Προς το περιεχόμενο

Arch Linux: η μεγάλη φυγή


NullScan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<sarcasm>

Ντροπή apoikos, πίστευα οτι θα με υποστήριζες στο να γουστάρεις να κάνεις compile αβέρτα μόνο και μόνο για να ανήκεις στην elite κατηγορία αυτών που ξέρουν να διαβάζουν το output του gcc!!! :devil:

</sarcasm>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και μόνο, κι εγώ τρέχω διανομή που έχει package manager βασισμένο σε binary πακέτα (νομίζω την ίδια τρέχουμε, arch). Αλλά έχουν υπάρξει φορές που έχει χρειαστεί να κάνω compile κάτι που έχω ήδη εγκαταστήσει μόνο για να ενεργοποιήσω κάποια options ή γιατί πέρασα κάποιο patch. Γι αυτό και υποστηρίζω ότι η διανομή του software μέσω source είναι αξεπέραστος τρόπος και ίσως ο ιδανικότερος. Τώρα, αν κάποιος που ξέρει πώς ΠΕΡΙΠΟΥ είναι στημένο το σύστημά μου, έχει την ευγενή καλωσύνη να μου το κάνει και compile για να γλυτώσω κάποιο χρόνο, δεν θα πώ οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταλείψει ολοκληρωτικά το arch εδώ και κανα 3μηνο για το Debian. Debian έτρεχα εδώ και πολύ καιρό σε servers, αλλά για desktop χρησιμοποιούσα Arch. Κάποια στιγμή άρχισε να σπάει για ηλίθιους λόγους και γενικά οι maintainers του arch άρχισαν να δείχνουν μια έντονη έλλειψη σοβαρότητας, οπότε πήρε πόδι. Αφορμή για να πετάξω το arch υπήρξε αυτό, για την ιστορία: http://bugs.archlinux.org/task/9298

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το πε ο γιάννης την ιστορία με το bug (και συγκεκριμένα για ένα άλλο παιδί της κοινότητας). Δηλαδή καλά που μπλέχτηκα με εγκατάσταση arch και κατέληξα debian...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<offtopic>

Πάντα για την ιστορία και για να τελειώνουμε με τα off-topic το θυμάμαι το σκηνικό, είχα σπάσει το κεφάλι μου γιατί ξαφνικά δεν δούλευε ο vlc!! Εσχάτως, πάντως, προσπαθώ να κάνω ένα transition σε openbsd ακόμα και για desktop ξεκινώντας από το laptop μου. Θα δούμε πώς θα πάει...

Μιά φορά η νοοτροπία των developers του debian δεν μου άρεσε από παλιά. Άλλη ιστορία, μιά άλλη φορά ίσως να τα πούμε εκτενέστερα πάνω στο θέμα :)

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταλείψει ολοκληρωτικά το arch εδώ και κανα 3μηνο για το Debian. Debian έτρεχα εδώ και πολύ καιρό σε servers, αλλά για desktop χρησιμοποιούσα Arch. Κάποια στιγμή άρχισε να σπάει για ηλίθιους λόγους και γενικά οι maintainers του arch άρχισαν να δείχνουν μια έντονη έλλειψη σοβαρότητας, οπότε πήρε πόδι. Αφορμή για να πετάξω το arch υπήρξε αυτό, για την ιστορία: http://bugs.archlinux.org/task/9298

 

Το κατάλαβα όταν πήρε εξαφανιζόλ από την υπογραφή σου. Η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα λίγο. Μαζί σου γνώρισα το Arch.

 

Το συγκεκριμένο bug δεν με απασχόλησε. Αλλά από τον περασμένο Σεπτέμβριο και αργότερα η διανομή μοιάζει να είναι λίγο "παρατημένη". Βασικά κάτι πρέπει να παίζει με την αλλαγή "ιδιοκτησίας" και μερικοί να έχουν "στραβώσει". Παρόλα αυτά κατά την άποψη μου το Arch παραμένει μία από τις καλύτερες και ευέλικτες διανομές και είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα στρώσουν. Το Debian δεν το έχω δοκιμάσει όσο θα ήθελα. Η έλλειψη bandwidth σε συνδυασμό με τα τεράστια repos του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετέφερα τα σχετικά με το arch μηνύματα εδώ, για να συνεχίσουμε με την ησυχία μας.

 

@Nullscan:

Είναι αλήθεια ότι το debian έχει αρκετά «στεγανά» (βλ. DFSG). Σίγουρα κάποιες φορές είναι ενοχλητικά, τελικά όμως τα προτερήματα του debian είναι περισσότερα κατά τη γνώμη μου και περιλαμβάνουν:

  • Υποδειγματικό package management. Το APT κάνει απλά τα πάντα
  • Υποδειγματική ποιότητα πακέτων. Οι άνθρωποι κάθονται και γράφουν manpages για όσα πακέτα δεν έχουν, τηρούν 100% τη συμφωνημένη δομή του filesystem, έχουν πολύ συνεπή πακέτα, με σωστές πληροφορίες στα σωστά μέρη
  • Ποικιλία software. Εδώ δε χρειάζεται να πω και πολλά.
  • Άριστη υποστήριξη ασφαλείας

 

@firewalker: Ο κόσμος αλλάζει διανομές, είναι φυσικό. Βασικά απ' όλους τους μακροχρόνιους χρήστες Linux που ξέρω, η πορεία που συνήθως ακολουθεί κανείς είναι η εξής:

<κάτι> - <κάτι άλλο> - ... - Slackware - <ακόμα μερικά> - ... - Debian

 

Από 'κει και πέρα, το arch δυστυχώς φαίνεται ότι άρχισε να χάνει την ποιότητά του. Ο κάθε maintainer απλά ανεβάζει το update του, αδιαφορώντας για τα 200 πράγματα που ενδεχομένως αυτό να σπάσει. Το πιο ενοχλητικό απ' όλα δε, είναι ότι λένε «είμαστε bleeding edge, όχι stable». Προσωπικά με το debian testing έχω πάνω-κάτω ίδιες εκδόσεις software με το Arch Linux, και μέχρι στιγμής δεν έχει σπάσει απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μου άρεσε το debian , αλλά δεν ξέρω άν με ικανοποιούν τα πακέτα του.Το arch τουλάχιστον όσο εγώ το χρησιμοποιώ έχει μία καλή αναλογία stability - bleeding edge packages, που έχω την εντύπωση οτι είναι αυτο που πολλοί χρήστες επιζητούν.

Αν το debian sid είναι stable enough , πολύ ευχαρίστως να κάνω ένα install.Απλώς ελπίζω κάποιος πιό παλιός να μας δώσει εμπειρίες για το unstable branch(φαντάζομαι αυτό χρησιμοποιείτε στα desktop σας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να έχεις sid (=unstable). Υπάρχει και το lenny (=testing), που είναι ένας αρκετά καλός συμβιβασμός μεταξύ ηλικίας πακέτων και σταθερότητας. Αλλά το killer feature είναι ότι μπορείς να έχεις ένα μεικτό σύστημα, με βάση lenny και όσα πακέτα θες ντε και καλά φρέσκα-φρέσκα από το sid ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι δέν θέλω και τα πάντα τελευταία έκδοση.Δέν τα χρειάζομαι. Απλώς θέλω 5-10 προγράμματα....

Αυτό πώς γίνεται με το mixed system ???

Απλώς ανοίγεις το repository του unstable ,κατεβάζεις και μετά πάλι πίσω στο testing???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα απλά το sid για κάποιο διάστημα στο καρβουνολαπτοπ που έχω για αυτή τη δουλεία. Μου φάνηκε αρκετά σταθερό και δε μου εβγαλε προβλήματα. Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι η χρήση που του έκανα ήταν μέσες άκρες κανονική.

Σχετικά με sid παντως,αξίζει τον κόπο να ρίξει κανεις μια ματια και σε sidux μεριά. Τα παιδιά εδικά στην τελευταία έκδοση έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Αpoikos, για άλλλη μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου στην πορεία που συνηθως ακολουθεί ο μακροχρόνιος χρήστης.

Από Mandrake ξεκίνησα, σε Slackware περασα αφήνοντας το για Debian, αν και τον τελευταίο χρόνο και βάλε έχω καταλήξει σε PCLOS.

To Debian για μένα θα αποτελεί πάντα την πρώτη και ίσως την πιο σημαντική από τις τρεις διανομές-φάρους του linux (με τις άλλες δύο Slackware kai Redhat - Fedora)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<κάτι> - <κάτι άλλο> - ... - Slackware - <ακόμα μερικά> - ... - Debian

 

κρίμα που χάνουμε τον Απόικο από το arch (το οποίο και εγώ το έχω παρατήρησει για λόγους .net/δουλειά και κινιτού/ppc)

 

αλλά η πορεία είναι:

redhat/suse/κτλ -> διαφορα -> gentoo -> διάφορα αλλά με το gentoo στο μυαλλό -> slack/deb αλλά με το gentoo στο μυαλλό -> bsd :D

 

αν και άμα φύγω από τα windows δεν νομίζω να πάω ούτε σε bsd ουτε σε debian, αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic στο πρώην off topic, αλλά μήπως πρέπει να γίνει κάτι με τα τρεις χιλιάδες sticky του linux forum; Το αναφέρω εδώ επειδή εκτός των άλλων υπάρχει και sticky "arch linux τα πρώτα βήματα", που ok, αν είναι να γίνεται αυτό θα έπρεπε -υποθέτω- να γίνεται για κάθε διανομή... γενικά νομίζω είναι κουραστικό να χρειάζεται να κάνεις scroll down κάθε φορά για να προσπεράσεις τόσα threads που τα περισσότερα νομίζω δεν είναι και τόσο απαραίτητα να είναι στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...