Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο (Optical S/P DIF)


alexikakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Παιδία έχω στο pcάκι μου το m/b της abit "ab9 pro" http://www.abit.com.tw/page/uk/motherboard/motherboard_detail.php?DEFTITLE=Y&fMTYPE=LGA775&pMODEL_NAME=AB9%20Pro

 

Όπως θα προσέξατε εχει μια οπτική έξοδο για 7,1 ήχο, αλλά το site δεν έχει drivers για linux. οκ, σκέφτηκα θα πάω εκεί που είναι το chipset (realtek) να δω μήπως έχει εκεί οδηγούς... Και βρήκα: http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false#2

 

Και τους κατέβασα, και τους αποσυμπίεσα και βρέθηκα σε μια σειρα απο φακέλους και αρχεία που τώρα που είμαι στα Linux δεν ξέρω τι να τα κάνω... Κάπου εκεί όμως βρήκα ένα αρχείο εντολών φλοιού που λεγόταν "install" πασηφανές σκεφτηκα και το έτρεξα:fear: Άνοιξε η κονσόλα, έκανε κάτι που θα το ονόμαζα setup, και στην επανεκκίνηση το εικονήδιο του ήχου στην μπάρα εμφανίστηκε με απαγορευτικό!!:rolleyes: Στο διπλό κλικ πάνω του μου βγάζει ένα textbox "Δε βρέθηκαν στοιχεία ελέγχου έντασης ήχου ή/και συσκευές.":fear:

 

Οκ δεν έχει εγκατασταθεί η κάρτα ήχου! και στο μυαλό μου έρχονται δύο πραγματάκια.

α) Υπαρχει κάποιος τρόπος να βλέπω ποιες συσκευες ειναι εγκατεστημένες και ποιες οχι, στο σύστημα μου.

β) Υπάρχει κάποιος στανταρτ τρόπος να εγκαταστώ drivers ανοικτούς ή κλειστούς? (μπας και εγαταστήσω του οδηγούς μου)

 

ΥΓ. Διανομή Ubuntu 8.4 με Gnome.

Ευχαριστώ:-D:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με alsa δοκίμασες; Πέρασε τα πακέτα της alsa (αν δεν είναι περασμένα) και δοκίμασε από κονσόλα την εντολή alsaconf.

 

Φίλε μου αυτό προσπαθώ να δω τι είναι οι alsa drivers και πως εγκαταστούντε... μιας και to chipset tis realtek τους εχει μέσα... αλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διανομή είναι ακόμα σε beta και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι όντος κάποιο πρόβλημα που πρέπει να διορθώσουμε η αν απλά δεν έχουν ανεβάσει τα κατάλληλα πακέτα που να υποστιρίζουν την κάρτα σου. Στην δεύτερη περίπτωση απλά θα πρέπει να περιμένεις κάποιο update. Καλό είναι να μπεις στο ubuntu+1 irc channel στο freenode και να ρωτήσεις τι γίνετε. Κάποιος από την ομάδα ανάπτυξης θα σου απαντήσει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...