Προς το περιεχόμενο

media player πρόβλημα


dr.nos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:ενώ όταν βάζω να δω μια ταινία σε normal mode παίζει κανονικά όταν την βάζω σε fullscreen mode αρχίζει να χάνει frames και να κολλάει!Επίσης ορισμένες φορές δεν μεγαλώνει η εικόνα και παραμένει μικρή.Έχω το opensuse 10.3 με ati x1600 και οι drivers είναι κανονικά περασμένοι!!Άν μπορεί καποιος να μου πει ένα καλό media player κ πως θα το εγκαταστήσω αφου δεν έχω καμία παντελώς γνώση περι linux!!Τα media players που δοκίμασα είναι τα εξής:mplayer,kmplayer,smplayer,totem,gnome-player.

 

 

Υ.Γ.:Μπορείτε να μου προτείνετε ένα πακέτο με codecs όπως π.χ.το klcodecs για windows;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!Όσο μεγαλύτερο κάνω το παράθηρο προβολής της ταινίας τόσο πιο πολύ κολλάει!!!!Έιναι απελπιστική η κατάσταση.Εδώ κ 5 μέρες έχω φάει όλο το διαδίκτυο αλλά τζίφος!!!!Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το aspect παραμενει το ιδιο στο fullscreen αν υπαρχει δευτερο προγραμμα που χρησημοποιει τον mplayer την ιδια στιγμη. οποτε κοιτα στην taskbar να μην τρεχει κανα kaffeine πχ

ξετσεκαρισε το keep original aspect, πατα fullscreen, αν δε δουλεψει , ξανακλειστα ολα , κανε logout, ξαναμπες, κοιτα παλι μην τρεχει κανας αλλος mplayer στο background, πατα fullscreen και αν δε δουλεψει σκιζω το διπλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις τώρα με φώναξε η κόρη μου. Δεν μπορούσε πάλι να βάλει full screen το έργο που ήθελε να δεί.

Επίσης είδα ότι τα plugins του compiz expo, animations και scale δεν δούλευαν

Έβγαλα τους drivers nvidia, το compiz και έσβησα τελείως το xorg.conf και τον φάκελο ~/.config/compiz/compizconfig

 

Μετά έβαλα τους drivers, και το compiz , μπαίνω κανονικά βάζω το film full screen και έπαιζε καμπάνα και τα extra plugins επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...