Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τα ubuntu 7.10 (64) τι αλλο???


elafroxeris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Piga na egatastiso sto pc mou ta ubuntu 7.10 64... xorisa to disko (nomizo sosta) kai meta ksekinise i egatastasi... molis ekane reboot to pc evgale tin othoni loading ton ubuntu kai imoun eutuxismenos giati nomiza oti egine... omos amesos meta mou vgazei mia mauri othoni me kati malakies kai apo kato mou afinei paula gia na grapso!!! patao alt+F4 kata tixi kai emfanizei login... kano login kai afou mou vgalei stin idia mauri othoni kati malakies gia copyright kai tetoia mou afinei paula pali kato gia na grapso alla oti kai na valo den me vgazei se kanena perivalon... eleos... kati exo kanei lathos kai to ksero alla den ksero ti einai auto... an exei simvei se kapoion to idio i kserei ri mporei na simvainei as mou pei giati tha fao oli mou ti zoi me auto kai den leei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elafroxeri....ας είμαστε λιγο πιο ελαφροι στις λέξεις μας. μερικές επισημάνσεις:

1. για να μπορουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει και εσύ χώρίς φανφάρες και βερμπαλισμούς να περιγράφεις σωστά και αναλυτικά το πρόβλημα.

2. Το λινουξ όταν σου γράφει κάτι μετά από ένα σφάλμα ή αποτυχία, αυτό δεν είναι ποτέ μαλακίες, είναι στοιχεία σημαντικά για να καταλαβεις το τι συμβαίνει, οπότε spare us the attitude!

3. αστο καλύτερα....ριξε και μια ματια εδω http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=207677

 

τωρα... αν θες να συνεχίσουμε....

για δώσε μας τα παρακατω δεδομένα...

1. τι hardaware έχεις και πως χώρισες τον σκληρό.

2. αν στο μπουταρισμα σου βγαζει κάποιο προβλημα (ctrl+alt +f1 νομίζω στο ubuntu για να δεις σε init1 το τι συμβαίνει katα το boot).

3. τι λενε αυτές οι "μαλακιες" μετά το boot?

 

εν τω μεταξυ και έπειδή μάλλον το πρόβλημά σου σχετίζεται με τον x server (αρκετά συχνό πρόβλημα σε ubuntu 7.04 kai 7.10 και ένας άλλος λογος για τον οποίο υπάρχει η δυνατότητα searh και στο ΦΟΡΟΥΜ και στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ)

 

4. αν κατω από τις "μαλακιες" σου δίνει "login".

5. εκεί δώσε ένα startx (= εντολή για να αρχίσει το γραφικό περιβάλλον)

6 αν δεν ξεκιναει γραφικό περιβάλλον δώσε ένα dpkg-reconfigure xserver-xorg (= εντολή για να επαναρυθμίσεις το xorg.conf), ακολούθα τις οδηγίες και πες μετα τι συμβαίνει.

και το πιανουμε από εκει.

 

 

(ποσο μα ποσο μου τη δινει το υφάκι αυτό του κάθε χρήστη windows που αισθάνεται ότι κάνει κανει χαρη στο λινουξ και ότι έμείς θα του κάνουμε και την χάρη να τον πιάσουμε από το χεράκι και να τον περάσουμε στο φανάρι.... ξέρω ακουγομαι σκληρός... και ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων αλλά, τον τελευταίο καιρό εχω αρχίσει να φορτώνω με μια συγκεκριμένη συμπεριφορα)

 

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...