Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλλαγή γλωσσών στο πληκτρολόγιο


alexikakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι καλησπερα.

 

Το προβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να αλλάξω τις γλώσσες στο πληκτρολόγιο.

Για παράδειγμα τώρα γράφουν μόνο Ελληνικά! Πατάω αλτ+σιφτ και ακόμα Ελληνικα.

 

Έχω την διανομή της "ουμπούντου 7.10" εγκατεστημένη στα Ελληνικα".

Σκάλησα όσο μπορούσα αλλα άκρη δεν βρήκα.

Πήγα "Σύστημα>>Προτιμήσεις>>Πληκτρολόγιο, Απο εκεί Διατάξεις και βλέπω τα Ελληνικα Πρώτα και τα Αγγλικά δεύτερα, χωρίς να είναι κανένα προεπιλεγμενο. Όταν αλλάζω την σειρα γράφει μονο Αγγλικα. (Όποιο δηλαδή είναι πρώτο)

 

Καμιά ιδεα που να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλά δεν με βοήθησε το "λινκ", καταρχάς εχω γκνον περιβαλλον και τα παιδια μιλανε για κδε και γιατί δεν μπαίνουν τόνοι. Εμένα οι γλώσσες δούλευαν μια χάρα όταν εγκαταστάθηκε το λειτουργικό. Μετά δεν ξέρω τι εγινε... και πως να το διορθώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλά δεν με βοήθησε το "λινκ", καταρχάς εχω γκνον περιβαλλον και τα παιδια μιλανε για κδε και γιατί δεν μπαίνουν τόνοι. Εμένα οι γλώσσες δούλευαν μια χάρα όταν εγκαταστάθηκε το λειτουργικό. Μετά δεν ξέρω τι εγινε... και πως να το διορθώσω.

 

Πρέπει να επιβεβαιώσεις ποιος είναι ο συνδιασμός για την εναλλαγή μεταξύ αγγλικών και ελληνικών.

 

Όταν πας στο Σύστημα/Προτιμήσεις/Πληκτρολόγιο, επέλεξε το Επιλογές διάταξης.

Εκεί μέσα, άνοιξε το "Group Shift/Lock behaviour" (νομίζω "Αλλαγή ομάδας", κάτι στα ελληνικά).

Εκεί θα δείξει το συνδυασμό για την αλλαγή από μια γλώσσα στην άλλη.

 

Τυπικές ρυθμίσεις

α. Και τα δύο Alt αλλάζουν ομάδα/διάταξη

β. Και τα δύο Shift αλλάζουν ομάδα/διάταξη

γ. Alt + Shift αλλάζουν ομάδα/διάταξη

 

Υπάρχει μια μικροεφαρμογή που δείχνει την τρέχουσα διάταξη στον πίνακα εφαρμογών (εκείνη η μπάρα στο πάνω μέρος της οθόνης).

Κάνε δεξί σε ελεύθερο μέρος της μπάρας αυτής και επέλεξε Προσθήκη στον πίνακα.... Από τα διαθέσιμα, επέλεξε την μικροεφαρμογή Ένδειξη πληκτρολογίου.

Οπότε, μπορείς να αλλάζεις από μια γλώσσα με χρήση του συνδιασμού πλήκτρων, ή ακόμα και με κλικ πάνω στο εικονίδιο της μικροεφαρμογής.

 

Όταν λένε άλλοι να κάνεις αλλαγές με το χέρι σε αρχεία συστήματος (όπως στο xorg.conf), είναι καλό να τους αγνοείς ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λένε άλλοι να κάνεις αλλαγές με το χέρι σε αρχεία συστήματος (όπως στο xorg.conf), είναι καλό να τους αγνοείς ;-)

Σίμο, το Linux παραμένει ένα *NIX σύστημα και ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματά της εν λόγω αρχιτεκτονικής ΛΣ είναι ότι οι ρυθμίσεις μπορούν να γίνονται με ακριβώς αυτόν τον τρόπο: έναν text editor και απλά αρχεία κειμένου. Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως το gconf ας πούμε, που αν και xml-based, windows-φέρνει επικίνδυνα.

 

Οι διάφορες υποδείξεις (συνήθως) έχουν το σκοπό τους. Μπορεί κανείς να επιλέξει να μην τις ακολουθήσει, αλλά το να τις αγνοήσει δεν είναι καλή στρατηγική. Κάποτε μπορεί να έρθει το πλήρωμα του χρόνου και κάποιος να του σφυρίξει π.χ. «ψιτ, δοκίμασα το Enlightenment 17 και είναι πολύ καλύτερο από το GNOME + compiz». Εκεί, που δε θα μπορεί να γράψει ελληνικά και θα έχει «διαγράψει» την υπόδειξη απ' το μυαλό του, τι θα κάνει;

 

Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε workstation πρέπει να έχει ρυθμισμένο το xorg.conf για αλλαγή πληκτρολογίου, και ας την παρακάμπτει κανείς μετά μέσα από όσα DEs έχουν τέτοιες δυνατότητες.

 

@alexikakos: η λύση που προτείνεται στην εν λόγω συζήτηση ισχύει καθολικά: δίνει τη δυνατότητα αλλαγής γλώσσας και σε GNOME, και σε KDE και σε οποιοδήποτε άλλο window manager/desktop environment τρέξεις, ακριβώς γιατί δρα κατευθείαν στην εκκίνηση του X server. Οι ρυθμίσεις που κάνεις μέσα από το GNOME, αν και δουλεύουν με τους ίδιους μηχανισμούς, ισχύουν μόνο για το GNOME και όχι για το KDE για παράδειγμα. Τώρα, κάνε αυτό που είπε ο simosx, αλλά να θυμάσαι ότι υπάρχουν και άλλα περιβάλλοντα, σε πολλά από τα οποία ο μόνος τρόπος να αλλάξεις γλώσσα είναι το xorg.conf ή το setxkbmap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtroza, δεν παρεξηγούμαι. Ξέρω πολύ καλά ότι ο καθένας χρησιμοποιεί το Linux και ενδεχομένως αναπτύσσει σε αυτό για τους δικούς του λόγους. Δεν έπεται ότι όλοι πρέπει να συμφωνούμε, δεν πρέπει όμως και να αφορίζουμε. Προσωπικά νομίζω ότι το πιο χρήσιμο για όλους είναι μια συζήτηση με επιχειρήματα δεδομένα και επεξηγήσεις. Γιατί δουλεύει έτσι, τι κάνει αυτό που πείραξες, τι θα γινόταν αν το έκανες με διαφορετικό τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην εκφράστηκα με τον πιο κομψό τρόπο.

 

Το μήνυμα που ήθελα να περάσω είναι ότι για την πλειοψηφία των χρηστών είναι σημαντικό να παρέχουμε τις πληροφορίες για να κάνουν την δουλειά από το γραφικό περιβάλλον. Αν κάποιο λογισμικό όπως το E δεν παρέχει ένα εργαλείο για να ρυθμίσεις πως αλλάζεις διάταξη πληκτρολογίου, τότε είναι πρόβλημα του λογισμικού Ε.

 

Για το GNOME και τη μικροεφαρμογή για τη ρύθμιση του πληκτρολογίου, υπάρχει μικρό πρόβλημα στο ότι η επιλογή που καθορίζεις με ποιο συνδιασμό αλλάζεις διάταξη είναι κάπως κρυμμένη στις επιλογές.

 

Αν δεις στο 3.8 του

http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.22/index.html.el

υπάρχει μια μικρή βελτίωση στο παράθυρο για να βλέπει ο χρήστης καλύτερα πως ρυθμίζεται ο συνδιασμός αλλαγής διάταξης.

 

Η ιδανική κατάσταση είναι για τον τελικό χρήστη να μην χρειάζεται να γνωρίζει/ρωτάει εδώ για ρυθμίσεις πληκτρολογίου· να μπορεί να το βρίσκει μόνος του.

 

Στα ελεύθερα γραφικά περιβάλλοντα προσεγγίζουμε σιγά σιγά το στόχο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επιβεβαιώσεις ποιος είναι ο συνδιασμός για την εναλλαγή μεταξύ αγγλικών και ελληνικών.

 

Όταν πας στο Σύστημα/Προτιμήσεις/Πληκτρολόγιο, επέλεξε το Επιλογές διάταξης.

Εκεί μέσα, άνοιξε το "Group Shift/Lock behaviour" (νομίζω "Αλλαγή ομάδας", κάτι στα ελληνικά).

Εκεί θα δείξει το συνδυασμό για την αλλαγή από μια γλώσσα στην άλλη.

 

Τυπικές ρυθμίσεις

α. Και τα δύο Alt αλλάζουν ομάδα/διάταξη

β. Και τα δύο Shift αλλάζουν ομάδα/διάταξη

γ. Alt + Shift αλλάζουν ομάδα/διάταξη

 

Υπάρχει μια μικροεφαρμογή που δείχνει την τρέχουσα διάταξη στον πίνακα εφαρμογών (εκείνη η μπάρα στο πάνω μέρος της οθόνης).

Κάνε δεξί σε ελεύθερο μέρος της μπάρας αυτής και επέλεξε Προσθήκη στον πίνακα.... Από τα διαθέσιμα, επέλεξε την μικροεφαρμογή Ένδειξη πληκτρολογίου.

Οπότε, μπορείς να αλλάζεις από μια γλώσσα με χρήση του συνδιασμού πλήκτρων, ή ακόμα και με κλικ πάνω στο εικονίδιο της μικροεφαρμογής.

 

Καταρχάς ευχαριστω για το ενδιαφερον!:-D Ακόμα πολυ πιο ενδιαφέρον είναι οι παράλληλες παρατηρήσεις για την προσέγκιση του θέματος (μιας και είμαι μολις μια εβδομάδα στα Linux και το διάβασμα που έχω ρίξει δεν λεγετε, αν και λίγα καταλαβαινω μιας και ακόμα στο μυαλό μου εχω windows think, δεν θέλω να τα παρατήσω).

Αλλά όταν παω στις επιλογές που μου είπες πατόντας την υποϋπολογή alt+shit μου βγάζει το παραπάνω μύνημα:

 

screenshotrm8.jpg

 

Δεν υπάρχει τρόπος να ξαναεγκαταστήσω τις επιλογές πληκτρολογίου; το μύνημα σφάλματος δεν περιγραφει τίποτα για να βοηθήσει προς τα που να κοιτάξω...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράξενο που βγάζει μήνυμα σφάλματος.

Έκανες τίποτα αλλαγές στο αρχείο /etc/X11/xorg.conf;

 

Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής

 

gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράξενο που βγάζει μήνυμα σφάλματος.

Έκανες τίποτα αλλαγές στο αρχείο /etc/X11/xorg.conf;

 

Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής

 

gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

 

alexikakos@alexikakos-desktop:~$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

layouts = [en,gr]

model =

options = [grp grp:alt_shift_toggle]

overrideSettings = true

alexikakos@alexikakos-desktop:~$

 

sorry pou grafw twra agglika alla den mporw na grapsw ellinika, loipon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...