Προς το περιεχόμενο

ubuntu - nforce4 Πρόβλημα δικτύου.


kthtikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι άσχετος από linux , πέρασα καλώς ή κακώς τα ubuntu και μετά πέρασα όλες τις αναβαθμίσεις . Το πρόβλημα μου είναι και αν μπορεί να βοηθήσει κανείς ότι μετά την εγκατάσταση των αναβαθμίσεων έπαψε να βλέπει το δίκτυο . Κατέβασα μέσα από περιβάλλον windows τους drivers forcedeth της nvidia αλλά είναι σε ένα ζιπαρισμένο αρχείο και δεν ξέρω τι να το κάνω. Έψαξα και είδα κάτι εντολές που και καλά τους περνάνε αυτούς τους drivers αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν ξέρω που να τα γράψω τις γραμμές αυτές των εντολών . Τις έγραψα καλώς ή κακώς με alt+f2 αλλά δεν έγινε τίποτα. Να σας πω πως τα ubuntu είναι τα 8.4 σε AMD64 και η κάρτα δικτύου βασίζεται στο τσιπάκι nforce4 της nvidia . Ας μην σας πω τι τράβηξα με την κάρτα γραφικών (nvidia 7600GT) αλλά ας πούμε ότι τα ξεπέρασα κάπως αυτά αν και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα καλά γραφικά και είμαι με τους βασικούς drivers αλλά αυτό που με πιέζει είναι να περάσω τους drivers της κάρτας δικτύου να μπορώ να έχω πρόσβαση στο internet μπας και καταφέρω και κάνω σωστό update στους drivers. Όποια βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον έχει να κάνει ´με το ότι η 8.04 είναι σε beta ακόμα και μπορεί να ανεβάσουν αργότερα τα κατάλληλα πακέτα για την κάρτα σου. Μπορείς να πας σε εγκατάσταση της 7.10 που είναι stable η ξανά της 8.04 και να μην κάνεις τις αναβαθμίσεις τόσο συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...