανω , επιλογες και βγαινει το παραθυράκι που φαινεται στο screenshot, στην επιλογή «Ληψη»

θα πρεπει να ασχοληθω με τις παλιες μεταφρασεις λίγο γιατι βλέπω λαθακια :-)

διαλεγουμε wget γιατι το curl παρουσιαζει προβληματακια μερικές φορές

Οπως βλέπουμε τα media απο το CD της εγκατάστασης τα απενεργοποιούμε (είναι ξετσεκαρισμενα)

Άμα καμια φορα τυχει και δεν εχουμε ιντερνετ και θέλουμε να εγκαταστησουμε πακέτα, τα επανενεργοποιούμε και βάζουμε το cd/dvd της εγκατάστασης στο drive

 

Άν κάποιος θέλει να έχει τα δοκιμασμενα και stable πακέτα ΔΕΝ πρέπει να βάλει τα media που περιέχουν την λέξη backports.

Tip:

copy paste όλον τον κώδικα και μετα μεσα στο drakrpm-edit-media επιλεγουμε το media που περιέχει την λέξη backports και παταμε αφαίρεση

 

 

Για να φτιαξουμε τα sources :

 

1- ανοιγουμε το

>drakrpm-edit-media

Την πρώτη φορα μας ρωταει αν θελουμε να συνεχισουμε, λεμε ΝΑΙ και μετα ρωτάει αν θελουμε να μας βαλει αυτοματα τα media. Οποιος θέλει να διαλεξει server απαντάει ΝΑΙ , *πιθανως τον ntua.gr*, και δεν χρειαζετε να κάνει το βήμα 4 . Οπότε πάει κατευθειαν στην επομενη παράγραφο ωστε να βάλει τα PLF

2- ξετσεκαρουμε τα media απο το CD της εγκατάστασης

3- κλεινουμε το παραθυρο

4- ανοιγουμε το terminal και απο root (με su) κανουμε copy paste το παρακάτω (εχω βάλει γαλλικούς servers γιατι ο ntua.gr μου εβγαζε λάθος στα update media. (αν δεν το δοκιμασω οτι δουλευει δεν θα το ποσταρω) Οποιος δεν θελει τα backports έπειτα μπορεί να τα αφαιρέσει όπως περιγράφεται στο Tip παραπάνω

Αν σε κάποιον δουλέψει η ρυθμιση των media απο τον ntua.gr θα πρέπει να προσθέσει τους plf γιατι εκει ειναι οι properties drivers ati και nvidia

 

>urpmi.addmedia --update plf-free ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/release/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-free_backports ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/backports/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia --update plf-nonfree ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/release/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-nonfree_backports ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/backports/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia main ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia --update main_updates ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/updates with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia main_backports ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/backports with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia contrib ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia --update contrib_updates ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/updates with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia contrib_backports ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/backports with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia non-free ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia --update non-free_updates ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/updates with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia non-free_backports ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/backports with media_info/hdlist.cz

Tip:

Υπάρχει περίπτωση στο terminal να δουμε τον κερσορα σταματημένο δίπλα απο το ....media_info/hdlist.cz , τότε πατάμε enter και συνεχίζει

 

Και οι PLF (οποιος δεν θέλει τα backports μπορει να τα αφαιρεσει όπως στο παραπάνω Tip)

>urpmi.addmedia --update plf-free ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/release/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz 
urpmi.addmedia plf-free_backports ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/backports/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz 
urpmi.addmedia --update plf-nonfree ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/release/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz 
urpmi.addmedia plf-nonfree_backports ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/backports/binary/i586/ with media_info/hdlist.cz 

Και για να κάνουμε update τα πάντα (τα media και τα πακέτα) παταμε απο root

>urpmi --auto-update

Εκανα αυτο το ποστ γιατι το easyurpmi

δεν εχει βάλει ακομα την 2008.1, οποτε στο περίμενε και επειδη βλέπω οτι υπάρχει ενδιαφέρον.

 

Hasodikis σ ευχαριστω για τα καλά σου λόγια , για το mandriva ετσι ειναι οπως τα λές , δεν χρειάζεται να πω περισσότερα για τα θετικά της διανομής αυτης ,

 

Προσπαθούμε να ειναι πλήρως εξελληνισμένη η διανομή αλλα ξέρεις ποσο δυσκολο είναι

Εκει δεν έχει copy paste στο google :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ubuntu, αλλα πριν λίγο καιρό δοκίμασα mandriva και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Ακομη τα βρηκα πολυ user friendly ως νεος στο linux. Ε, η νεα διανομή οπως ηταν αναμενόμενο ειναι super!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε updated to http://easyurpmi.zarb.org/ για να φτιαξετε τα sources

 

και αποτι ειδα χρησημοποιει το geo-localisation ! δηλαδη διαλεγει τον mirror αυτόματα !!!

 

για καντε το ρε παιδια να δουμε αν απο Ελλαδα βάζει τον ntua

 

 

* Εγω αλλαξα σε choose custom mirror για να βαζω τους πιο γρηγορους που εχω βρει, γιατι μου βαζε καποιους με κατι ταχυτητες για κλάματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, εβαλα και εγω την καινουρια εκδοση του mandriva και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα....ωστοσο εχω καποια προληματακια....το βασικοτερο ειναι οτι μου αναγνωριζει 1GB (884MB για την ακριβεια) Ram ενω εχω 2GB....ξερει κανεις τι μπορω να κανω γι'αυτο??εχω ενα Acer Aspire 5673

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

total used free shared buffers cached

Mem: 905504 679728 225776 0 8384 267976

-/+ buffers/cache: 403368 502136

Swap: 4088500 0 4088500

 

πηγαινα εκει που λεει Browse and configure hardware και τσεκαρα και στο system monitor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε uname -r

εχεις τον kernel-desktop586 πρεπει να τον αλλάξεις σε kernel-desktop (δεν έχεις laptop έτσι; )

 

δίνεις στην κονσόλα

>urpmi kernel-desktop-latest kernel-desktop-devel-latest

reboot

επανεκκινιση και με uname -r βλέπεις ποιον kernel εχεις

αν εχεις περασει στον desktop μπορεις να σβησεις τον desktop586

 

σιγουρεψου οτι εχεις φτιαξει τα sources γιατι μπορει στην επανεκκινηση με τον νεο kernel να σου ζητησει να ξαναφτιαξεις τον xserver

αν δεν μπορεις να μπεις στον xserver :

>urpme -a nvidia

ή ati

και μετα δινεις

>XFdrake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.6.24.4-desktop586-1mnb

 

O kernel που έχεις είναι για desktop pc με μνημη λιγότερη απο 1gb

 

αφου εχεις φτιαξει τα sources και τα PLF γιατι εκει ειναι οι drivers nvidia και ati

 

>urpmi kernel-laptop-latest kernel-laptop-devel-latest

κανεις reboot και αν χρειαστει να φτιαξεις τον xserver κοιτα το προηγουμενο post

 

και αφου κανεις reboot πατα uname -r να δεις οτι εχεις περασει στον laptop kernel. και αμα ολα δουλευουν κανονικα τοτε μπορεις να απεγκαταστησεις τον desktop586

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...