Προς το περιεχόμενο

Διαφορά φιλοσοφίας


astrofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά... Ενώ άμα βάλει slackware ή gentoo, το super dupper εσωτερικό modem θα παίξει... Και επειδή είναι και πιο user friendly οι άλλες διανομές, θα κερδίσουν τον noob-ά που έχει μάθει 10+ χρόνια να δουλεύει μόνο win.

Απλά αν βάλει slackware θα έχει την ωμή πραγματικότητα στο πιάτο του: υπάρχει ο τάδε reversed engineered πειραματικός driver, ο οποίος στην πράξη δουλεύει μια χαρά, αλλά πρέπει να καταλάβεις 5 βασικές έννοιες για να τον κάνεις να δουλέψει.

 

Με τη λογική που ενθαρύνουν οι "user friendly" διανομές, έχει μια στρεβλή αντίληψη της κατάστασης: κάτι πρέπει να παίξει μόνο του, με ένα κλικ, αλλιώς δεν παίζει καθόλου. Πάρα πάρα πολλά πράγματα δε μπορούν να παίξουν έτσι απλά με ένα κλικ και οι προσπάθειες για να γίνει κάτι τέτοιο οδηγούν σε προβλήματα.

 

Σε εισαγωγικά το user friendly, γιατί για κάποιον που θέλει να μάθει το λειτουργικό του είναι τελείως hostile αυτές οι διανομές.

 

Η διανομή είναι άψογη γιαυτό που προσπαθεί να κάνει.

Μπορεί, απλά διαφωνούμε στο κατά πόσο αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι και το ίδιο άψογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

gdp77 όχι δε θα δουλέψει ούτε εκεί. Αν όμως υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δουλέψει, τότε ένας χρήστης slackware να είσαι σίγουρος πως θα το καταφέρει, ενώ η πλειονότητα των λεγόμενων "user friendly" διανομών θα στρουθοκαμηλίζουν και θα ρίχνουν format για να δοκιμάσουν άλλη διανομή μπας και δουλέψει (αν καίγονται να δουλέψει το hardware). Τα έχουμε ξαναπεί για το out of the box. Δεν δουλεύουν όλα τα πράγματα σωστά, και πολλές φορές χρειάζονται ρύθμιση. Ένας χρήστης slackware μετά από αρκετούς μήνες μπορεί να καταλάβει τι δουλεύει, τι δεν δουλεύει, τι του φταίει και πως μπορεί να το φτιάξει. Κι αυτό όχι η ίδια η διανομή του έδειξε το δύσκολο δρόμο. Δεν χαρακτηρίζεται άδικα σχολείο η εν λόγω διανομή. Όπως και στο σχολείο, ακόμα και το δημοτικό είναι απαραίτητο για να μάθει κάποιος (που θέλει) σωστό γραπτό και προφορικό λόγο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος που δεν πήγε σχολείο να μιλάει και να γράφει το ίδιο με κάποιον που τελείωσε το σχολείο και θέλησε να μάθει; Όχι φυσικά. Και είναι σίγουρο πως η ζωή του τελειόφοιτου θα είναι πολύ καλύτερες συνθήκες από εκείνου που δεν πήγε σχολείο.

 

Γενικότερα εγώ δεν πιστεύω πως οι "user friendly" διανομές θα μπορέσουν να κάνουν κακό στο Linux. Κι αυτό γιατί αποτελούν ένα φύλο από το δέντρο που λέγεται Linux. Ούτε νομίζω να καίγεται κανείς να προσυλητίσει κόσμο από τη μεριά των windows προς το linux ώστε να ετοιμάζει διανομές παρόμοιες με windows. Εκτός κι αν μια εταιρεία σκεφτεί εκ του πονηρού, να μαζέψει κόσμο, πλασάροντας την ίδια "φιλικότητα προς το χρήστη" ώστε αργότερα να έχει ενα πολύ μεγάλο κοινό για να παρέχει support επί πληρωμή; Γιατί όχι; Σε κάθε τέτοια περίπτωση είναι πολύ κακό να έχουν γνώσεις οι χρήστες.

 

Τέλος, είναι σίγουρο πως όποιος αντιμετωπίζει κάθε λειτουργικό σύμφωνα με τις παλιές του συνήθειες θα έχει προβλήματα. Αν κάποιος θέλει κάτι που να μοιάζει με το παλιό του μηχανάκι ας μείνει εκεί. To Linux δεν είναι κάτι τρελό, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να συμβιώσεις μαι του αρκετά εύκολα, αρκεί να μάθεις 5-10 βασικά πράγματα.

 

Αλήθεια που θα ήταν το Ubuntu αν είχε δικά του πακέτα και package management; 100 χρόνια πίσω από διανομές όπως Mandriva, Suse κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ και με αυτήν την άποψη ότι ένας χρήστης ubuntu δεν θα ψάξει παραπάνω το συστημα του. Ο σκοπός είναι κάποιος να βρεί αρχικά ένα σταθερό και εύκολο σύστημα που να μπορεί να κάνει τις βασικές καθημερινές δουλειές του. Μετά αν έχει το μικρόβιο θα το ψάξει και λίγο παραπάνω το πράγμα.

Η ουσία όμως είναι τι linux θέλουμε. Να συνεχίσει να είναι κτήμα των μιας κλειστής κάστας μυημένων η να διαδοθεί παντού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ και με αυτήν την άποψη ότι ένας χρήστης ubuntu δεν θα ψάξει παραπάνω το συστημα του. Ο σκοπός είναι κάποιος να βρεί αρχικά ένα σταθερό και εύκολο σύστημα που να μπορεί να κάνει τις βασικές καθημερινές δουλειές του. Μετά αν έχει το μικρόβιο θα το ψάξει και λίγο παραπάνω το πράγμα.

 

Ναι, check2fire αλλά όπως και με το παράδειγμα του σχολείου, μπορεί κάποιος που δεν πηγαίνει σχολείο να πάρει βιβλία και να κάτσει να διαβάσει μόνος του. Επιλέγει όμως τον αργό και δύσκολο δρόμο. Γιατί αν δεν σε αναγκάζει η καθημερινή σου ενασχόληση με αυτό που κάνεις να ψάξεις κάτι παραπέρα δύσκολα ανακαλύπτεις νέους δρόμους.

Ισχύει αυτό που λένε. Αν μάθεις slackware ξέρεις Linux. Αν μάθεις μια άλλη διανομή, ξέρεις μόνο τη διανομή σου.

 

Η ουσία όμως είναι τι linux θέλουμε. Να συνεχίσει να είναι κτήμα των μιας κλειστής κάστας μυημένων η να διαδοθεί παντού?

Το Linux είναι ελεύθερο να το αποκτήσει όποιος θέλει. Δεν το έχουν μερικοί στα υπόγειά τους και βάζουν μόνο τους κολλητούς τους από την πίσω πόρτα στα κρυφά για να τους το γνωρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το γυρνάτε σε ελιτίστικες απόψεις και εκνευρίζομαι... Δε θα εμβαθύνει ο χρήστης Ubuntu στο Linux; Βάσει ποιας λογικής; Έχετε περάσει καμιά βόλτα από Ubuntu Forums; θα ξεχάσω ποτέ τις ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες που έχω φάει για να κάνω συγκεκριμένα πραγματάκια να δουλέψουν όπως ήθελα εγώ; Ακόμα θυμάμαι μια περίπτωση με μια δύστροπη κάρτα δικτύου που ενώ είχαν πέσει πάνω μου καμιά δεκαριά guru στην προσπάθεια να βρούμε λύση, ξαφνικά την ανακαλύπτω μετά από μέρες προσπαθειών, την ποστάρω και μένουν όλοι μ@λ@κες... Η ικανοποίηση που ένιωσα δεν περιγράφεται. Γιατί θα πρέπει να δουλέψω slackware λοιπόν; Σε τι με εμποδίζει το Ubuntu και από ποια πολύτιμη γνώση με αποκλείει;

 

Το Ubuntu όμως, κάνει το παραπάνω βήμα : Επιτρέπει σε αυτόν που δεν έχει το χρόνο, τις γνώσεις, την όρεξη, την πνευματική ικανότητα κτλ. να έχει πρόσβαση στον κόσμο του Linux. Και αυτό είναι η απόλυτη έκφραση ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και ΙΣΟΤΗΤΑΣ (τουλάχιστον πληροφοριακής). Αυτό είναι το Linux που ονειρεύομαι. Αυτό είναι το Linux που ελπίζω να το δω να διαδίδεται παντού. Αν αυτό σας χαλάει ή σας ενοχλεί, λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η διαφορά φιλοσοφίας είναι γενικό πρόβλημα. Δεν συναντάτε μόνο στο Linux με τα windows ή σε κάτι που μοιάζει με Linux. Παντού και πάντα θα υπάρχει το "Δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι αυτό". Εγώ όμως δεν θέλω να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Θέλω όμως να το κάνουν άλλοι για εμένα και να μην μου στοιχίσει οτιδήποτε.

 

Το Ubuntu μπορεί να βλάψει το "'όνομα" του Linux. Πολύ χρήστες από αυτά που ακούνε νομίζουν ότι θα έρθουν αντιμέτωποι με άλλα Windows (αυτό έχω εισπράξει εγώ από αρκετά άτομα). Ίσως αρχικά να είναι έτσι. Μέχρι να φτάσουν στο πρώτο πρόβλημα που δεν μπορεί να λυθεί μέσα από μια Windows like προσέγγιση. Εκεί τότε φταίει το Linux και όχι το Ubuntu. Έχω ακούσει πολλές φορές την φράση "Το Linux είναι... Άστα να πάνε". Τι διανομή δοκίμασες; Την Ubuntu έβαλα αλλά δεν είχε drivers για το super dupper εσωτερικό modem μου. Δοκίμασες άλλη διανομή; Όχι δεν μου άρεσε το Linux.

 

Σπάνια χρεώνεται το Ubuntu τις αδυναμίες του.

 

Mα για ποιές αδυναμίες μιλάμε? Η διανομή είναι άψογη γιαυτό που προσπαθεί να κάνει. Δλδ τα πάντα να παίζουν χωρίς πολλά πολλά. Τώρα αν κάποιος προσπαθεί να λειτουργήσει hardware που η υποστήριξη για linux είναι από ανύπαρκτη εώς προβληματική τότε δεν φταίει το ubuntu γιαυτό.

Δεν φταίει το ubuntu αλλά το linux, ναι. Όσο όμως δουλεύουν άψογα όλα ο άλλος θα το αποδίδει στα super αντι-windows του κι όχι στο linux (όπως λέει κι ο firewalker, αν κατάλαβα καλά).

 

Είχα ubuntu και έχω debian. Κάθε λίγο και λιγάκι συναντάω πρόβλημα το οποίο ουσιαστικά είναι μια έξτρα διευκόλυνση των ubuntu και βρισκόμουν σε άγνοια. Όπως δηλαδή με windows, μην τυχόν και πάρω χαμπάρι τι γίνεται στο λειτουργικό μου. Βέβαια τα προβήματα λόγω documantation και support κοινότητας λύνονται σε δευτερόλεπτα.

 

Με λίγα λόγια, σ'ενα φεστιβάλ που θα κάνουμε στο βόλο σκέφτομαι να κάψω μερικα cd με linux να το γνωρίσει κόσμος. Ubuntu θα βάλω. Θα επισημάνω πάντως πως άμα θέλει να κατανοήσει το ελεύθερο λογισμικό κι όχι απλά να το χρησιμοποιήσει να προχωρήσει σε κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος των drivers που δεν ειναι θεμα linux μπορει καποιος να μου πει γιατι ειναι πιο user friendly τα windows ?

 

Tο αντιθετο ακριβως συμβαινει. Τα windows ειναι ενα απο τα πιο πολυπλοκα λειτουργικά συστηματα χωρις καμια αρχιτεκτονική. Ποτε δεν καταλαβα πως λειτουργουνε, πχ η registry και τα αλλα services του συστηματος. Το μονο που ηξερα ειναι να τρεχω ενα προγραμμα για να την καθαρίζει

Στο linux, καταλαβα αμεσως που να κοιταζω, και μπαχαλευω με σχετική ευκολία τις ρυθμισεις προγραμματων στο /home, πχ μια επιλογη να την αλλαξω true/false και οχι μονο

Στα windows ουδεποτε καταφερα ν αλλαξω ρυθμισεις γιατι δεν καταλαβα που να κοιταζω και πως να αλλαζω. Εκει και αν ηθελε διαβασμα!!.

Στο linux οταν θελω να ρυθμισω κατι το παταω στο google και βρισκω καποια συζητηση σχετικά, και με 2-3 γραμμες εντολων πως να το κανω. στα windows κατι sysconfig αν θυμαμαι καλα και κει μεσα το χαος , δεν καταλαβα ποτέ τι επρεπε να κανω. Στο linux κατανοω ευκολα τις ρυθμισεις.

 

Επισης θεωρω το windows εξαιρετικα πολυπλοκο οσον αφορα τους users, ποτε δε καταλαβα πως να τρεχουν προγραμματα σε multiuser, πραγματικα δεν καταλαβα τιποτα, εψαχνα τα αρχεια μου στα

systemes settings → user settings→ default settings→ my documents→ shared documents ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ;; !! ειναι user friendly αυτό;;;; καθαρο user rape

 

Το linux ειναι πιο ευχρηστο και πιο απλο στην κατανοηση του πιο λογικο οταν πχ αιτιολογεις το γιατι δεν δουλευει κατι, ειδικα οταν μπορεις να εχεις το μηνυμα λαθους αντι πχ

"το συστημα εντοπισε λαθος kernel32 και system32 και θα κλεισει η εφαρμογη, και κατι μηνυματα του στυλ ο drwatson εκλεισε αποτομα και τετοιες ηλίθιοτητες" που ποτε δεν καταλαβα τι μου γινεται εκει περα.

ενω στο linux εχεις ακριβης περιγραφη του λαθους στην κονσολα. Ενα σφαλμα μπορει να μην ξερω να το φτιαξω μονος μου, αλλα ουτε στα windows ξερω. Στο linux όμως θα ψαξω στο google , θα ρωτησω στο forum και θα μου πουνε τι να κοιταξω και θα βρω λυση, μου χει τυχει παρα πολλες φορες παντα βρεθηκε λυση.

 

Γι αυτο διαφωνω σε όλα οτι τα windows ειναι πιο user friendly, το πιο user friendly and user respected λειτουργικό είναι το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Απλά τα windows θεωρούνται πιο user-friendly επειδή α) οι περισσότεροι ξέρουν ήδη να τα χρησιμοποιούν και β) υπάρχει συμβατότητα με τα πάντα. Το α προφανώς είναι κουτό (αλλά πραγματικότητα), το β όμως έχει βάση. Δεν είναι παράλογο όταν κάποιος βάζει ένα λειτουργικό να μην έχει την όρεξη να κάνει compile για να δουλέψει κάποια συσκευή. Και όσο περισσότεροι χρησιμοποιούν linux τόσο περισσότερο θα μετράει η ετικέτα "συμβατό με linux" στα περιφερειακά και θα αναγκάζονται σιγά σιγά οι εταιρείες να φτιάχνουν drivers μόνες τους και να αφήνουν στους developers πιο σοβαρές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια η κατασκευή drivers ΕΙΝΑΙ σοβαρή δουλειά. Το Linux είναι λειτουργικό σύστημα και ένα από τα 2 features που το κάνουν λειτουργικό σύστημα, είναι η σωστή επικοινωνία με το hardware. Το άλλο feature είναι να δίνει ένα interface στον χρήστη ώστε να μπορέσει να συνδιαλλαγεί με το hardware του. Άρα το να φτιάχνεις drivers είναι άκρως σημαντική δουλεια. Και χωρίς σωστό API ή με closed source drivers για τους οποίους το μόνο που θα παίρνει ο developer ειναι ένα binary αρχείο και ένα αμφιβόλου ποιότητας και κρίβειας paper που θα του περιγράφει η εταιρεία πώς θα πρέπει να επικοινωνεί το OS με το hardware, τα πράγματα στην δουλειά να φτιαχτεί το μέσο επικοινωνίας του χρήστη με το hardware μέσω του λειτουργικού συστήματος, γίνονται πολύ πολύ δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν υπήρχαν έστω και κλειστού κώδικα drivers για τις περισσότερες συσκευές αμφιβάλλω αν θα καθόταν κάποιος developer να φτιάξει άλλους, ανοιχτού κώδικα, για να επικοινωνεί καλύτερα το OS με το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς, από τη στιγμή που οι developers θα έδιναν μαζί και σωστό API, ναι, οι περισσότερες διανομές θα τους χρησιμοποιούσαν πλήν των projects που είναι αφοσιωμένα στον ανοιχτό κώδικα και δεν διανέμουν closed source binaries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...