Προς το περιεχόμενο

HOW TO: Internal ‎Texas Instruments Secure Digital (SD) Controller


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(σημ. συντάκτη: Ναι apoikos, ξέρω ότι και αυτό μου το ποστ πιθανότατα δεν θα χρειάζεται παρα σε ελάχιστους)[μεταξύ μας χιούμορ κανω έτσι; μην παρεξηγηθείς;))

 

Λοιπον αν και από τον kernel 2.6.17 ή τον 2.6.20 (δεν θυμάμαι ακριβώς) το ζήτημα έχει για τις περισσότερες διανομές λυθεί, ορισμένες διανομές αρνούνται να δουλέψουν τον ενσωματωμένο σε πολλά λαπτοπ ‎Texas Instruments Secure Digital (SD) Controller με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει to 5.1 card reader με SD (ναι καλά καταλάβατε μια από αυτες τις διανομές είναι το PCLOS).

Το παρόν λοιπόν απευθύνεται σε όλους όσους έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα (σίγουρα στους χρήστες PCLOS)

 

Ενα γρήγορο και ακινδυνο hack από το φορουμ μας είναι το εξής.

 

1. καταρχήν χρειαζόμαστε τα ακόλουθα 2 modules τα οποία λογικά θα υπάρχουν ήδη στις περισσότερες διανομές

sdhci

mmc_block

και τα δύο πρέπει να είναι loaded, αν δεν είναι τα βαζουμε στο /etc/modprobe.preload

 

ως root δίνουμε

> kwrite /etc/modprobe.preload

(ή με άλλο editor) και προσθέτουμε

sdhci

mmc_block

 

2. σε terminal ως root δινουμε

>lspci | grep Texas

 

και σημειώνουμε καπου τον αριθμό της γραμμής Integrated FlashMedia Controller

 

πχ. σε εμενα δίνει

06:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller

06:04.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller

06:04.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller

06:04.4 Generic system peripheral [0805]: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller

 

αρα η γραμμή που με ενδιαφέρει είναι η

06:04.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller

οπότε σημειώνω 06:04.3

 

3. σε terminal ως root δίνουμε

>setpci -s ΧΧΧΧΧ 4c.b=02

όπου ΧΧΧΧΧ βαζουμε τον αριθμό μας

πχ σε εμένα setpci -s 06:04.3 4c.b=02

 

Στο σημείο αυτό λογικά αν βάλλουμε μια SD στο card reader θα πεταχτεί παράθυρο που θα μας ρωτάει αν θέλουμε να την προσαρτήσουμε κτλ.

Αν δεν δουλέψει έτσι αλλάξτε το setpci -s ΧΧΧΧΧ 4c.b=02 σε setpci -s ΧΧΧΧΧ 4c.b=07

 

4. Το κακό τώρα είναι οτι το fix θέλει επανάληψη σε κάθε reboot. για να το διορθώσουμε αυτό πρέπει να προσθέσουμε την εντολή αυτή στο /etc/rc.d/rc.local, οπότε σε terminal ως root δίνουμε

>kwrite /etc/rc.d/rc.local

και προσθέτουμε το

setpci -s ΧΧΧΧΧ 4c.b=02 με τον δικό μας αριθμό.

 

Ελπίζω να δουλέψει, σε εμένα δούλεψε παντως

 

Αυτά

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...