Προς το περιεχόμενο

Διαφορά φιλοσοφίας


astrofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συζήτηση έχει οδηγηθεί σε διαφορετικό θέμα από το αρχικό.

 

apoike σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι δεν πρέπει να υπάρχει και να διανείμεται ο πηγαίος κώδικας - σε όσους τον θέλουν! Εσύ ομως απαξιώνεις τη σημαντικότητα της διακίνησης των binary πακέτων. Την θεωρείς κάτι άχρηστο για τους ίδους τους δημιουργούς των προγραμμάτων, κάτι που είναι καλύτερο να το κάνει κάποιος τρίτος για λογαριασμό τους.

 

Θεωρώ οτι ολοι μας δεχόμαστε (1) οτι υπάρχουν συντριπτηκά περισσότεροι χρήστες από ότι προγραμματιστές και (2) οτι αυτοί οι χρήστες ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο να χρησιμοποιούν τα αγαπημένα τους προγράμματα από το να να τα "χτίζουν".

 

Οταν οι προγραμματιστές λοιπόν (που έχουν κάνει το 99.9% της δουλειάς) αδυνατούν να δώσουν στους χρήστες αυτό που θέλουν, θα βγεί ο τρίτος, ο διανομέας, που θα δεί οτι υπάρχει αυτή η ανάγκη να το κάνει.

 

Όχι λοιπόν η διανομή των binary δεν είναι κάτι το άχρηστο! Ο δημιουργός μπορεί να έχει πολλά οφέλη από την διανομή τους (traffic, άμεση επαφή και δημιουργία σχέσης με τον τελικό χρήστη, ---> άμεση + έμμεση διαφήμιση - τα url είναι assets!).

 

Τελικά διαφωνώ και στο άλλο, οτι ο X maintainer της διανομής Y έχει καλύτερη γνώση του κώδικά ΜΟΥ και μπορεί να κάνει μετατροπές σε αυτόν ωστε να δουλεύει καλύτερα από ΕΜΕΝΑ. Ο κώδικας είναι πολύ δυσκολότερο να διαβάστεί και να κατανοηθεί από το να γραφτεί. Χειροπιαστά παραδείγματα έχω προσωπικα πετύχει ουκ ολίγες φορές και στο internet και προσωπικά.

 

Μια ερώτηση μόνο. Οταν θα έχω την ευθύνη να μια σημαντική εγκατάσταση της MySQL, πιον θα εμπιστευθώ περισσότερο, τον εαυτό μου να κάνει compile από το source, τον X maintainer της Y διανομής, ή την certified pre-compiled από την ίδια την MySQL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η απάντηση είναι απλή. Θα εμπιστευθείς τον εαυτό σου να την κάνει compile με τις οδηγίες γι' αυτό από την mysql.

Μισό όμως για να καταλάβω το εξής. Έστω ότι εσύ έχεις μιά custom build έκδοση της libstdc γιατί πρέπει να τρέξεις το X application που σου είναι άκρως απαραίτητο για να κάνεις τη δουλειά σου. Και έστω μετά ότι θές να εγκαταστήσεις την mysql αφού την φέρνεις για παράδειγμα. Τί προτιμάς, να κατεβάσεις το build της mysql που θα είναι statically linked με την libstdc για να τρέχει (θυμίσου οτι η δικιά σου είναι hacked) ή να κατεβάσεις τον κώδικα (κατά πολύ μικρότερου μεγεθους) και να την κάνεις build με τις οδηγίες του site ώστε, ούτε τεράστια binaries να έχεις στο σύστημά σου, ούτε να χρειαστεί να ξανακάνεις modify την libstdc σου, ούτε να έχεις 2 διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας βιβλιοθήκης το οποίο είναι φαντάζομαι κατανοητό τί είδους προβλήματα από απροσεξία μπορεί να επιφέρει.

 

τα ονόματα των βιβλιοθηκών και των application είναι φυσικά εντελώς τυχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoike σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι δεν πρέπει να υπάρχει και να διανείμεται ο πηγαίος κώδικας - σε όσους τον θέλουν! Εσύ ομως απαξιώνεις τη σημαντικότητα της διακίνησης των binary πακέτων. Την θεωρείς κάτι άχρηστο για τους ίδους τους δημιουργούς των προγραμμάτων, κάτι που είναι καλύτερο να το κάνει κάποιος τρίτος για λογαριασμό τους.

Όχι, δεν τη θεωρώ άχρηστη, απλά λέω ότι για τους α β γ λόγους δεν είναι πρακτική σε καθολικό επίπεδο. Έχει όμως νόημα σε επίπεδο διανομής. Και σου ξαναλέω, αυτοί που θέλουν να κάνουν τέτοιες δουλειές, έχουν τρόπο να τις κάνουν. Οι υπόλοιποι κάτι ξέρουν που αφήνουν τις διανομές να κάνουν το πακετάρισμα.

 

Θεωρώ οτι ολοι μας δεχόμαστε (1) οτι υπάρχουν συντριπτηκά περισσότεροι χρήστες από ότι προγραμματιστές και (2) οτι αυτοί οι χρήστες ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο να χρησιμοποιούν τα αγαπημένα τους προγράμματα από το να να τα "χτίζουν".

Σύμφωνοι

 

Οταν οι προγραμματιστές λοιπόν (που έχουν κάνει το 99.9% της δουλειάς) αδυνατούν να δώσουν στους χρήστες αυτό που θέλουν, θα βγεί ο τρίτος, ο διανομέας, που θα δεί οτι υπάρχει αυτή η ανάγκη να το κάνει.

Οκ, και που είναι το πρόβλημα;

 

Όχι λοιπόν η διανομή των binary δεν είναι κάτι το άχρηστο! Ο δημιουργός μπορεί να έχει πολλά οφέλη από την διανομή τους (traffic, άμεση επαφή και δημιουργία σχέσης με τον τελικό χρήστη, ---> άμεση + έμμεση διαφήμιση - τα url είναι assets!).

Επειδή αυτό προσπαθώ να καταλάβω απ' την αρχή, βγες και πες «θέλω να βγάλω λεφτά πουλώντας binaries». Και φυσικά θα αποτύχεις. Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βγάλεις λεφτά αν ζητάς donations, παρά αν χρεώνεις για το κατέβασμα binaries. Btw, με τη λογική των hits στα URLs, ας κλείσουμε και το freshmeat, γιατί «κλέβει» hits από τους αυθεντικούς ιστοτόπους.

 

Τελικά διαφωνώ και στο άλλο, οτι ο X maintainer της διανομής Y έχει καλύτερη γνώση του κώδικά ΜΟΥ και μπορεί να κάνει μετατροπές σε αυτόν ωστε να δουλεύει καλύτερα από ΕΜΕΝΑ. Ο κώδικας είναι πολύ δυσκολότερο να διαβάστεί και να κατανοηθεί από το να γραφτεί. Χειροπιαστά παραδείγματα έχω προσωπικα πετύχει ουκ ολίγες φορές και στο internet και προσωπικά.

Κατ' αρχάς το πόσο καλά θα δουλεύει ο κώδικάς σου σε ένα σύστημα δεν εξαρτάται μόνο από τον ίδιο τον κώδικα, αλλά και από το build system. Επιπλέον, τον κώδικά σου τον έχεις αναπτύξει στο σύστημά σου, με συγκεκριμένες εκδόσεις βιβλιοθηκών και συγκεκριμένο API. Το θέμα είναι ότι ο maintainer μιας σοβαρής διανομής συνήθως *ξέρει* καλύτερα από το μέσο προγραμματιστή τι χρειάζεται ένα πρόγραμμα για να παίξει σωστά. Είναι η δουλειά του να ξέρει απ' έξω τα χαρακτηριστικά της πλατφόρμας πολύ καλύτερα από έναν προγραμματιστή. Γι' αυτό και βλέπεις projects όπως το debian ή το gentoo και στέλνουν αβέρτα patches «upstream», στους αρχικούς συγγραφείς δηλαδή.

 

Πίστεψέ με πάντως, στα (κοντά διφήφια) χρόνια ενασχόλησης με το GNU/Linux, έχω δει άπειρες φορές ακόμα και σοβαρά projects να έχουν σημαντικά λάθη στο build system τους. Φυσικά στα συστήματα των developers έκαναν build, αλλά όχι στο δικό μου ή στου δίπλα, χωρίς να φταίει το δικό μου setup. Ναι, οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί προγραμματιστές, αλλά δεν είναι η δουλειά τους να ξέρουν κάθε φορά τι θα γίνει αν αλλάξει μια από τις εκατοντάδες παραμέτρους σε ένα σύστημα.

 

Μια ερώτηση μόνο. Οταν θα έχω την ευθύνη να μια σημαντική εγκατάσταση της MySQL, πιον θα εμπιστευθώ περισσότερο, τον εαυτό μου να κάνει compile από το source, τον X maintainer της Y διανομής, ή την certified pre-compiled από την ίδια την MySQL;

Απάντηση: προσωπικά εμπιστεύομαι τους maintainers του debian. Χρόνια τώρα δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα και τρέχω αρκετά mission-critical συστήματα.

 

Υπενθυμίζω ότι σε παλιότερη συζήτηση σου έφταιγε η GPL και τη θεωρούσες φασιστική (άποψή σου, οκ). Τώρα σου φταίει η αδυναμία διανομής binaries. Και τα δύο (GPL + διανομή πηγαίου κώδικα) είναι θεμελιώδεις αξίες στο χώρο του Linux. Μήπως λοιπόν απλά δεν ασχολείσαι με την κατάλληλη πλατφόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ξέρω, απλά και έτσι διαφωνώ. Η γυναίκα μου πχ τα μόνα που κάνει στον υπολογιστή είναι msn, web, torrents και media playback. Μου λέτε δηλαδή ότι είναι αναγκασμένη να μάθει να χρησιμοποιεί την κονσόλα; Ούτε θέλει, ούτε της χρειάζεται. Γι'αυτό το linux πρέπει να γίνεται όλο και πιο φιλικό, χωρίς να χάσει όμως την ευελιξία του για τους πεπειραμένους χρήστες που ζητούν το κάτι παραπάνω. Αλλά το να λέει κάποιος ότι δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει linux για να κάνει πέντε απλά πράγματα χωρίς να ασχοληθεί παραπάνω με την κονσόλα κλπ είναι αστείο, για να μην πω επικίνδυνο καθώς δίνει λάθος εικόνα προς τα έξω και σίγουρα αποτρέπει χρήστες που απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους. Τι τους λέτε δηλαδή, βάλτε windows επειδή το linux είναι για computer geeks; Θέτε δε θέτε, δεν είναι ΜΟΝΟ για geeks :-)

 

Σε αυτη περιπου τη κατηγορια χρηστων linux θεωρω και τον εαυτο μου.Ποτε δε θα γινω πολυ καλος στη χρηση της κονσολας διοτι απλα δεν εχω το χρονο για να το ψαξω.Νομιζω ομως πως σιγα σιγα το Linux γινεται αργα και σταθερα φιλικοτερο προς τους χρηστες,Ποτε δε θα παψει να υπαρχει η κονσολα και ποτε δε θελω να πιστεψω πως θα γινει αυτο.

Αν δεν εχεις ασχοληθει με ubuntu δες λιγο προς Linux mint(ειναι βασισμενο στο Ububtu).Η λογικη αυτης της διανομης κλεινει περισσοτερο στη χρηση terminal μονο οταν ο χρηστης το επιθυμει.Πολλα πραγματα μπορεις να τα επιτυχεις και χωρις τη κονσολα.Εαν εχεις καποιο χρονο ψαξτο.Εγω προσωπικα ειχα καποια προβληματα με hardware drivers και ασυμβατοτητες και δε το πολυεψαξα αλλα μου φανηκε πολυ φιλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το thread με μεγάλο ενδιαφέρον. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο αυτή τη στιγμή για να απαντήσω αναλυτικά σε πολλά από όσα έχουν γραφτεί και με τα οποία διαφωνώ (40 λεπτά απαιτήθηκαν ήδη). Τούτο μόνο θα σχολιάσω :

 

Δεν ξέρω ποιος έχει δώσει το δικαίωμα σε μερικούς να καπηλεύονται την ελευθερία επιλογής που δίνει το Linux και τις αρχές πάνω στις οποίες στηρίζεται το ανοιχτό λογισμικό διατυπώνοντας ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ απόψεις αναφορικά με το τι πρέπει και το τι δεν πρέπει να είναι το Linux και κυρίως οι χρήστες του. Αυτοί οι ΔΗΘΕΝ εκπρόσωποι κάποιας ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΗΣ guru elite, καλά θα κάνουν ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ να σταματήσουν να συμπεριφέρονται ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ σε μια κοινότητα που πάνω απ' όλα είναι ελεύθερη!

 

Από την άλλη χαίρομαι που εταιρείες όπως η Canonical καταφέρνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ να κατακεραυνώνουν τις φασιστικές αντιλήψεις των προαναφερόμενων "guru" διατρανώνοντας το μήνυμα: "that software should be available free of charge, that software tools should be usable by people in their local language and despite any disabilities,and that people should have the freedom to customize and alter their software in whatever way they see fit. "

 

Καλησπέρα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdp77:

http://www.debian.org/social_contract

Αυτός είναι ο πυλώνας πάνω στον οποίο στηρίζεται τώρα η canonical και βγάζει το ubuntu. Και αυτό το κείμενο έχει γραφτεί πριν 15 χρόνια. Η canonical δυστυχώς παίζει αυτή τη στιγμή ένα ρόλο που δεν μπορώ να καταλάβω αν θα ωφελήσει ή θα βλάψει μακροπρόθεσμα το Linux.

 

Προσπερνώ τους χαρακτηρισμούς περί φασισμού, για να επισημάνω για άλλη μια φορά το προφανές:

Από μια κοινότητα που δουλεύει εθελοντικά για να σου δώσει κάτι και που αποποιείται το κέρδος για το σκοπό αυτό, δεν μπορείς να έχεις καμία απολύτως απαίτηση. Τhis software is provided AS-IS, without any warranty. Αν σου αρέσει το χρησιμοποιείς, αν δε σου αρέσει, ή το κάνεις καλύτερο, ή χρησιμοποιείς κάτι άλλο. Πες μου που είναι ο φασισμός σε αυτό. Δεν είπε κανείς τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει το Linux, αλλά το ότι αν κάποιος θεωρεί ότι το Linux «πρέπει» να κάνει κάτι, τότε ας προσπαθήσει να το κάνει ο ίδιος αντί να έχει αξιώσεις από τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η canonical δυστυχώς παίζει αυτή τη στιγμή ένα ρόλο που δεν μπορώ να καταλάβω αν θα ωφελήσει ή θα βλάψει μακροπρόθεσμα το Linux.

 

Εφόσον "δυστυχώς" παίζει αυτό το ρόλο, τότε τι ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις; Προφανώς και έχεις συγκεκριμένη αρνητική άποψη. Θα το καταλάβεις με το πέρασμα του χρόνου, μην ανησυχείς. Εγώ δεν μπορώ να σε πείσω αυτή τη στιγμή.

 

Αν σου αρέσει το χρησιμοποιείς, αν δε σου αρέσει, ή το κάνεις καλύτερο, ή χρησιμοποιείς κάτι άλλο.

 

1) Μπορώ να το χρησιμοποιώ και χωρίς να μου αρέσει. Απλά μπορεί να το προτιμώ από τις εναλλακτικές λύσεις...

 

2) Μπορώ να βοηθήσω στο να γίνει καλύτερο χωρίς απαραίτητα να πρέπει να γράψω κώδικα. Το contribution στην κοινότητα του linux μπορεί να γίνει διαδίδοντάς το, δηλώνοντας τα bugs στο community, είτε ζητώντας (και όχι απαιτώντας) χαρακτηριστικά που θεωρώ ότι θα το κάνουν καλύτερο από τους developers, είτε βοηθώντας στη μετάφρασή του κτλ.

 

Πες μου που είναι ο φασισμός σε αυτό.

 

Αν ανατρέξεις στα προηγούμενα post θα δεις πολλές απόψεις τουλάχιστον ελιτίστικες και μακρυά από τη νοοτροπία και το πνεύμα ελεύθερου λογισμικού (εγώ τις χαρακτηρίζω φασιστικές).

 

αλλά το ότι αν κάποιος θεωρεί ότι το Linux «πρέπει» να κάνει κάτι, τότε ας προσπαθήσει να το κάνει ο ίδιος αντί να έχει αξιώσεις από τους υπόλοιπους.

 

Εγώ θα πρόσθετα σε όσα λες ότι, αν κάποιος θεωρεί ότι κάτι μπορεί να βελτιωθεί με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, να το δηλώσει στους αντίστοιχους developers, τεκμηριώνοντας την άποψή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canonical θα μπορούσε να είναι η αιχμή του δόρατος για το Debian και να κάνει πραγματικά επανάσταση στον χώρο του Linux. Αντί αυτού έχει επιλέξει άλλον δρόμο. Παίρνει τα πάντα από το Debian και δεν επιστρέφει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον "δυστυχώς" παίζει αυτό το ρόλο, τότε τι ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις; Προφανώς και έχεις συγκεκριμένη αρνητική άποψη. Θα το καταλάβεις με το πέρασμα του χρόνου, μην ανησυχείς. Εγώ δεν μπορώ να σε πείσω αυτή τη στιγμή.

Το δυστυχώς δεν πάει στο ρόλο, αλλά στο ότι δεν μπορώ να καταλάβω. Πίστεψέ με, έχω αρκετά βαθιά κατανόηση του τι κάνει το Ubuntu και η Canonical, κάτι που μια μεγάλη κατηγορία «οπαδών» (γιατί περί ποδοσφαιροποίησης πρόκειται) δεν μπορεί να καταλάβει. Το Ubuntu έχει συμπεριφερθεί κατά απαράδεκτο τρόπο στο Debian σε διάφορες περιστάσεις, στο οποίο οφείλει κατά 100% την ποιότητα του software του, χρησιμοποιεί non-free εργαλεία σε καθημερινή βάση (π.χ. launchpad) τη στιγμή που είχε κάλλιστα τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ελεύθερες εναλλακτικές και έχει σπάσει τη συμβατότητα με το debian, κάνοντας τις αλλαγές μονόδρομες και όχι αμφίδρομες. Αυτό και μόνο δείχνει τη νοοτροπία του ubuntu και της Canonical.

 

1) Μπορώ να το χρησιμοποιώ και χωρίς να μου αρέσει. Απλά μπορεί να το προτιμώ από τις εναλλακτικές λύσεις...

Φυσικά

 

2) Μπορώ να βοηθήσω στο να γίνει καλύτερο χωρίς απαραίτητα να πρέπει να γράψω κώδικα. Το contribution στην κοινότητα του linux μπορεί να γίνει διαδίδοντάς το, δηλώνοντας τα bugs στο community, είτε ζητώντας (και όχι απαιτώντας) χαρακτηριστικά που θεωρώ ότι θα το κάνουν καλύτερο από τους developers, είτε βοηθώντας στη μετάφρασή του κτλ.

Δεν είπα ποτέ ότι ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί κάτι είναι να γράψεις κώδικα. Ανάγκες υπάρχουν και σε τεκμηρίωση, και σε αποσφαλμάτωση και εν γένει σε ανταπόκριση.

 

Αν ανατρέξεις στα προηγούμενα post θα δεις πολλές απόψεις τουλάχιστον ελιτίστικες και μακρυά από τη νοοτροπία και το πνεύμα ελεύθερου λογισμικού (εγώ τις χαρακτηρίζω φασιστικές).

Σε κανέναν δεν αρέσει, όταν έχει φάει κάποια χρόνια απ' τη ζωή του να μάθει κάτι καλά, να βγαίνει κάποιος και να ισοπεδώνει τα πάντα επειδή δε γνωρίζει. Για μένα δεν είναι ελιτίστικη νοοτροπία το να πει κάποιος "στρώσε τον κώλο σου να μάθεις, όπως έκανα και εγώ". Αντίθετα, είναι αλλαζονικό να λες «εσείς που στρώσατε τον κώλο σας και μάθατε, είστε χαζοί, τα πράγματα πρέπει να γίνουν αλλιώς» και μετά να αποκαλείς φασίστα όποιον τολμήσει να διαφωνήσει. Τυχαίνει δε κάτι τέτοιοι πειραγμένοι «φασίστες» φτιάχνουν πολύ από το software που χρησιμοποιείς και συντηρούν αρκετή από την υποδομή του internet.

 

 

Εγώ θα πρόσθετα σε όσα λες ότι, αν κάποιος θεωρεί ότι κάτι μπορεί να βελτιωθεί με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, να το δηλώσει στους αντίστοιχους developers, τεκμηριώνοντας την άποψή του.

Φυσικά, αυτό εξυπακούεται. Αλλά το ύφος παίζει ρόλο: άλλο το «πρέπει να γίνει έτσι» και άλλο το «προσωπικά μου χρειάζεται αυτό και αυτό, μήπως θα μπορούσε να γίνει κάτι γι' αυτό;».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η canonical δυστυχώς παίζει αυτή τη στιγμή ένα ρόλο που δεν μπορώ να καταλάβω αν θα ωφελήσει ή θα βλάψει μακροπρόθεσμα το Linux.

Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να το βλάψει, μια διανομή είναι απλά. Απλά προσωπικά θα ήθελα οι χρήστες διανομών που υπόσχονται υψηλή απλο(ϊκο)ποίηση, όπως το Ubuntu, να αντιλαμβάνονται ότι αν τυχόν αποτυγχάνει η διανομή που επέλεξαν να ανταποκριθεί στις προσδοκίες που τους καλλιέργησε δεν είναι πρόβλημα του Linux αλλά της διανομής και αν έχουν όρεξη για πυρά να τα κατευθύνουν ανάλογα.

 

Επίσης καλό είναι να γνωρίζουν ότι με το να κλείνονται στα interfaces μιας διανομής αποκλείουν το μεγαλύτερο ποσοστό του community support (πώς να βοηθήσεις κάποιον να λύσει το πρόβλημα σε κάτι που θέλει να χρησιμοποιήσει, όταν δε θέλει να κατανοήσει αυτά που αναμειγνύονται αλλά περιμένει απλά μια έτοιμη λύση; Την οποία και να είσαι διατεθειμένος να παράσχεις, πώς να το κάνεις όταν δεν έχει την ελάχιστη κατανόηση που χρειάζεται για να διατυπώσει το πρόβλημά του; Κάπου γίνεται μαζοχισμός το support δηλαδή...). Οπότε απλά να μην παραπονιούνται για ελλιπές support και προβλήματα στο λειτουργικό γιατί οι ίδιοι με τις επιλογές τους αυτοπεριορίζονται σε αυτούς τους τομείς.

 

Τέλος να μην τρομάζουν ότι πρόκειται για κάτι δυσνόητο και χρειάζονται οπωσδήποτε μια "αυτόματη" διανομή με όποια προβλήματα κουβαλάει, δεν είναι έτσι. Από προσωπική εμπειρία: δε χρειάζεται να είσαι επιστήμονας - developer - hacker για να μάθεις 5 πράγματα ώστε να κάνεις τη δουλειά σου με αυτοπεποίθηση, χωρίς προβλήματα και πιο αποδοτικά. Και δε μιλάω για τους πατεράδες και τις γιαγιάδες μας που δεν είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με οτιδήποτε μη μηχανικό και τώρα είναι δύσκολο, ούτε για σιτεμένους επαγγελματίες που δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τεχνικές λεπτομέρειες (αυτοί νομίζω το σωστό είναι να βασιστούν, για οτιδήποτε πέρα από τα 5 συγκεκριμένα πράγματα που θέλουν να κάνουν, σε κάποιον άλλον αντί να προσπαθούν και να τα κάνουν μόνοι τους σαλάτα α-λα-windows). Μιλάω για νέα άτομα με ευχέρεια χρόνου, ακόμα και σπουδαστές πληροφορικής, που απλά δεν έχουν δικαιολογία.

 

Παραθέτω πρόσφατο παράδειγμα από διάλογο με σπουδαστή πληροφορικής που ήθελε κάτι για εργασία:

 

>- να σου δώσω τον κωδικό να το κοιτάξεις γιατί δε βγάζω άκρη
- ποιο είναι το πρόβλημα;
- μου πετάει κάτι μηνύματα...
- τι κάνεις; τι μηνύματα;
- δε τα θυμάμαι
- ? ? ? ? ?
- καλά γάμα το... 

 

Και αυτή η lame συμπεριφορά δεν βρίσκεται μόνο τους υπολογιστές, γενικά οι περισσότεροι έχουν μια ηλίθια, επιπόλαια, αντιμετώπιση των πάντων (δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο topic, για να μην παρεξηγηθώ), λες και κάτι συμβαίνει μαγικά μόνο του, λες και δεν υπάρχει λογική και αιτιοκρατία αλλά τύχη και η προσπάθεια είναι σπατάλη που κάνουν οι βλάκες. Ατάκες που μου έχουν μείνει: "Να σου πω ρε, ξέρεις καμια απατεωνιά να βγάλουμε κανένα φράγκο απ' το Internet;", "Έχεις τις λύσεις / έχεις καμιά παλιά εργασία;" "Για ψάξε και πες μου τι να αγοράσω;", "Είσαι τρελός, θα δούμε ταινία χωρίς ελληνικούς υπότιτλους (σημ. ήξερε αρκετά καλά αγγλικά);", "Μπορείς να μου δακτυλογραφήσεις μερικές σελίδες μιας που γράφεις γρήγορα (σημ. δεν ήταν κάτι που επήγε)", "Καλά και τι κέρδος βγάζεις από αυτό; πληρώνεσαι;", "Μα όλα τζάμπα είναι, πειρατικά", "Έλα μωρέ θα το φτιάξει ο άλλος", "Δε με ενδιαφέρουν αυτά απλά πες μου τι να πατήσω". Όλες από νέα άτομα με ευχέρεια χρόνου.

 

Συνηθισμένα παραδείγματα που δείχνουν ότι πολλοί δεν ενδιαφέρονται για να βελτιωθούν και δε θέλουν να κουράζουν του μυαλουδάκι τους μήπως και τους πάθει τίποτα.

 

Και πάλι, ξέφυγα από το θέμα, τα σχόλια δεν απευθύνονται σε οποιονδήποτε από τους συμμετέχοντες (εκτός και αν, συμπτωματικά, πληροί τις προϋποθέσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske τα άτομα στα οποία αναφέρεσαι είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας που ζούμε. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δυστυχώς, αποτελούν και τη συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων που κυκλοφορούν με αυτοκίνητα των 40-100Κ ?, ενώ εσύ κυκλοφορείς με το μικρομεσαίο των 15Κ και για το οποίο μάλιστα έφτυσες αίμα για να το αποπληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η διαφορά φιλοσοφίας είναι γενικό πρόβλημα. Δεν συναντάτε μόνο στο Linux με τα windows ή σε κάτι που μοιάζει με Linux. Παντού και πάντα θα υπάρχει το "Δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι αυτό". Εγώ όμως δεν θέλω να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Θέλω όμως να το κάνουν άλλοι για εμένα και να μην μου στοιχίσει οτιδήποτε.

 

Το Ubuntu μπορεί να βλάψει το "'όνομα" του Linux. Πολύ χρήστες από αυτά που ακούνε νομίζουν ότι θα έρθουν αντιμέτωποι με άλλα Windows (αυτό έχω εισπράξει εγώ από αρκετά άτομα). Ίσως αρχικά να είναι έτσι. Μέχρι να φτάσουν στο πρώτο πρόβλημα που δεν μπορεί να λυθεί μέσα από μια Windows like προσέγγιση. Εκεί τότε φταίει το Linux και όχι το Ubuntu. Έχω ακούσει πολλές φορές την φράση "Το Linux είναι... Άστα να πάνε". Τι διανομή δοκίμασες; Την Ubuntu έβαλα αλλά δεν είχε drivers για το super dupper εσωτερικό modem μου. Δοκίμασες άλλη διανομή; Όχι δεν μου άρεσε το Linux.

 

Σπάνια χρεώνεται το Ubuntu τις αδυναμίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... Ενώ άμα βάλει slackware ή gentoo, το super dupper εσωτερικό modem θα παίξει... Και επειδή είναι και πιο user friendly οι άλλες διανομές, θα κερδίσουν τον noob-ά που έχει μάθει 10+ χρόνια να δουλεύει μόνο win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο να προτιμαμε τις εταιριες hardware που υποστηριζουν και το linux .

Ειχα εναν εκτυπωτή olivetti και δεν ειχα drivers. Εστειλα ενα mail σtην Olivetti, και τους ζητησα να μου πουν που θα βρω drivers και πως θα τον κανω να δουλεψει. Μου λένε οτι δεν υποστηριζουν linux και εν συνεχεία τον εδωσα τον εκτυπωτη και αγορασα αλλον απο εταιρεία που ανακοινωσε οτι θα υποστηριζει το linux (brother).

Θελω να πω οτι δεν εστειλα το mail στην διανομη μου και να αρχισω να διαμαρτύρομαι γιατι δεν εχει drivers για τον εκτυπωτη μου; [:mad: μην φτασουμε εκει ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για ποιές αδυναμίες μιλάμε? Η διανομή είναι άψογη γιαυτό που προσπαθεί να κάνει. Δλδ τα πάντα να παίζουν χωρίς πολλά πολλά. Τώρα αν κάποιος προσπαθεί να λειτουργήσει hardware που η υποστήριξη για linux είναι από ανύπαρκτη εώς προβληματική τότε δεν φταίει το ubuntu γιαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...