Προς το περιεχόμενο

Mandriva Linux 2008 Spring προθέρμανση έκδοσης


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω οτι οι περισοτεροι μην πω ολοι εμπειροι χρηστες linux δεν θελουν το wubi πολλοι μιλανε και για καθαρη εγκατασταση η οτι οι αρχαριοι παιρνουν στραβο δρομο για μενα παντως ειναι ευλογια εχω linux στον σκληρο μου χωρις να ποσταρω ουτε μια φορα για βοηθεια χωρις να ξενυχτησω η να κανω format εχω δη σε αυτο το forum και σε αλλα σαλατες και σαλατες πολλοι τα παρατησανε μονο και μονο απο μια ρημαδα εγκατασταση εγω εχω να πω οτι παραταω τα windows πιο γρηγορα απο οτι υπολογιζα ουσιαστικα τα vista ειναι νεκρα στον υπολογιστη μου.

Και για τους ενδιαφερομενους http://www.wubi-installer.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύω ότι το wubi είναι μια χαρά για κάποιον που θέλει απλά να δει πως είναι αυτό το linux που κάπου έχει ακούσει να λένε για αυτό.

 

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα που έχει το ubuntu έναντι των άλλων αυτοματοποιήμενων διανομών είναι ότι βασίζεται στο debian και απλά το apt-get δεν συγκρίνεται με yum και γενικότερα με κανένα pms από όλες τις rpm distros.

 

Bλέπουμε ότι σε κάθε rpm distro ένας από τους μεγάλους στόχους κάθε καινούργιας έκδοσης είναι η βελτιώση στην ταχύτητα του pms και να γίνεται καλύτερη διαχείριση των εξαρτήσεων.Το debian τέτοια προβλήματα τα έχει λύσει εδώ και πόλλα χρόνια όπως έπρεπε να είχαν κάνει και οι άλλοι.

 

Επίσης σαν debian-based distro έχει πάρα πολλά πακέτα και όταν δεν υπάρχει κάποιο πακέτο στον pms κατά 90% υπάρχει έτοιμο deb στο site του προγράμματος.

 

Κατά την άποψη μου το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας του οφείλει στο debian.Kαι κατά δεύτερο λόγο στο πολύ καλό documentation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχει σχεσει αυτο που λες. Τα εργαλεια των αλλων διανομων ειναι εξισου καλα. Τωρα σε ανωτερο τεχνικο επιπεδο δεν ειμαι σε θεση να ξερω, μπορει να ειναι ετσι όπως το λες αλλα δεν νομιζω αυτο να το καταλαβαινει ο μεσος χρηστης.

Και απο πληθωρα rpm παλι δεν υστερει. Σε πολλα προγραμματα εχω πει 'κοιτα εχει deb και δεν εχει rpm' και σε πολλα επίσης εχω πει το αντιθετο.

Η επιτυχία του ubuntu πιστευω οφειλεται στο documentation για τον νεο χρηστη, πολλά howto, και πολυς κοσμος που συμβάλει σε αυτό. Ισως ειναι και μόδα ίσως έχει να κάνει και με την εργονομία του gnome οπως και να χει ειναι η πιο δημοφιλης διανομη αλλα οχι λογω debian-based κατ εμε, θα μπορουσε να ηταν μια rpm based και να ηταν το ιδιο δημοφιλης σε αρχαριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/* offtopic

To Wubi χρησιμοποιείται μόνο αν πας να κάνεις εγκατάσταση μέσα από Windows σωστά; Π.χ. Εγώ που έκανα εγκατάσταση από το Live CD σε ξεχωριστό σκληρό δεν το χρησιμοποίησα right? (για να καταλάβω τι ακριβώς είναι ρωτάω)

 

*/ offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αφήσουμε το νήμα καθαρό ώστε να μαθαίνουμε νέα από την διανομή που ανέβηκε το νήμα. Ο καθένας χρησιμοποιεί όποια διανομή του κάθετε καλύτερα και μια αντιπαράθεση σε κάτι που είναι στην ουσία το ίδιο δεν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θέλει τελευταιες ενημερωσεις σε προγράμματα που δεν εχουν προλαβει να μπουν, υπάρχει ενα repository που ο τυπος το κραταει πολυ up to date. Το χρησιμοποιω αρκετο διαστημα. Το προσθέτουμε ετσι (απο root):

>urpmi.addmedia --update "Unofficial" 'ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2008.1/i586/release/'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Μετά από δοκιμή της Mandriva 2009 Spring αποφάσισα να ξαναγυρίσω στην παλιά έκδοση, την 2008.1. Λοιπόν ξέρω πως στην παλιά έκδοση πρέπει να αλλάξω τον Kernel. Δεν θυμάμαι όμως ποιο πακέτο είναι. Urpmi κτλ κτλ κλτ

 

Και κάτι άλλο. Στα updates θα έχω σαν server τον ntua ή κάποιον άλλο; Να σημειώσω πως η έκδοση που θα βάλω δεν θα έχει ελληνικ΄γλώσσα.

 

Ακόμα θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε την εντολή για να βάλω τα έξτρα εφέ του Compiz.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν θελεις την καινουργια έκδοση; λογω kde4;

σε λιγο με kde 4.2.4 θα ειναι ακομα καλυτερα

 

ΣΤΗΝ 2008,1 ο kernel για laptop μπαινει με :

>urpmi kernel-laptop-latest kernel-laptop-devel-latest

 

ο ntua.gr δεν εχει σχεση αν θα εχεις ελληνικη γλωσσα απλα βρισκεται στην ελλαδα και γι αυτο ισως να εχεις καλυτερες ταχυτητες κατεβασματος

 

>urpmi compiz-fusion-plugins-extra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, γιατί στο laptop μου η 2009 spring ψιλοκολλάει και μου την δίνει ολίγον. Ας βάλω την 2008.1 που την λειτουργώ εδώ και έναν χρόνο..

 

Δημήτρη μου δίνεις και το σκριπτάκι για την αλλαγή στο compiz?

 

A! Και κάτι άλλο.. Δεν γίνονται άλλο updates στην 2008.1; Και αν γίνονται πως μπορώ να βάλω τον ntua?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν στην 2008.1 εχει το compiz icon κατω δεξια για να ανοιγοκλεινεις το compiz

ή με αυτο το script

 

>#!/bin/bash
if pidof compiz > /dev/null
then
kwin --replace &
else
compiz --replace ccp &
fi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό έχεις να δείς την 2008.1; :P

 

Ναι αυτό ειναι το σκριπτ. Δεν έχει εικονίδιο. Στο λαπτοπ μοου έχω και Atheros AR5007 οπότε θα πρέπει να βάλω τους madwifi drivers γιατί δεν λειτουργεί out of the box. Αλλά το πρόβλημα είναι πως με τα madwifi χάνεται λίγο το σήμα. Να βάλω την ath0 στο channel του ασυρμάτου που είμαι συνδεδεμένος μπας και ανέβει το σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις εδω : ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/mandrake/official/

δεν εχει ι ntua για την 2008.1

 

μετα την εγκατασταση βγαλε τα media που εχει με :

>urpmi.removemedia -a

 

και μετα προσθεσε αυτα :

>urpmi.addmedia 'Main' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/release'
urpmi.addmedia 'Contrib' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/release'
urpmi.addmedia 'Non-free' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/release'
urpmi.addmedia --update 'Main Updates' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/updates'
urpmi.addmedia --update 'Contrib Updates' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/updates'
urpmi.addmedia --update 'Non-free Updates' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/updates'
urpmi.addmedia --update 'Main Backports' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/backports'
urpmi.addmedia --update 'Contrib Backports' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/contrib/backports'
urpmi.addmedia --update 'Non-free Backports' 'ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/non-free/backports'
urpmi.addmedia 'PLF Free' 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/release/binary/i586'
urpmi.addmedia 'PLF Non-free' 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/release/binary/i586'
urpmi.addmedia 'PLF Free Backports' 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/free/backports/binary/i586'
urpmi.addmedia 'PLF Non-free Backports' 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2008.1/non-free/backports/binary/i586'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κατεβάζω τουλάχιστον γρήγορα τα προγράμματα και τα updates?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:30 ----------

 

A! και κάτι τελευταίο! πως μπορώ να εγκαταστήσω τα biuld-essentials μέσα από το cd των mandriva?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κατεβάζω τουλάχιστον γρήγορα τα προγράμματα και τα updates?

ειναι ο πιο γρηγορος server που εχω βρει

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:30 ----------

 

A! και κάτι τελευταίο! πως μπορώ να εγκαταστήσω τα biuld-essentials μέσα από το cd των mandriva?

 

Δεν υπαρχει build-essentials στη Mandriva. Το αντιστοιχο νομιζω είναι

>task-c++-devel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...