Προς το περιεχόμενο

Mandriva Linux 2008 Spring προθέρμανση έκδοσης


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eρχετε η αγαπημενη μου εκδοση της αγαπημενης μας διανομης :o

 

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/view/Main/Mandriva_Linux_2008_Spring_warm%2Dup

 

Μετα απο πολυ δουλεια με τον co-cotributor and coordinator Νίκο απο Κοζανη (αντε ποτε θα σε χουμε μελος στο ινσομνία; :-D)

 

Η ελληνικη εκδοση θα ειναι στο ONE τελικά !

χαρης τα mail του Νικου και την πίεση που τους άσκησε :devil:

 

 

Απο την translators mailing list

If I remember correctly, it's too big to fit on all images.

 

> + As for the current situation:

> I understand that Mandriva as a company has priorities,

> and that some markets are more important than others.

> But it feels bad not to include your language in the original cd.

> You feel second grade.

> But what is worse, is not to include your language in the "alternative" cd.

> Believe me, you feel third grade.

> (and by no means, don't take this as an indirect way of saying,

> "I want Greek to be included in the "alternative" cd".

> There are very few Greek users of Mandriva)

 

Bah, Greek is included in final One extra-i18n for 2008 Spring :-)

 

Thanks for your contributions!

 

--

Olivier Blin (blino) - Mandriva

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

πρεπει να κατεβασεις το live Cd extra . αλλα βαζεις τα ελληνικά και μετα αν θελεις (το πακέτο locales-el)

 

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/mandrake/official/iso/2008.1/mandriva-linux-one-2008-spring-KDE-extra-i18n-cdrom-i586.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε Dimitris δεν θέλω να μπορώ να γράψω ελληνικά, θέλω απλά να μπορώ να διαλέξω την χώρα μου στο Please Choose Your Country! ΈΛΕΟΣ!!! Πρέπει δηλαδή να κατεβάσω άλλη έκδοση για να τους πω ότι είμαι από Ελλάδα; Μήπως το ξεφτίλισαν λίγο; Άμα δεις έχει όλες τις χώρες εκτός από Ελλάδα...

 

Που να είμουν και εθνικιστής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλά στο cd δε χωρανε όλες οι γλώσσες και τις εχουν χωρισει σε 3 cd

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1#Managing_Languages_in_Mandriva_Linux

 

Εσυ κατεβασες το Cd int , αν κατεβασεις το extra εχει την ελλάδα (liveCd)

Αλλα όπως σου είπα το localisation γινεται με το πακετο locales-el το οποιο δεν ειναι για ορθογραφία αλλα η ελληνική μεταφραση του λειτουργικού (επιπλέον της μεταφρασης του KDΕ που είναι άλλο πακέτο)

για την ορθογραφία ειναι το πακετο aspell-el

Εμεις ειμαστε στο ιδιο Cd με την γλώσσα Zulu (zu) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον κατι διαφορετικό γιατι Ubuntu εχει και η κουτση Μαρία και προσωπικά δεν μου αρεσει για 3 λόγους :

Το καφε χρωμα - θα μου πείτε το αλλάζω ενταξει

Το sudo , όλη την ώρα sudo , σε καθε εντολή πρέπει να γράφεις sudo ελεος τι αναπηρία ειναι αυτη, τι μαζοχισμός.

Για μενα το linux εχει εναν administrator και οι άλλοι ειναι users , αυτο το μπλέξιμο που εκανε η canonical ειναι αποτυχια για μένα (αλλα επιτυχια για παρα παρα πολλούς) .

Είπα προσωπικά δεν μου αρεσει , μπορει να ειναι καλυτερη ( ; ) γιατι οι περισσότεροι ubuntu εχουν

Θα μου πείτε όλα αυτα τα αλλάζεις αν θέλεις αλλα γενικά δεν το νιώθω το Ubuntu

 

Για να δούμε, και η opensuse δειχνει να μπάινει δυναμικα στο χωρο με την 11,0

Καλη επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον κατι διαφορετικό γιατι Ubuntu εχει και η κουτση Μαρία και προσωπικά δεν μου αρεσει για 3 λόγους :

Το καφε χρωμα - θα μου πείτε το αλλάζω ενταξει

Το sudo , όλη την ώρα sudo , σε καθε εντολή πρέπει να γράφεις sudo ελεος τι αναπηρία ειναι αυτη, τι μαζοχισμός.

Για μενα το linux εχει εναν administrator και οι άλλοι ειναι users , αυτο το μπλέξιμο που εκανε η canonical ειναι αποτυχια για μένα (αλλα επιτυχια για παρα παρα πολλούς) .

Είπα προσωπικά δεν μου αρεσει , μπορει να ειναι καλυτερη ( ; ) γιατι οι περισσότεροι ubuntu εχουν

Θα μου πείτε όλα αυτα τα αλλάζεις αν θέλεις αλλα γενικά δεν το νιώθω το Ubuntu

 

Για να δούμε, και η opensuse δειχνει να μπάινει δυναμικα στο χωρο με την 11,0

Καλη επιτυχία

 

Εεε... στο desktop έχω Ubuntu αλλά έχεις δίκιο για αυτά που λες. Για αυτό ήθελα να βάλω opensuse ή mandriva στο laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο chek2fire εχει γραψει καπου το εξης:

"η αναζήτηση της καλήτερης διανομής είναι μονόδρομος και οδηγεί πάντα προς το ubuntu"

 

και συμφωνω ως εκει που δεν παει....

με ενα απο τα μεγαλυτερα forums νομιζω δικαιως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι που το έγραψα αυτό αλλά μάλλον το έκανα για να εκνευρίσω κάποιον που έβριζε το ubuntu :P. Για μένα πάντα υπάρχουν αρκετά αξιόλογες διανομές όπως το mandriva,fedora και τόσες άλλες. Ποτέ δεν δοκίμασα κάποια άλλη σοβαρά γιατί ποτέ δεν αντιμετώπισα συμαντικά προβλήματα με το ubuntu και δεν έχω και χρόνο για πειραματισμούς. Γνώμη μου είναι ότι για dekstop εργασίας θα πρέπει να έχεις και τις ανάλογες αυτοματοποιημένες διανομές που απλά παίζουν χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Η mandriva είναι σίγουρα μια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η mandriva δεν ειχε το kde θα την ειχα σιγουρα ακομη εγκατεστημενη. ειναι παρα πολυ γρηγορη.

ΟΜΩΣ το wifi μου καταφερα να το υθμισω μονο στο ubuntu.

σε εκεινο το forum μπορεις να βρεις κυριολεκτικα τα παντα.

αρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η mandriva δεν ειχε το kde θα την ειχα σιγουρα ακομη εγκατεστημενη. ειναι παρα πολυ γρηγορη.

ΟΜΩΣ το wifi μου καταφερα να το υθμισω μονο στο ubuntu.

σε εκεινο το forum μπορεις να βρεις κυριολεκτικα τα παντα.

αρα....

 

Μπορεις να βάλεις Gnome αν θέλεις, υποστηρίζονται και τα 2 όπως στις περισσότερες διανομές. Εχω δει wifi να δουλευουν out of the box μόνο στο Mandriva αυτο εμενα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Μπορει η διανομη να υποστηρίζει καλυτερα κάποια wifi άλλα αν δουλεύει στην μία θα δουλέψει και στην άλλη.

 

Εκει που ειναι κυριαρχος το Ubuntu είναι στα howto και στο documentation. Το έχω πεί πολλές φορές ότι βρίσκω στα forum του ubuntu λυσεις για δικά μου προβλήματα.

 

Απο κει και περα ειπα την προσωπική μου άποψη σε μερικά ειδικά χαρακτηριστικά (τα οποία και πάλι όποιος θέλει τα αλλάζει όπως και το άλλο που δεν μου αρέσει γιατι έχω συνηθησει λέγαμε πχ βγες στο localhost ενω στο ubuntu σε βγάζει στο dimitri@dimitri-desktop.

 

Δεν θεωρω πλεονέκτημα του Ubuntu το wubi. Η άποψη μου είναι οτι είναι μειονέκτημα γιατι ο νέος χρήστης μπαίνει με λάθος νοοτροποία στο χώρο. Μαθαίνει λάθος απο την αρχή. Το σιγουρο όμως ειναι οτι δημιουργηθηκε το εργαλείο αυτο απο κάποια ανάγκη που παρουσιάστηκε και επειδη ο σκοπός αγιάζει τα μέσα πάω πάσο. Αλλα θα προτιμούσα ένα εργαλείο αυτόματης ρυθμισης του grub, παρά το wubi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...