Προς το περιεχόμενο

Διπλό λειτουργικό


zourman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παιδιά θέλω να μάθω αν γίνεται σε laptop turbo X με Windows XP SP2 να μπει ως δεύτερο(;) λειτουργικό το Linux. Και αν γίνεται ποια έκδοση και πως; Που θα μπορούσε ανίδεος (σαν τη μούρη μου) να μάθει να δουλεύει Linux; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εγκαταστήσεις όποια διανομή λίνουξ θέλεις. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Χρειάζεται μόνο λίγη προσοχή στο κόψιμο του δίσκου (φαντάζομαι έχεις μόνο ένα partition με τα ΧΡ μέσα) για να μη χάσεις τα δεδομένα σου (καλού κακού backup πριν κάνεις οτιδήποτε. Για διανομή θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το mint το οποίο κατα τη γνώμη μου είναι αρκετά εύκολο για αρχάριους. Τώρα να το δουλεύει μπορεί να μάθει ο καθένας, αρκεί να έχει όρεξη και διάθεση να ξεκολλήσει από τη νοοτροπία των παραθύρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα γίνεται εγώ είχα ακριβώς το ίδιο laptop και έτρεχα και xp + linux. Είχα φορτώσει Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, debian και fedora χωρίς κανένα πρόβλημα και με άριστη αναγνώριση hardware. Δοκιμές είχα κάνει και με πολλά live cd 's και όλα δούλευαν άψογα. Προτείνω όμως να κατεβάσεις πρώτα ένα live cd ubuntu να το τρέξεις χωρίς να πειράξεις τον δίσκο και αν σου αρέσει μετά απλά το εγκαθιστάς απ το live cd που είναι και install ταυτόχρονα.

Για αρχή δοκίμασε ubuntu και kubuntu live cd για να δείς τα GNOME και KDE desktops να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο και μετά εδώ είμαστε για τα περισσότερα. Καλώς όρισες στον ατελείωτο κόσμο του linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint, Ubuntu, Debian και Fedora, GNOME και KDE desktops. Παιδιά δεν θέλω να σας εκνευρίσω, όμως δεν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω τι θα μου "καθόταν" καλύτερα. Εδώ που τα λέμε δεν είμαι σε θέση να καταλάβω τι είναι το kde ή το gnome. Επειδή είμαι τελείως άσχετος (προειδοποίησα) αλλά από την άλλη δεν έχω καμμία διάθεση για να κάνω κρόσια τα νεύρα μου με τα vista, γι' αυτό και σκέφτηκα το διπλό λειτουργικό. Όμως που μπορώ να μάθω για το linux προτού κάνω κρόσια τα δικά σας τα νεύρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολα στο internet βρισκεις τα παντα και εγω στους ασχετους ανηκω λιγο διαβασμα και ηδη τρεχω στον φορητο μου σε live cd την διανομη gos 1.0.1 βασισμενη σε ubuntu και σκεφτομαι και για το wubi καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint, Ubuntu, Debian και Fedora, GNOME και KDE desktops. Παιδιά δεν θέλω να σας εκνευρίσω, όμως δεν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω τι θα μου "καθόταν" καλύτερα. Εδώ που τα λέμε δεν είμαι σε θέση να καταλάβω τι είναι το kde ή το gnome. Επειδή είμαι τελείως άσχετος (προειδοποίησα) αλλά από την άλλη δεν έχω καμμία διάθεση για να κάνω κρόσια τα νεύρα μου με τα vista, γι' αυτό και σκέφτηκα το διπλό λειτουργικό. Όμως που μπορώ να μάθω για το linux προτού κάνω κρόσια τα δικά σας τα νεύρα;

 

Για να παρεις μια πρωτη ιδεα και να λυσεις πολλες αποριες

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

 

Γενικός οδηγός Linux

http://rute.2038bug.com/rute.html.gz

 

Και στο linux χρησημοποιεις το shell όπως πχ το DOS

οπότε ρίξε μια ματιά εδώ υποχρεωτικά

http://www.linuxcommand.org/index.php

 

και στα sticky εχει κατι πολύ ωραια αρθρα , όπως το Linux not equal Windows στα ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...