Προς το περιεχόμενο

Γιατί linux?


Greegorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σε όλους

Εδω και κάποιο καιρό έχω ένα λαπτοπ με vista μέσα (τα είχε αναγκαστικα)΄και σκέφτομαι σε λίγο καιρό που λήγει η εγγύηση να κάνω φορμάτ. Το θέμα είναι να εγκαταστήσω μετά τα windows (vista ή xp) ή να επενδύσω σε linux ? Είμαι φοιτητης και οι ανάγκες μου είναι μουσική, ιντερνετ, office, και κάποιες εφαρμγές της σχολής (orcad, DXP, Matlab), και σε δεύτερη μοίρα κάποιο παιχνίδι . Έχω κάποιες γνώσεις υπολογιστών αλλά δεν ξέρω αν είναι ερκετές ώστε να βάλω κάποια πλατφόρμα εξεζητημενη. Έχετε καμία πρόταση για μένα? και ποιά τα οφέλη ενάντια στα windows?

Eυχαριστώ.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί linux? Δές εδώ.

Σου προτείνω να ξεκινήσεις με ubuntu ή kubuntu linux.

Μπορείς αρχικά να έχεις ταυτόχρονα και windows και linux στο laptop και να διαλέγεις κατά την εκκίνηση αυτό που θέλεις να ξεκινήσει.

Κατέβασε ένα live CD (δεν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση) για να δείς πως είναι το linux καi να δεις αν έχεις κάποια hardware ασυμβατότητα.

Προς το παρόν πρέπει να διαβάσεις το πως θα κάνεις τα παραπάνω και γενικότερα για το linux.

Ψάξε στο google.Θα βρείς απαντήσεις για όλες τις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν τυχον δεν το ξερεις ενας πολυ καλος οδηγος για να επιλεξεις διανομη αλλα και για να λυσεις τις πρωτες αποριες σου σχετικά

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνιστώ διπλό partition. Στο ένα windows (για τις δύσκολες ώρες) και στο άλλο linux.

 

Από διανομές, προσωπικά προτιμώ Fedora. Δεν ξέρω τι laptop έχεις, πάντως η τελευταία έκδοση του Ubuntu έχει προβλήμματα με HP laptops. Το ξέρω γιατί είχα με το δικό μου (Intel Core 2 Duo / NVidia 8400) και οταν εψαχνα λύση στα forums του ubuntu είδα οτι είχαν πάρα πολλοί θέμα με HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orcad, DXP, Matlab

 

Ξέχνα τις εμπορικές εφαρμογές με gnu/linux (και όχι σκέτο linux). Οχι dual boot διότι δεν παίρνουμε η/υ για το λειτουργικό και φαντασου να χεις εργασία για σχολή και να χεις αφήσει κατέβασμα στο partition του linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για την υπόδειξη οδηγού (διάβασα και το συγκριτικό στο φόρουμ) και σκεφτόμουν ubuntu ή kubuntu. Αλλά τι θα πει όχι εφαρμογές?

Στο ubuntu δεν πατάει το orcad (ή όποια άλλη εφαρμογή)? Και τι σημαίνει gnu και τι ''σκέτο'' linux? δεν το γνωρίζω. Ευχαριστώ για την ιδέα του fedora καθώς το λάπτοπ μου είναι hp . Σκεφτόμουνα αντι για διπλό παρτισιον να κάνω πρόβα με live disk και μετά να τα στείλω τα βίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα ξεκινα με ubuntu που είναι αρκετά εύκολη διανομή. Για αρχή πρωτού την εγκατάσταση δες εδώ αυτον τον οδηγό

 

https://wiki.ubuntu.com/Training?action=AttachFile&do=get&target=student.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για την υπόδειξη οδηγού (διάβασα και το συγκριτικό στο φόρουμ) και σκεφτόμουν ubuntu ή kubuntu. Αλλά τι θα πει όχι εφαρμογές?

Στο ubuntu δεν πατάει το orcad (ή όποια άλλη εφαρμογή)? Και τι σημαίνει gnu και τι ''σκέτο'' linux? δεν το γνωρίζω. Ευχαριστώ για την ιδέα του fedora καθώς το λάπτοπ μου είναι hp . Σκεφτόμουνα αντι για διπλό παρτισιον να κάνω πρόβα με live disk και μετά να τα στείλω τα βίστα.

 

Kαι το fedora linux είναι μια καλή πρόταση για αρχή

Κατεβάζεις ένα live cd σε kde και ένα σε gnome για να δείς και τα 2 desktops και πιθανές ασυμβατότητες με το hardware σου. Και το live είναι και install οπότε εάν σου αρέσει το φορτώνεις. Όσο για ευκολία για media players κλπ όλα τα βρίσκεις σε μία σελίδα. Oύτε ψάξιμο στο internet ούτε πολλές ερωτήσεις. Το fedora το φορτώνεις για να δουλεύει και όχι για να ψάχνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για την υπόδειξη σχετικά με το Fedora αλλά έχω μερικά ακόμα να ρωτήσω και πραγματικά ελπίζω να μην εκνευρίζω με όλη αυτή την ιστορία.

Το fedora σε τι βαθμό είναι εξελληνισμένο? και κάτι ακόμα

διάβασα ότι στα λινουξ αναβάθμιση πχ ενός driver κάρτας γραφικών σημαίνει αναβάθμιση του πυρήνα. Αυτό σδημάινει φορμάτ και επανεγκατάσταση ή είναι κάποια άλλη διαδικασία, λιγότερο επίπονη? *(ερωτήσεις ενός άσχετου με λινουξ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τα λέει αυτά να τον καθαρίσω. LOL

To linux το βάζεις μια φορά και τέρμα τα reboot και τα φορματ.

Reboot Κάθε φορά που βάζεις καινούργιο πυρήνα.

Format αν δεν κάνεις χοντρή λαλακία ΠOTE.

Update και εγκατάσταση εφαρμογών αν έχεις internet κανεις με 2 κλικ (αν είσαι τυχερός και υπάρχουν για τη διανομή σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι.Εγώ έχω το σκληρό μου σε 3 partition(δεν είναι laptop)Μπορώ να βάλω τα linux σε ένα από τα 2 partition που δεν έχουν τα windows και ας έχουν πράγματα μέσα(παιχνίδια,εφαρμογές κτλ) ή θα πρέπει πρώτα να κάνω format σε αυτά τα partition;

 

ΥΓ.Και κάτι άλλο μιας και είμαι αρχάριος στα Linux ποια διανομή να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις format.

Βάλε Ubuntu. Format κάνεις και κατα την εγκατάσταση. Πρόσεξε μην σβήσεις τα Windows. Ίσως στην αρχή να τα χρειαστείς για λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι.Εγώ έχω το σκληρό μου σε 3 partition(δεν είναι laptop)Μπορώ να βάλω τα linux σε ένα από τα 2 partition που δεν έχουν τα windows και ας έχουν πράγματα μέσα(παιχνίδια,εφαρμογές κτλ) ή θα πρέπει πρώτα να κάνω format σε αυτά τα partition;

 

ΥΓ.Και κάτι άλλο μιας και είμαι αρχάριος στα Linux ποια διανομή να προτιμήσω;

 

Για να βάλεις linux και να το στήσεις πλήρως θέλεις ένα κενό partition περίπου 8 - 15 GB (ανάλογα την διανομή βέβαια και τον αριθμό τον εφαρμογών που θα βάλεις μέσα).

Προτείνω να διαλέξεις (k)ubuntu για να έχεις βοήθεια για σχεδόν οτι πρόβλημα έχεις ακόμα και στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...